SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Strażnik poranka” - premiera dokumentu o abp. Józefie Życińskim w TVP2

10 lutego mija druga rocznica nagłej śmierci abp. Józefa Życińskiego. Dwa dni później telewizyjna Dwójka wyemituje film dokumentalny zatytułowany „Strażnik poranka” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, będący opowieścią o życiu charyzmatycznego duchownego.

abp. Józef Życiński

abp. Józef Życiński

Obraz Linkowskiego to pierwsza, filmowa próba opisania złożonej i bezkompromisowej postaci ks. abp. Józefa Życińskiego, przedstawiająca motywy jego działania oraz obraz jaki pozostawił po sobie w oczach Polaków. Działalność abp. Życińskiego i percepcja jego postaci przekładają się na obraz podzielonego kościoła i współczesnego społeczeństwa. „Strażnik poranka” to ważny komentarz do aktualnych problemów religijnych, społecznych i politycznych występujących w Polsce.

Stereotypowy obraz Życińskiego odbiegał od rzeczywistego. Za życia, a nawet po śmierci, duchowny bywał krytykowany za ostre wypowiedzi. – Miał odwagę. Niestety, odwaga w takich sprawach drogo kosztuje – mówił po śmierci arcybiskupa, Bp Tadeusz Pieronek.

Falę ostrych komentarzy wywołało m.in. wystąpienie abp. Życińskiego, w którym stwierdził: – To przerażająca wizja katolickiego kraju, w którym straszy się, że kilkanaście milionów Polaków chodzi w stanie grzechu ciężkiego, bo oddali głos nie taki, jak ktoś sobie życzył. W tym głosie wyraża się nasz głos sumienia. Grzeszą ci, którzy powtarzają absurdalne historyjki – mówił w trakcie wyborów prezydenckich w 2010 roku, były metropolita lubelski.

Życiński był profesorem filozofii i teologii, autorem wielu prac naukowych, propagatorem dialogu nauki i wiary – doskonale wykształconym przedstawicielem polskiego episkopatu. Wykładał między innymi w Berkeley, Oxfordzie, Howard University, Bucknell University, Catholic University of America w Waszyngtonie, Catholic University of Australia w Sydney oraz Smithsonian Institution. Był wnikliwym obserwatorem życia, wrażliwym na potrzeby zwykłych ludzi człowiekiem. Jako hierarcha kościelny w wyjątkowy sposób potrafił łączyć wielość zróżnicowanych funkcji, inicjował wiele wydarzeń ekumenicznych ważnych dla kultury oraz kościoła.

Bohater „Strażnika poranka” jest autorem ok. 50 pozycji książkowych oraz kilkuset artykułów, poświęconych filozofii oraz dialogowi chrześcijaństwa ze współczesną myślą filozoficzną i społeczną. Publikował w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych, m.in. „Znak”, „Więzi”, „Tygodnik Powszechny”, „Przegląd Powszechny”, „Zagadnienia Filozoficzne w Nauce”, „Roczniki Filozoficzne KUL”, „Analecta Cracoviensia”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Philosophy in Science”, „Cultures et Foi”, „Il Nuovo Areopago”, „Review of Metaphysics”, „Astronomy Quarterly”, „British Journal for the Philosophy of Science”, „The New Scholasticism”, „Logos” czy „Ethos”.

W wyprodukowanym przez Telewizję Polską dokumencie Grzegorza Linkowskiego znalazły się unikalne, archiwalne wystąpienia Abp. Życińskiego oraz wspomnienia wybitnych przedstawicieli kościoła i kultury. Premierowo film będzie można obejrzeć w TVP2, we wtorek, 12 lutego, o godz. 22.50, w ramach cyklu „Świat bez fikcji”

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Strażnik poranka” - premiera dokumentu o abp. Józefie Życińskim w TVP2

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl