SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Strajk w TVP zacznie się 5 listopada?

Komitet Strajkowy w Telewizji Polskiej poinformował, że strajk pracowników TVP może rozpocząć się już 5 listopada. To efekt braku porozumienia między związkowcami a zarządem TVP w sprawie decyzji o przeniesieniu pracowników spółki do firmy zewnętrznej.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

Głównym postulatem Komitetu Strajkowego, stworzonego z inicjatywy Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP Wizja, jest wycofanie się zarządu spółki z planów przeniesienia 550 pracowników etatowych spółki (głównie dziennikarzy, a także montażystów, grafików, charakteryzatorów) do firmy zewnętrznej (więcej na temat). Jednak podczas trzygodzinnego spotkania ostatniej szansy między związkowcami a prezesem, które odbyło się w środę, nie doszło do porozumienia w tej sprawie.

- W zasadniczej kwestii outsourcingu argumenty Związków Zawodowych w dalszym ciągu nie znalazły zrozumienia prezesa. Wobec powyższego Komitet Strajkowy, zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, ogłasza dzień 5 listopada jako możliwą datę rozpoczęcia strajku Pracowników TVP - podano w komunikacie Komitetu Strajkowego.

Jak informuje biuro prasowe TVP, strony ustaliły, że “do 31 października do godz. 12.00 w intranecie prezes Juliusz Braun przedstawi wszystkim pracownikom TVP swoje generalne stanowisko w omawianych kwestiach, zaś 4 listopada bardziej szczegółowo odniesie się do wszystkich postulatów Komitetu”. Komitet Strajkowy podał z kolei, że “o ile szczegóły propozycji będą zmierzały w kierunku rozwiązania sporu, rozważy jeszcze zawieszenie akcji strajkowej”.

Spór zbiorowy Wizji z zarządem TVP zaczął się w 2009 roku. Związkowcy domagają się od władz spółki m.in. zaprzestania z korzystania z firm zewnętrznych w dostarczaniu usług w zawodach twórczych i technicznych, likwidacji limitów zatrudnienia, zatrzymania procesu zwolnień w spółce, powrotu do wypłacania premii motywacyjnej, podniesienia najniższych wynagrodzeń w spółce czy powrotu do koncepcji powołania redakcji tematycznych.

Komitet Strajkowy powstał po tym, jak w referendum strajkowym większość pracowników Telewizji Polskiej opowiedziała się za strajkiem (dowiedz się więcej). Poza Wizją w skład Komitetu wchodzą Syndykat Dziennikarzy TVP SA, Związek Zawodowy Dziennikarzy Radia i Telewizji, Związek Zawodowy Montażystów Telewizyjnych Obrazu i Dźwięku TVP, Związek Zawodowy Realizatorów Efektów Audiowizualnych Pracowników TVP i Związek Zawodowy Operatorów Obrazu i Dźwięku TVP.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Strajk w TVP zacznie się 5 listopada?

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
i tak żadnego strajku nie będzie

wszystko rozejdzie się po kościach

bicie piany o nic.
14 35
odpowiedź
User
piotr niewiński
Jak mi telewizor przestanie grać to będę wnioskował o zwrot abonamentu!!
21 8
odpowiedź
User
Updater
Tu mi kaktus wyrośnie jak ten strajk się rozpocznie .... ? No way :-) rozejdzie się po kościach... :-) to byłby koniec czosnkowego...szefa.
12 35
odpowiedź
User
Darz Bór
Może to właśnie Wizja pozbędzie się z TVP czerwonych komisarzy, politmajstrów wszechpartii, dworaków prezydenckiej cenzury, "prezesów" ze sfałszowanych konkursów ze świtą z konstytucyjnych i niekonstytucyjnych sowietów.
52 9
odpowiedź
User
były strajkowicz:
Cha, cha, cha... Zajady mi się robią w końcikach ust. Kto zastrajkuje??? Cha, cha, cha...... A jaka powaga przy straszeniu.... Cha, cha, cha.....
11 34
odpowiedź