SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związek zawodowy pracowników Agory popiera strajk nauczycieli

Działający w spółkach Agora i Inforadio związek zawodowy NSZZ „Solidarność” wyraził poparcie dla strajku nauczycieli. Podobne stanowisko zajęła Komisja Dziennikarek i Dziennikarzy przy OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

- Popieramy strajk nauczycieli - życzymy wytrwałości. Takie będą Rzeczpospolite jak ich młodzieży chowanie. A takie będzie młodzieży chowanie, jak prestiż i godność zawodu nauczyciela! - napisano w niedzielę wieczorem na facebookowej stronie NSZZ „Solidarności” działającej w spółkach Agora i Inforadio (ta druga jest właścicielem TOK FM).

- Nauczyciele i nauczycielki, jesteśmy z Wami! #niedlachaosuwedukacji #jesteśmyznauczycielami - stwierdzono na fanpage’u Komisji Dziennikarek i Dziennikarzy przy OZZ Inicjatywa Pracownicza.

 

Ogólnopolski strajk nauczycieli ma zacząć się w poniedziałek. Do niedzieli wieczorem prowadzono negocjacje ze stroną rządową, ostatecznie zawarto porozumienie tylko z NSZZ „Solidarność”.

Wolę rozpoczęcia strajku podtrzymały natomiast Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Obie organizacje chcą znaczących podwyżek dla nauczycieli - początkowo domagały się podniesienia pensji o 1 tys. zł, a potem zaproponowały 30-procentową podwyżkę rozłożoną na dwie tury: 15 proc. teraz, a 15 proc. od września br.

 

W Agorze kilka razy zwolnienia grupowe

Dotychczas NSZZ „Solidarność” w Agorze i Inforadiu nie odnosiła się do protestów społecznych. W ostatnich latach organizacja przede wszystkim zajmowała się ochroną praw pracowniczych osób zwalnianych z grupy kapitałowej Agora.

Pod koniec marca organizacja porozumiała się z władzami firmy co do warunków zwolnienia do 153 osób z likwidowanych drukarni w Tychach i Pile. Uzyskała dla tych osób m.in. dodatkowe rekompensaty w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia.

Agora zdecydowała się zamknąć drukarnie, bo ma coraz mniej zamówień na projekty poligraficzne w technologii heatset. W związku ze zwolnieniami firma utworzy rezerwę wynoszącą ok. 5 mln zł.

Wiosną ub.r. Agora zwolniła grupowo 47 pracownikami z pionu druku (planowano pożegnać się z 53 osobami), a na przełomie 2016 i ub.r. - 176 pracowników, przede wszystkim z zespołu „Gazety Wyborczej”.

Na koniec ub.r. zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 711 etatów, o 136 mniej niż rok wcześniej. Firma ograniczyła wydatki na pensie w pionach prasy, internetu i druku, a więcej przeznaczyła na to w kinach Helios. Wynagrodzenie wypłacone członkom zarządu Agory wynosiło w ub.r. 5,37 mln zł, wobec 4,64 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Związek zawodowy pracowników Agory popiera strajk nauczycieli

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TakaPrawda
Nikt normalny po przeczytaniu takiej informacji nie pomyśli, że związkowcy Agory robią to z obiektywnych intencji. Gdyby związek miłośników zawodów ścigania się ślimaków winniczków wystąpił o poparcie pracowników Agory w proteście przeciwko rządowi PiS to otrzymałby pełne wsparcie a w weekendowej GW byłby pewnie wywiad ze ślimakiem...
odpowiedź
User
Garmer
Związek parodia. Klepacze i trzęsidupy o własne posady.
odpowiedź
User
Adaś
Kazali to i poparliśmy. Tera może nie wylecimy jak drukarze.
odpowiedź