SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Strategia zarządzania długiem. Co się stanie w 2013 r?

Przyjęta przez rząd we wtorek "Strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2012-2015" zakłada m.in. że średni udział długu zagranicznego wyniesie 26,6%, z możliwymi odchyleniami w przedziale 20-30%, wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu (CIR). Relacja długu do PKB spadnie poniżej 50% w 2013 r., przewidziano także w dokumencie.

Strategia zarządzania długiem. Co się stanie w 2013 r?

"Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, przekroczenie przez relację państwowego długu publicznego do PKB progu 50% w 2010 r. oznacza konieczność przyjęcia w ustawie budżetowej na 2012 r. relacji deficytu budżetowego do dochodów nie wyższej niż założona w budżecie na 2011 r. Relację tę w ustawie na 2011 r. ustalono na poziomie 14,7%, natomiast relacja założona w projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. wynosi 12,0%. Ograniczenie to będzie oddziaływać na budżety kolejnych lat" - głosi komunikat.

W 2011 r. przewidywany jest wzrost relacji długu do 53,8% z PKB z 52,8% na koniec 2010 r., czego przyczyną jest znaczące osłabienie złotego w reakcji na kryzys zadłużeniowy w strefie euro. W latach 2012-15 relacja długu do PKB będzie się zmniejszać i obniży się poniżej progu 50% w 2013 r., podano także.

"Zmniejszać się również będzie relacja długu sektora general government do PKB, która w horyzoncie Strategii osiągnie poziom 50,1%. Przy założeniach przyjętych w Strategii nie wystąpi zagrożenie przekroczenia przez tę relację progu 60%, przewidzianego w Traktacie z Maastricht" - czytamy w dokumencie.

Strategia przewiduje wzrost relacji kosztów obsługi długu SP do PKB z 2,5% w 2011 r. do 2,7% w 2012 r., a następnie jej sukcesywne obniżenie do 2,2% w 2015 r.

"Strategia stanowi kontynuację strategii przygotowanej rok temu. Utrzymany został cel minimalizacji kosztów obsługi długu w długim okresie czasu przy przyjętych ograniczeniach związanych z ryzykiem oraz trzy współzależne zadania zwiększania płynności, efektywności i przejrzystości rynku skarbowych papierów wartościowych" - czytamy dalej.

Dla realizacji celu Strategii w latach 2012-2015 przyjęto m. in. , że: utrzymane zostanie elastyczne podejście do kształtowania struktury finansowania pod względem wyboru rynku, waluty i instrumentów, głównym źródłem finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa pozostanie rynek krajowy; udział długu w walutach obcych utrzymywany będzie w przedziale 20-30%, priorytetem polityki emisyjnej będzie budowanie dużych i płynnych emisji o oprocentowaniu stałym.

"Utrzymano dążenie do zwiększania średniej zapadalności długu krajowego, natomiast jego duration, które osiągnęło już poziom akceptowalny z punku widzenia ryzyka stopy procentowej, utrzymywane będzie w przedziale 2,5-4,0 lat. W przypadku długu zagranicznego obecny poziom zarówno ryzyka refinansowania, jak i ryzyka stopy procentowej, nie stanowi ograniczenia dla minimalizacji kosztów obsługi" - podsumowano w komunikacie CIR.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Strategia zarządzania długiem. Co się stanie w 2013 r?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl