SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

SDP protestuje przeciwko łączeniu z Radą Etyki Mediów. „To wąskie grono, nikogo nie reprezentuje, przedstawia subiektywne oceny”

- Rada Etyki Mediów nie reprezentuje środowiska dziennikarskiego w Polsce, a jej stanowiska prezentują subiektywne oceny wąskiej grupy osób - podkreśla szefostwo Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, protestując przeciwko używaniu jego szyldu przez REM.

Krzysztof Skowroński, prezes SDP i Radia Wnet Article

Kilka dni temu Stowarzyszenie Konferencja Mediów Polskich podczas swojego walnego zebrania wybrała nowy skład Rady Etyki Mednió. Tworzą ją teraz: Ryszard Bańkowicz, Krzysztof Bobiński, Helena Ciemińska-Kowalik, Urszula Dembińska-Nowakowska, Wojciech Dorosz, Hanna Kordalska- Rosiek, Andrzej Krajewski, Barbara Markowska -Wójcik, Krystyna Mokrosińska, Nina Nowakowska, Marek Nowicki, Tomasz Obertyn i Ernest Zozuń.

W przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl komunikacie znalazło się stwierdzenie, że w skład REM wchodzą też przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Ta organizacja jednak temu zaprzecza.

- SDP nikogo nie delegowało i nie deleguje do pracy w tej "Radzie Etyki Mediów". Zarząd Główny stanowczo protestuje przeciwko używaniu szyldu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przez obecnie działającą "Radę Etyki Mediów", ponieważ Rada ta nie reprezentuje środowiska dziennikarskiego w Polsce, a głoszone przez nią "stanowiska" są prezentacją subiektywnych ocen wąskiej grupy osób związanych z Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP, utworzonym w 1982 w miejsce zlikwidowanego dekretem o stanie wojennym SDP oraz współpracujących z SDRP organizacji - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

SDP przypomina, że nie bierze udziału w pracach Rady „od czasu jej likwidacji w 2013 r. przez tworzące ją podmioty”. Do 2013 r. bowiem,  Konferencja Mediów Polskich reprezentowała największe instytucje medialne w Polsce, w tym m.in. Polskie Radio, TVP , Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy czy SDP. O rozwiązanie Rady zaapelował w 2013 roku ówczesny prezes TVP, Juliusz Braun, dowodząc, że wyczerpała ona formułę swojego działania. KSD, TVP, Polskie Radio i SDP ostatecznie wystąpiły z Konferencji między 2011 a 2013 rokiem.  W obecnym kształcie Rada Etyki Mediów została powołana w 2015 r. przez podmioty, które pozostały w KMP - ale od tamtych wydarzeń nie jest ona uznawana przez SDP jako miarodajne ciało dziennikarskie.

- W niczym nie przypomina Rady, która była tworzona przez całe środowisko dziennikarskie. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, największa i najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce przypomina, iż nie uczestniczy w pracach tej Rady ani z nią nie współpracuje - czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisali się Krzysztof Skowroński (prezes SDP), Jolanta Hajdasz i Witold Gadowski (wiceprezesi).

Ostatnią okazją do przypomnienia kulisów sporu była ocena materiałów TVP o Pawle Adamowiczu. W lutym br. Rada Etyki Mediów uznała, że naruszono w nich zasady Karty Etycznej Mediów, a członkowie SDP w odpowiedzi oświadczyli, że „Rada ta nie reprezentuje środowiska dziennikarskiego w Polsce, a głoszone przez nią ‘stanowisko’ jest prezentacją subiektywnych ocen wąskiej grupy osób związanych z Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP”.

Celem Rady Etyki Mediów jest zajmowanie stanowisk i wydawanie opinii w sprawach istotnych dla mediów oraz dla ludzi związanych z nimi zawodowo. Podstawą do wydawania opinii są zasady ujęte w Karcie Etycznej Mediów z 1995 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SDP protestuje przeciwko łączeniu z Radą Etyki Mediów. „To wąskie grono, nikogo nie reprezentuje, przedstawia subiektywne oceny”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Akto
A opinie SDP są prawdami objawionym. Amen.
37 7
odpowiedź
User
PiSarro
SDP - krynica obiektywizmu, ha ha ha!
31 5
odpowiedź
User
hehehe
Konferansjer PiS dał głos?
33 8
odpowiedź