SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sukces mediów

Biedronka wprowadza nowe standardy pracy

Po materiałach w "Newsweeku" i tvn, gdzie informowano o szokujących warunkach pracy w sieci sklepów "Biedronka", właściciel postanowił wprowadzić zmiany.

Jak podano w piĄtkowym komunikacie prasowym Jerónimo Martins Dystrybucja Sp. z o. o. - właściciel sieci Biedronka - kontynuując inwestycje w zakresie rozbudowy sieci i unowocześniania sklepów,  wprowadziła w ostatnich tygodniach dodatkowo szereg zmian i modernizacji dotyczących funkcjonowania Biedronek. Między innymi sklepy zostały wyposażone w wózki elektryczne, wprowadzono elektroniczną ewidencję pracy w systemie dziennym oraz uruchomiono bezpłatną linię dla pracowników, na którą mogą zgłaszać sugestie bądź problemy dotyczące funkcjonowania sieci. Wszystkie wprowadzane unowocześnienia mają na celu poprawę komunikacji wewnętrznej w firmie oraz podniesienie standardów pracy w Biedronkach.  


"Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami wprowadzamy w naszej firmie kolejne modernizacje. Zmierzają one przede wszystkim do usprawnienia pracy w sklepach oraz zapewnienia pracownikom wszystkich szczebli możliwości bezpośredniej komunikacji z przedstawicielami centrali odpowiedzialnymi za relacje wewnętrzne i politykę kadrową. Wdrażane rozwiązania pozwolą wyeliminować powstawanie  nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania sieci dzięki lepszej organizacji pracy oraz uzyskaniu informacji i możliwości wczesnego reagowania na potencjalnie problematyczne kwestie" - wyjaśnia Marian Jaśkowiak, dyrektor ds. personalnych Jerónimo Martins Dystrybucja Sp. z o. o.


W maju br. Jerónimo Martins Dystrybucja Sp. z o. o. wprowadziła w sieci sklepów Biedronka elektroniczną dzienną ewidencję pracy. Dzięki niej dane na temat czasu pracy poszczególnych pracowników są codziennie wprowadzane do sytemu komputerowego  Jednocześnie, każdy pracownik jest uprawniony  do weryfikacji zgodności raportowanych elektronicznie godzin pracy z prowadzoną w sklepie ewidencją.

Ponadto, Jerónimo Martins Dystrybucja wprowadziła dodatkowe szkolenia kadry kierowniczej sklepów oraz Kierowników Rejonu w ramach "Akademii Zarządzania" - programu edukacyjnego dla kadry kierowniczej. Zakres prowadzonych obecnie szkoleń obejmuje funkcjonowanie i bieżącą obsługę elektronicznej ewidencji czasu pracy oraz efektywne organizowanie pracy w sklepach. Jednocześnie trwają prace nad specjalnym narzędziem informatycznym do planowania czasu pracy, które ma zostać wdrożone od połowy sierpnia br. Wprowadzono także wzmożone kontrole wewnętrzne różnych szczebli zarządzania .

Kolejna modernizacja w sieci Biedronka dotyczy inwestycji Jerónimo Martins Dystrybucja Sp. z o. o. o wartości 1,2 mln Euro w zakup wózków elektrycznych, które w znaczny sposób ułatwiają rozładunek i transport towarów wewnątrz sklepów. Zgodnie ze szczegółowymi terminami realizacji zamówienia do 30 czerwca zostały w nie wyposażone 372 Biedronki, a pozostała część wózków trafi do sklepów do końca lipca br. Firma przeprowadzi także szkolenia BHP i intensywne szkolenia z obsługi wózków, realizowane na bieżąco przez 16 specjalistów i inspektorów BHP posiadających stosowne uprawnienia.

Ponadto, w czerwcu br. uruchomiono bezpłatną linię dla pracowników, na którą można zgłaszać wszelkie kwestie dotyczące codziennej pracy. Wszystkie zgłaszane sprawy są odnotowywane, przedstawiane zarządowi i osobom odpowiedzialnym za relacje wewnętrzne w firmie, a następnie w miarę możliwości wyjaśniane.

"Mamy nadzieję, że te zmiany pozwolą usprawnić komunikację wewnątrz naszej firmy, a w rezultacie pozwolą nam szybko reagować na ewentualne problemy. " - dodaje Anna Sierpińska, dyrektor ds. komunikacji Jerónimo Martins Dystrybucja Sp. z o. o.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sukces mediów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl