SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stworzono Grupę roboczą ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie

W środę powołano Grupę roboczą ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. odbyło się także jej pierwsze posiedzenie. Tworzą je eksperci z instytucji, organizacji i firm, które zajmują się nowymi technologiami, edukacją i ochroną dzieci w sieci.

Article

Powołanie Grupy ma być efektem podpisanej w październiku ubiegłego roku Deklaracji na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Sygnowali ją wtedy przedstawiciele firm telekomunikacyjnych, mediów oraz administracji publicznej.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski uzasadnia, że celem powstania grupy roboczej jest ograniczenie zagrożeń na które narażone są dzieci i młodzież w internecie. - Realizując to zadanie chcemy skorzystać z doświadczenia wszystkich, którym ten temat jest bliski - dodał - Nasza współpraca pozwoli wypracować odpowiednie działania służące ochronie dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami oraz negatywnymi zjawiskami i zachowaniami w internecie – uzasadniał w środę szef resortu.

Grupa ma m.in. łączyć różnych interesariuszy, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie, działać na rzecz zmniejszenia ryzyka wystąpienia zagrożeń oraz umożliwić czerpanie korzyści z dostępu do internetu przez dzieci i młodzież.

Zespół podzielono na podgrupy, które mają zająć się merytorycznymi aspektami: prawnym (legislacyjnym) –  jej zadaniem będzie m.in. wypracowanie rozwiązań, które mają wyeliminować możliwości czerpania korzyści finansowych z cyberprzemocy i propagowania szkodliwych dla dzieci i młodzieży treści; organizacyjno-edukacyjnym – ta podgrupa ma działać na rzecz promowania wartościowych treści w internecie oraz propagowania rozwiązań technicznych sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu przez dzieci i młodzież z internetu; technicznym – będzie pracować m.in. nad usprawnieniami wymiany informacji pomiędzy dostawcami treści i usług w internecie a podmiotami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnych treści; „medialnym” – jej zadaniem będzie m.in. opracowanie rekomendacji i dobrych praktyk dla przedstawicieli mediów, które będą dotyczyły sposobu informowania o internetowych zagrożeniach dzieci i młodzieży.

- Warto taką pracę wykonać. Nie jesteśmy w tym osamotnieni. Takie działania są obecnie podejmowane na całym świecie, w tym w krajach Unii Europejskiej - przekonywał Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji i NASK z kampanią #niezagubdzieckawsieci

Ministerstwo Cyfryzacji oraz Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa od kilku miesięcy realizują kampanię „Nie zagub dziecka w sieci”. Jej celem jest edukacja rodziców i opiekunów.

W ramach kampanii powstają poradniki, artykuły skierowane do rodziców, które mają pomóc im zdobyć wiedzę, jak uchronić dzieci w sieci. Opublikowano poradniki z zakresu: „Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie”, „FOMO i nadużywanie nowych technologii”, „Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!”, „Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online” (można je znaleźć pod adresem: www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania).

Ambasadorem działań w zakresie bezpieczeństwa w sieci jest Tomasz Rożek. Projekt jest realizowany w ramach „Kampanii edukacyjno-informacyjnych na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” i realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stworzono Grupę roboczą ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz Kępiński
Min Zagórski tworzy chyba znowu polityczną fikcję. Nie ma ludzi w ministerstwie to szuka wolontariuszy.
odpowiedź