SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

58 mln subskrypcji 5G FWA w 2026 r.

Technologia 5G FWA to obecnie najszybciej rozwijająca się usługa szerokopasmowego dostępu do internetu. Napędza ją rosnący popyt na szybki i wydajny domowy dostęp do sieci.

Article

Z danych firmy badawczej ABI Research wynika, że w 2020 r. na świecie było ponad 1,1 mld subskrybentów szerokopasmowego dostępu do internetu. To o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zapotrzebowanie na szerokopasmową łączność przyspieszyła pandemia koronawirusa i jej skutki w postaci zdalnej pracy, nauki i leczenia, a zdaniem analityków trend ten utrzyma się także po pandemii.

Najszybciej rozwijającym się segmentem szerokopasmowego dostępu do internetu ma być 5G Fixed Wireless Access (FWA). Liczba subskrybentów ma tutaj rosnąć rocznie średnio o 71 proc., do ponad 58 mln subskrybentów w 2026 r.

"Rosnąca popularność urządzeń podłączonych do internetu, inteligentnych telewizorów i inteligentnych urządzeń domowych, a także konsumpcja mediów przez konsumentów za pośrednictwem aplikacji internetowych, będzie nadal napędzać upowszechnianie się szybkich łączy szerokopasmowych w nadchodzących latach. Ponadto wiele firm zezwala na pracę zdalną niektórym ze swoich pracowników po pandemii, co jeszcze bardziej zwiększy zapotrzebowanie na domowe usługi szerokopasmowe." - stwierdził Khin Sandi Lynn, industry analyst w ABI Research.

Aby zaspokoić popyt, operatorzy szerokopasmowego internetu inwestują znaczne środki w rozbudowę sieci o większych przepustowościach. Podczas gdy niektórzy operatorzy kablowi nadal inwestują w rozwiązania DOCSIS 3.1, organ normalizacyjny CableLabs i inni branżowi gracze już pracują nad technologią DOCSIS 4.0.

"Chociaż firmy kablowe nie przewidują potrzeby wdrażania nowego standardu kablowego w najbliższym czasie, w kwietniu 2021 r. Comcast zakończył test laboratoryjny pełnego dupleksu systemu DOCSIS 4.0 firmy Broadband. Firmy kablowe prawdopodobnie przedłużą żywotność istniejącego standardu DOCSIS 3.1 o kilka kolejnych lat. Jednak DOCSIS 4.0 może obsługiwać prędkości do 10 Gb/s dla pobierania i 6 Gb/s dla wysyłania, oferując klientom lepsze doświadczenia, a także korzystanie z AR/VR lub bądź usług wymagających dużej przepustowości, które z pewnością pojawią się w przyszłości." - dodał Lynn.

Podobnie, operatorzy telekomunikacyjni kontynuują modernizację swoich sieci xDSL do sieci Fibre-to-the-Home (FTTH). Ponadto, usługi FWA stanowią opłacalną alternatywę w przypadku gdy wdrożenie szybkiej, stacjonarnej sieci szerokopasmowej nie jest ekonomicznie wykonalne. Trwające wdrożenia sieci 5G wraz z rozwojem rozszerzonych rozwiązań 5G mmWave umożliwi dostawcom oferowanie szybkich usług 5G FWA zarówno w obszarach miejskich, jak i o małej gęstości zaludnienia.

ABI Research szacuje, że usługi 5G FWA będą w 2026 r. stanowić 4 proc. usług szerokopasmowych dla gospodarstw domowych, w porównaniu do mniej niż 1 proc. w 2020 r.

Firma badawcza podkreśla, że w miarę jak penetracja usług szerokopasmowych nasyca dojrzałe rynki, konkurencja między operatorami łączy szerokopasmowych może stwarzać wyzwania związane z utrzymaniem udziału w rynku.

"Oprócz aktualizacji sieci, operatorzy szerokopasmowi muszą inwestować w najnowocześniejsze oprogramowanie i sprzęt, aby optymalizować wydajność sieci i zapewnić użytkownikom lepsze wrażenia. Zapewnienie zaawansowanych domowych urządzeń sieciowych, zabezpieczeń internetowych i narzędzi autodiagnostyki sieci domowej może pomóc dostawcom usług w zmniejszeniu churnu oraz zwiększeniu średniego przychodu na użytkownika (ARPU)." - podsumował Lynn.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 58 mln subskrypcji 5G FWA w 2026 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl