SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter
Z ostatniej chwili

Strata TVP trzy razy większa od prognoz. „Szukamy oszczędności na każdym poziomie”

Telewizja Polska w 11 miesiącach br. zanotowała aż 150 mln zł straty, która do końca roku może wzrosnąć do 180 mln zł. Mimo to prezes TVP Juliusz Braun prognozuje, że w przyszłym roku spółka zanotuje wynik finansowy netto bliski zera.

Całościowe przychody Telewizji Polskiej w br. wyniosą 1,3 mld zł, czyli ok. 100 mln zł mniej niż w ub.r. Prawie miliard złotych przyniosą TVP reklamy, natomiast resztę wpływów stanowią środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przypomnijmy, że według prognoz KRRiT tegoroczne wpływy z abonamentu wyniosą 510 mln zł (o 40 mln zł więcej niż rok temu), a ok. 40 proc. tej kwoty trafi do TVP (przeczytaj szczegóły).

Jednak jak na łamach „Pulsu Biznesu” informuje Juliusz Braun, do końca listopada tegoroczna strata Telewizji Polskiej wyniosła aż 150 mln zł, a do końca roku może jeszcze zwiększyć się o 30 mln zł. Już dwa miesiące wcześniej Braun zapowiadał, że strata TVP może przekroczyć w br. planowane wcześniej 60 mln zł. W związku z tym spółka złożyła wniosek o kredyt obrotowy w wysokości 70 mln zł (więcej na ten temat). 

W ub.r. TVP miała 88 mln zł straty netto, a w I półroczu br. - aż 105,4 mln zł. Tegoroczną stratę Juliusz Braun uzasadnia ogromnymi kosztami transmisji Euro 2012 i  igrzysk olimpijskich w Londynie (wynoszącymi ok. 100 mln zł), kryzysem na rynku reklamowym oraz kosztami przejścia na naziemne nadawanie cyfrowe (obecnie TVP, podobnie jak inni główni nadawcy telewizyjni, emituje swoje kanały i analogowo, i cyfrowo).

Mimo wszystko Juliusz Braun informuje, że w przyszłorocznym budżecie TVP przewidywany jest wynik finansowy netto bliski zera. Braun argumentuje, że odpadną koszty transmisji wielkich imprez sportowych, a w połowie roku zostanie ostatecznie wyłączone nadawanie analogowe. Prezes TVP zaznacza jednak, że nastąpi niewielki spadek wpływów reklamowych. - Szukamy oszczędności na każdym poziomie: od zatrudnienia, poprzez koszty produkcji seriali, po sprzedaż zbędnych nieruchomości - opisuje Braun.

Przypomnijmy, że we wrześniu TVP podała, że zamierza sprzedać kilka swoich nieruchomości i uzyskać za nie 50 mln zł (przeczytaj szczegóły). Sprzedany ma zostać m.in. budynek przy placu Powstańców w Warszawie, a działające tam redakcje informacyjne w ciągu trzech lat mają zostać przeniesione do głównej siedziby TVP przy ul. Woronicza.

>>> TVP1 najwięcej straciła w listopadzie, liderem TVN (top 20)


siedziba TVP, fot. AKPA

 

Dołącz do dyskusji: Strata TVP trzy razy większa od prognoz. „Szukamy oszczędności na każdym poziomie”

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
daniel
Statystyki robione pod politykę - po to, żeby przeforsować opłatę od każdego gospodarstwa domowego, tak jak to zrobią za niedługo Niemcy...
odpowiedź
User
Marek24
Po co kupowali prawa do EURO? Nie mieli takiego obowiązku. Polsat również mógł kupić i on by na tym stracił. TVP zapłaciła więcej. Wiedzieli, ze na tym stracą, a i tak wydali mnóstwo pieniędzy na te prawa. To już nie te czasy, że jest jedna telewizja i ona musi kupować prawa sportowe interesujące polaków. Są inne telewizje i one tez to robią.
odpowiedź
User
paweł
Warto było by zrezygnowac z bezsensownych, przy okazji okropnie kosztownych,talent show, a w końcu zaczac spełniac rolę relewizji publicznej
odpowiedź