SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń w prasie w 2018 roku

Redakcja Wirtualnemedia.pl dokonała subiektywnej selekcji najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Nie brakowało spektakularnych odejść dziennikarzy po wielu latach pracy w zawodzie i roszad na rynku medialnym. Był to także rok trudny dla dziennikarstwa, w którym organizacje branżowe musiały wielokrotnie stawać w obronie zawodu. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wydarzeń w kategorii prasa.

Article

Styczeń

Maciej Samcik po 21 latach pracy odchodzi z „Gazety Wyborczej”, stawia na blog „Subiektywnie o finansach”
Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik ogłasza, że zakończy pracę w „Gazecie Wyborczej” (Agora), z którą związany był od 1997 roku. Nadal prowadzi blog Subiektywnieofinansach.pl.

Wojciech Surmacz prezesem PAP, Tomasz Przybek wiceprezesem
Rada Mediów Narodowych wybrała nowy zarząd Polskiej Agencji Prasowej: prezesem został Wojciech Surmacz, a funkcję wiceprezesa powierzono Tomaszowi Przybkowi. W październiku na tym stanowisku zastąpił go Łukasz Świerżewski, były rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Luty

Dziennikarz śledczy Jan Kuciak i jego partnerka zostali zamordowani
Słowacki dziennikarz Ján Kuciak, pracujący w redakcji strony Aktuality.sk (należącej do Ringier Axel Springer Slovakia) i jego partnerka zostali zamordowani w ich domu w miejscowości Velka Maća. - Mimo że okoliczności zbrodni nie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione, jest uzasadnione podejrzenie, że jest ona związana z bieżącą pracą dziennikarską naszego kolegi - stwierdziły we wspólnym oświadczeniu firmy tworzące Ringier Axel Springer.

Zadebiutowała polska wersja magazynu "Vogue"
Modelki Anja Rubik i Małgorzata Bela są twarzami pierwszego numeru magazynu „Vogue Polska”. Pismo do sprzedaży trafiło 14 lutego br., na okładce pojawiły się polskie top modelki bez retuszu na tle Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Turecki sąd skazuje trzech dziennikarzy na dożywocie
Sąd w Turcji skazał na kary dożywotniego więzienia troje tamtejszych dziennikarzy oraz trzech innych pracowników mediów oskarżonych o wspieranie nieudanego zamachu stanu w 2016 roku. Wśród skazanych był między innymi Ahmet Altan, redaktor naczelny dziennika „Taraf” oraz wpływowa turecka dziennikarka Nazli Ilicak.

Marzec

Pobito reportera "Gazety Krakowskiej"
Fotoreporter „Gazety Krakowskiej” został pobity, kiedy próbował robić zdjęcia placu budowy Energylandii w Zatorze. - Wszystko wskazuje na fakt, że pobicie oraz próba kradzieży a następnie zniszczenie sprzętu naszego kolegi nastąpiły w celu ukrycia łamania prawa. To nie tylko usiłowanie tłumienia krytyki prasowej, ale przede wszystkim przestępstwo o charakterze kryminalnym – komentował Press Club Polska, wzywając parlamentarzystów i rząd o zapewnienie zwiększonej ochrony prawnej dla dziennikarzy i innych pracowników mediów.

Ryszard Pieńkowski kupił od Ringier Axel Springer pozostałe 49 proc. udziałów Infor Biznes
Należąca do Ryszarda Pieńkowskiego firma Infor PL kupiła od Ringier Axel Springer 49 proc. udziałów spółki Infor Biznes (wydającej m.in. „Dziennik Gazetę Prawną” oraz serwisy Dziennik.pl, Gazetaprawna.pl i Forsal.pl). W efekcie Infor PL ma 100 proc. udziałów Infor Biznes.

Kwiecień

Antoni Macierewicz obrzucony inwektywami przez Wojciecha Czuchnowskiego na konferencji prasowej. „Jest pan kłamcą i przestępcą”
Podczas konferencji prasowej podkomisji smoleńskiej dziennikarz „Gazety Wyborczej” (Agora) nazwał Antoniego Macierewicza „kłamcą i przestępcą”, po czym opuścił salę. Przewodniczący podkomisji nie zareagował i poprosił o kolejne pytania od dziennikarzy. „Gazeta Wyborcza” broniła wystąpienia Czuchnowskiego. „Jako jedyny złamał konwencję, powiedział prawdę, którą wszyscy znają”

Zasępa redaktorem naczelnym "SE", Jastrzębowski odszedł do PR
Redaktor naczelny „Super Expressu” Sławomir Jastrzębowski w połowie br. odszedł z dziennika (decyzję ogłoszono w kwietniu br.). Został prezesem agencji public relations R4S należącej m.in. do Adama Hofmana. Nowym redaktorem naczelnym Grupy Super Express, obejmującej m.in. dziennik „Super Express” i jego serwis internetowy SE.pl, został Grzegorz Zasępa.

Maj

Zabójstwo Arkadija Babczenki sfingowano, to prowokacja ukraińskich służb
Zabójstwo rosyjskiego dziennikarza Arkadija Babczenki zostało sfingowane przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, żeby ująć osoby zainteresowane wykonaniem tej zbrodni. Szczegóły akcji podano na konferencji, na której pojawił się sam Babczenko.

Dziennikarze bez wstępu do holu głównego Sejmu, powodem remont i porządki
Dziennikarze nie mieli wstępu do holu głównego Sejmu. Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczyło, że zaczęły się tam prace remontowe i porządkowe. Niektórych dziennikarzy nie przekonywało to uzasadnienie. Press Club Polska pytał Kancelarię Sejmu o wznowienie wydawania kart wstępu dla dziennikarzy. W Sejmie odbywał się wtedy protest rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz Zgromadzenie Parlamentarne NATO.

Czerwiec

Bogusław Chrabota prezesem Izby Wydawców Prasy, Wiesław Podkański rezygnuje z powodów zdrowotnych
Bogusław Chrabota - redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" (Gremi Media) - został wczoraj wybrany na prezesa Izby Wydawców Prasy (IWP). Zastąpił Wiesława Podkańskiego, który piastował to stanowisko od 15 lat.

Arkadij Babczenko: wziąłem udział w akcji SBU z własnej woli. „Potępianie go za to byłoby nieuczciwe”
Rosyjski dziennikarz Arkadij Babczenko, który wziął udział w inscenizacji własnej śmierci, zapewnił na konferencji prasowej w Kijowie, że uczestniczył w specjalnej operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) z własnej woli. - Teoretycznie dziennikarze nie powinni kreować rzeczywistości, kłamać ani współpracować ze służbami specjalnymi, bo jest to oczywiste naruszenie etyki. Z drugiej strony, jeśli rzeczywiście w grę wchodziło życie, potępianie go za to byłoby nieuczciwe - komentowali eksperci.

Pobito reportera „Faktu” relacjonującego sprawę śmierci radnego z Głogowa
Fotoreporter „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) został pobity przed swoim mieszkaniem w Głogowie. Sprawcy powiedzieli mu, że powodem jest relacjonowanie przez niego niedawnej śmierci radnego Pawła Chruszcza.

Lipiec

Ruch ma problemy finansowe, chce sprzedać kioski. Trwają prace nad porozumieniem z wydawcami
Ruch ma znajdować się na krawędzi bankructwa. Z trudnej sytuacji finansowej ma pomóc wyjść sprzedaż sieci detalicznej. Problemem ma być również brak porozumienia z wydawcami, z którymi rozmowy do tej pory zakończyły się bez powodzenia.

Prokuratura odmówiła śledztwa ws. ograniczenia wstępu dziennikarzy do parlamentu, Press Club Polska zaskarżył tę decyzję
Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła podjęcia śledztwa dotyczącego niewydawania przez około miesiąc przez Kancelarię Sejmu jednorazowych wejściówek dla dziennikarzy. Według śledczych nie naruszono przepisów, bo w Sejmie trwał wtedy protest niepełnosprawnych. Press Club Polska skierował do sądu skargę na tę decyzję.

Izba Wydawców Prasy popiera dyrektywę o jednolitym rynku cyfrowym
Wydawcy zrzeszeni w Izbie Wydawców Prasy we wspólnym stanowisku zaapelowali o poparcie dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, nad którą głosował Parlament Europejski. - Dla nas, wydawców i dziennikarzy, ta dyrektywa to być, albo nie być - podkreśla Bogusław Chrabota, prezes IWP i redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.
 

Sierpień

Polska Agencja Prasowa przejmie Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”
Na początku sierpnia br. zarządy Polskiej Agencji Prasowej oraz Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” ustaliły, że PAP przejmie w całości spółkę PWR.

ZPR Media chce upadłości Ruchu, Time chce przeprowadzić postępowanie sanacyjne
Spółka ZPR Media, wydawca m.in. „Super Expressu” złożyła wniosek do sądu o upadłość dystrybutora prasy firmy Ruch, a Time o postępowanie. Sieć od kilkunastu miesięcy zmaga się z potężnymi problemami finansowymi.

Wrzesień

Robert Feluś zrezygnował z funkcji redaktora naczelnego „Faktu”, powodem tekst o śmierci syna Leszka Millera

Ringier Axel Springer Polska poinformował, że w poniedziałek Robert Feluś zrezygnował z funkcji redaktora naczelnego „Faktu”. Powodem jest mocno krytykowany artykuł o śmierci syna Leszka Millera.
Były premier Leszek Miller w pozwie przeciw Ringier Axel Springer Polska, wydawcy „Faktu”, domagał się przeprosin na pierwszej stronie tabloidu przez sześć dni oraz 1,5 mln zł zadośćuczynienia.

Sąd otworzył przyspieszone postępowanie układowe wobec Ruchu
Sąd Rejonowy w Warszawie przychylił się do wniosku zarządu spółki Ruch o przyspieszone postępowanie układowe. Natomiast zarządy ZPR Media i Time, wchodzących w skład Grupy ZPR Media, wypowiedziały długoterminowe umowy na dystrybucję prasy, zawarte z kolporterem.

Ringier Axel Springer Polska konsoliduje spółki. Mark Dekan prezesem, Aleksander Kutela wiceprezesem
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami siedem spółek należących do Grupy Onet-RAS Polska zostało połączonych w jeden nowy podmiot prawny - Ringier Axel Springer Polska. Od września br. nową spółkę reprezentuje 5-osobowy zarząd na czele z Markiem Dekanem jako prezesem. Aleksander Kutela, dotychczasowy szef Onetu jest wiceprezesem.

Październik

Saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi został zamordowany w konsulacie w Stambule
Na początku października 2018 roku saudyjski opozycyjny dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi zaginął po wejściu do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule. Tureckie organy ścigana od początku podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany przez Saudyjczyków.

Igor Chalupec zrezygnował z funkcji prezesa Ruchu
W ramach porozumienia z Alior Bankiem Igor Chalupec złożył rezygnację ze stanowiska prezesa Ruchu. Właścicielem spółki nadal jest należąca do Chalupca firma Lurena Investments.

Robert Wardak prezesem Ruchu, Artur Sierant oddelegowany do zarządu
Rada nadzorcza Ruchu na prezesa spółki powołała Roberta Wardaka oraz oddelegowała ze swojego składu do zarządu na trzy miesiące Artura Sieranta. Poprzednio prezesem spółki przez ponad pięć lat był Igor Chalupec.

Rafał Woś felietonistą „Super Expressu” i dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”
Jego teksty można czytać w dzienniku od 1 października br., po tym jak nie przedłużono z nim umowy w „Polityce”. Kilka dni później ogłasza rozpoczęcie współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”
 

Listopad

Wojciech Cieśla wezwany na policję za artykuł napisany "bez zgody osoby zainteresowanej"
Wojciech Cieśla z „Newsweek Polska” został wezwany na przesłuchanie przez policję w związku artykułem z sierpnia br. o Mariuszu Muszyńskim, wiceprezesie Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura Okręgowa prowadzi postępowanie mające ustalić, czy w tekście ujawniono miejsce zamieszkania Muszyńskiego. Cieśla uważa, że sprawa powinna być rozpatrywana na ścieżce cywilnej, a nie przez prokuraturę i policję.

Rząd nie pracuje nad dekoncentracją mediów, ostatecznie potwierdził to marszałek Senatu Stanisław Karczewski

Miłada Jędrysik redaktor naczelną magazynu „Przekrój".Tomasz Niewiadomski zakłada fundację „Przekrój”
Wraz z końcem listopada za wydanie magazynu „Przekrój” będzie odpowiadała Fundacja „Przekrój”. Jej fundatorem będzie Tomasz Niewiadomski, dotychczasowy prezes spółki. Na stanowisku naczelnego pisma zastąpi go Miłada Jędrysik.

Węgierskie media pod kontrolą Viktora Orbana
Zostały przejęte przez państwową fundację Kilkaset węgierskich tytułów prasowych, stacji telewizyjnych oraz serwisów internetowych znalazło się pod kontrolą powołanej przez rząd Viktora Orbana fundacji. To oznacza, że rząd będzie sprawował kontrolę nad większością mediów na Węgrzech.

Grudzień

PKN Orlen i Poczta Polska wśród potencjalnych inwestorów Ruchu; Miłosz Szulc nowym prezesem Ruchu
Powołano kolejny - już trzeci w ciągu kilku ostatni miesięcy - zarząd Ruchu. Zmiany na stanowiskach kierowniczych mają umożliwić sprawne wdrożenie planu restrukturyzacji spółki z udziałem państwowych firm: PZU i Orlenu. W zarządzie spółki znaleźli się Tomasz Swat i Piotr Regulski, a od stycznia 2019 jej prezesem zostanie Miłosz Szulc.

Po 36 latach wydawania „Zeszyty Literackie” znikają z rynku
13 grudnia br. swoją premierę będzie miał ostatni, 144. numer kwartalnika „Zeszyty Literackie” (Fundacja Zeszytów Literackich). Pismo przestanie się ukazywać po 36 latach działalności. Powodem zamknięcia tytułu są kłopoty finansowe.

Katarzyna Kozłowska naczelną "Faktu"
Katarzyna Kozłowska została nowym redaktorem naczelnym „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska). Zastąpi na tym stanowisku Roberta Felusia, który zrezygnował na początku września br. po kontrowersyjnej publikacji o śmierci syna Leszka Millera.

Koniec „Twojego Weekendu”
Tytuł wystawiono na sprzedaż na Allegro przez spółkę Fire Wall po prawie dwóch latach wydawania miesięcznika. Nowy nabywca kupił go za ok. 50 tys. zł
 

2018 ROK

W tym roku na świecie zginęło 53 dziennikarzy
W mijającym roku na świecie zginęło 53 dziennikarzy - poinformował w swym dorocznym raporcie Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Według tej organizacji 34 dziennikarzy poniosło śmierć ze względu na swoją pracę. Dane obejmują stan na 14 grudnia 2018 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń w prasie w 2018 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl