SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie spada we wszystkich województwach

W marcu br. stopa bezrobocia wyniosła 6,6 proc., wobec 6,8 proc. w lutym – podał GUS.

Article

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan.

Kolejny miesiąc dane wskazują na spadek zarówno stopy bezrobocia, jak i liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych według stanu na koniec marca wynosiła 1092,2 tys. co kolejnym rekordem. Niewątpliwie poprawa na rynku pracy w porównaniu do lutego br. jest związana z sezonowym, obserwowanym corocznie, wzrostem zapotrzebowania na pracę w branżach takich jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż – mimo dużego zróżnicowania terytorialnego sytuacji na rynku pracy – poprawa w zakresie podstawowych wskaźników jest odczuwalna we wszystkich regionach. Województwa o najwyższej stopie bezrobocia odczuły w ostatnim miesiącu w większym stopniu poprawę -  stopa bezrobocia w województwie warmińsko – mazurskim i zachodniopomorskim spadła o 0,4 pkt proc., a w województwie kujawsko- pomorskim czy mazowieckim regionalnym o 0,3 pkt proc. W województwach o dobrej sytuacji na rynku pracy tj. małopolskim, wielkopolskim czy w regionie warszawskim – stołecznym spadek ten był mniejszy i wynosił 0,1 pkt proc. Niższa dynamika w zakresie zmian wartości wskaźników dotyczących bezrobocia może wskazywać na sytuację, w której osoby zarejestrowane jako bezrobotne w rzeczywistości albo są właśnie w trakcie zmiany pracy, albo nie posiadają kwalifikacji umożliwiających im uczestnictwo w rynku pracy.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie spada we wszystkich województwach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl