SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stopklatka TV i Fokus TV w 2014 na multipleksie. Co zaoferują?

Filmowa Stopklatka TV i edukacyjny Fokus TV to stacje, który wygrały w konkursie na nadawanie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wiosną 2014 roku w bezpłatnej ofercie naziemnej będzie już ponad dwadzieścia stacji.

Stopklatka TV to kanał, który zostanie stworzony przez Kino Polska TV, nadawcę kodowanych kanałów filmowych (m.in. Kino Polska) i właściciela portalu Stopklatka.pl oraz przez Agorę, wydawcę m.in. “Gazety Wyborczej” i portalu Gazeta.pl. Zgodnie z podpisaną umową, po otrzymaniu koncesji Agora ma nabyć przynajmniej 41 proc. akcji w spółce Stopklatka (nadawca nowej stacji), kontrolowanej obecnie przez Kino Polska TV.

- Jestem przekonany, że zgromadzenie w jednym projekcie tak bogatego doświadczenia i kompetencji to najlepsza gwarancja jakości i atrakcyjności kanału filmowego - mówi Bogusław Kisielewski, prezes Stopklatki. Stacja ma prezentować polską klasykę filmową, produkcje europejskie i kino światowe. W jej ramówce filmy fabularne mają stanowić ponad połowę audycji, zaś powtórki będą wyświetlane przez 20 proc. czasu antenowego.

Spółka zapowiada, że rano w Stopklatka TV będą nadawane pasma filmowe dla dzieci i młodzieży, w południe - retrospektywy klasyki dokumentu, po południu - filmy i seriale, a wieczorem - m.in. cykle autorskie, produkcje własne, wydarzenia specjalne czy premiery filmowe. Nocą na antenie znajdą się retrospektywy aktorów i reżyserów. W ramówce będą obecne cykle połączone np. gatunkiem filmowym (komedia, musicale, kryminały itp.), tematem (np. kino kobiece) czy miejscem, w którym toczy się akcja filmu (np. Nowy Jork w filmach Woody Allena, Warszawa w polskim kinie).

Nowy kanał ma także wykorzystywać rozwiązania telewizji hybrydowej. - Za wcześnie, by mówić o konkretnych rozwiązaniach, ale chcemy stworzyć interaktywny kanał filmowy, który będzie atrakcyjny dla współczesnego widza, często równolegle z telewizorem korzystającego na przykład z tabletu czy laptopa - mówi Kisielewski.
 
Jak informowaliśmy, Stopklatkę w staraniach o miejsce na multipleksie poparło ok. 120 polskich twórców, m.in. Roman Polański, Jerzy Hoffman, Wojciech Smarzowski i Wojciech Kilar oraz Joanna i Krzysztof Krauze. W radzie programowej kanału znajdą się m.in. Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Juliusz Machulski.

O miejsce na stację filmową w MUX-1 walczyły też kanał Polsat Kino zgłoszony przez Telewizję Polsat (dowiedz się więcej) czy stacja Kino5 Mediasatu (poznaj szczegóły). Na ostatniej prostej głównym konkurentem Stopklatki była jednak telewizja Telekino zgłoszona przez należącą do Zbigniewa Benbenka Grupę ZPR we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i dystrybutorem filmowym Kino Świat.

ZPR, mający już w naziemnej telewizji cyfrowej stacje muzyczne Eska TV i Polo TV, dostał natomiast miejsce dla kanału edukacyjnego-poznawczego Fokus TV. Jego nadawcą będzie spółka zależna TV Spektrum.

Kanał ten będzie prezentować filmy, reportaże oraz inne programy z takich dziedzin jak: nowe technologie i wynalazki, gospodarka, kultura i historia cywilizacji świata oraz o tematyce podróżniczej, etnograficznej, geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej.

W porannym paśmie Fokus TV znajdą się audycje skierowane do młodszego widza (np. ”Nauka na wesoło” czy poranne lekcje angielskiego dla dzieci). W godzinach przedpołudniowych nadawane będą programy edukacyjne dotyczące otaczającej rzeczywistości wyjaśniające zjawiska i procesy, a także aktualne wydarzenia oraz związane z pasjami (pozycje dotyczące dzikiej natury, biografii, programy poradnikowe na temat spraw ogrodniczych, budowlanych, zdrowotnych czy programy geograficzne lub o żeglarstwie). Z kolei w prime time przewidziano emisję filmów dokumentalnych, audycji o charakterze popularnonaukowym i innych pozycji (widzowie zobaczą tam np. blok filmów - ”Uwolnić marzenia”, ”Fokus na podróże”, ”Adrenalina”).

Wielkim przegranym konkursu jest spółka Discovery Polska, która chciała uruchomić na multipleksie polską wersję kanału DMAX, funkcjonującego już w kilku krajach Europy (więcej na ten temat). W konkursie startowali jeszcze tacy nadawcy jak TVR (zgłosiła kanał TVE), Edusat, TVS, a także spółka (udziałowiec Fratrii, wydawcy tygodnika ”W sieci”) z kanałem Telewizja Nowa oraz będąca wspólnym przedsięwzięciem PMPG i Astro firma Media Works (zgłosiła kanał Telewizja edukacyjno-poznawcza Wprost). Wcześniej z przyczyn formalnych z konkursu odpadła spółka 4fun Media.

KRRiT w komunikacie podała, że oceniała wnioski nadawców m.in. pod względem zapewnienia kanałom możliwości finansowania oraz kwestii programowych. Brała też pod uwagę to, czy nadawca biorący udział w konkursie dotychczas przestrzegał przepisów związanych z działalnością nadawczą.

Wcześniej miejsce na MUX-1 dla kanału społeczno-religijnego otrzymała Telewizja Trwam (poznaj szczegóły), a dla kanału dziecięcego Telewizja Polska, która uruchomi tam stację TVP ABC.

W organizowanym dwa lata temu konkursie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała miejsce na MUX-1 takim stacjom jak Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka i TTV. Wówczas Agora nawet nie startowała w konkursie, zaś spółka Kino Polska TV otrzymała koncesję na kanał Kino Polska Nostalgia i z niej zrezygnowała. Dlatego na multipleksie pojawił się kanał Polo TV.

Wybrane w tegorocznym konkursie stacje znajdą się na pierwszym multipleksie najprawdopodobniej dopiero w kwietniu 2014 roku, gdy cztery miejsca na nim zwolni Telewizja Polska, nadająca tam obecnie TVP1 HD, TVP2 i TVP Info. TVP może być obecna na MUX-1 do 28 kwietnia 2014 roku i nie zamierza z tego prawa rezygnować.

Poza pierwszym multipleksem w ramach bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej funkcjonują jeszcze dwa inne. Na MUX-2 oglądać można takie kanały jak Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, Puls, Puls 2, TV4 i TV6, a na przeznaczonym wyłącznie na potrzeby publicznego nadawcy MUX-3 - TVP1, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia i TVP Rozrywka.

Dołącz do dyskusji: Stopklatka TV i Fokus TV w 2014 na multipleksie. Co zaoferują?

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
analityk
Ciekawe, czy Stopklatka podobnie jak Wyborcza będzie utrzymywana z reklam Agencji Mienia Wojskowego i Agencji Własności Rolnej SP (czyli przez nas podatników)?!!!
odpowiedź
User
nn
Agora nareszcie ma telewizję!!! ;) Tyle że ignoranci udający "menedżerów" w tej firmie nie rozumieją że 20-ty kanał w naziemnej telewizji cyfrowej to bieda-telewizja, jeszcze jeden z wielu kanałów z sieczką przerywaną reklamami (albo odwrotnie) dla warzyw których nie stać na satelitę lub kablówkę, nie mówiąc o internecie... Inwestycja na miarę gasnącej Agory.
odpowiedź
User
kryminały
lub czasopisma
odpowiedź