SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Studenci badają swój poziom tlenku węgla

Od 16 maja już po raz drugi trwa w Polsce duża europejska kampania społeczna 'HELP - dla życia bez tytoniu'.

Jest ona organizowana przez Glaubicz Garwolińska Consultants na zlecenie Komisji Europejskiej. W tym roku kampania skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi.

W pierwszej kolejności HELP gościł przez trzy dni na głównym dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w kampusie głównym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Studenci mogli bezpłatnie poddać się badaniu na zawartość tlenku węgla w organizmie. Badania przeprowadzane były przy pomocy tzw. smokolizera - urządzenia, które rejestrując wydychane z płuc powietrze pokazuje konkretny wynik obecności czadu we krwi. Uzyskane wyniki posłużą do określenia ilu młodych ludzi i w jakim stopniu ma styczność z tytoniem.

Rekordowy wynik: 58 ppm (parts  per million) zanotowano u wieloletniego palacza. Odpowiada to regularnemu wypalaniu ponad dwóch paczek papierosów dziennie. Z kolei osoby narażone na bierne palenie zbliżały się do wyniku 9 ppm. Niestety bardzo rzadko zdarzały się wyniki w skali 3 ppm, co wskazuje na normalny poziom zawartości tlenku węgla u osoby niepalącej ale również nie narażonej na bierne wdychanie czadu.

Badanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno nałogowych palaczy, osób niepalących, a także tych, którzy prawie całe życie przebywają w bliskiej obecności palących rodziców, małżonków czy znajomych. – Zakładamy, że podczas tegorocznej akcji z negatywnymi skutkami palenia tytoniu uda nim się zaznajomić kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi – mówi Monica Ponce Jakubowska z firmy Glaubicz Garwolińska Consultants, polskiego koordynatora kampanii HELP.

Studenci bardzo poważnie podeszli do tematu poruszanego przez akcję, pytali o skutki i zagrożenia powodowane długoletnim uzależnieniem od tytoniu. Wielu z nich prosiło o kontakt do instytucji, gdzie mogą uzyskać specjalistyczną i kompleksową pomoc w walce z nałogiem.

Tlenek węgla, inaczej czad to gaz toksyczny – jeden z najbardziej niebezpiecznych składników dymu papierosowego. Jest obecny w dymie wdychanym przez palaczy. Powstaje podczas „zaciągania się” papierosem, cygarem lub fajką. W zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają palacze, także osoby niepalące wdychają tlenek węgla.
31 maja wszyscy chętni będą mogli się przebadać na Pl. Zamkowym w Warszawie podczas Światowego Dnia Bez Papierosa. Następnie organizatorzy planują odwiedzenie kilku innych miast Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Studenci badają swój poziom tlenku węgla

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl