SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Superstacja ogranicza politykę w ramówce. "Plany zmiany profilu są związane z niezadowalającą oglądalnością"

Od ostatniego piątku Superstacja nie zajmuje się polityką, a w stacji nie pojawiają się politycy. Zmiany mają mieć związek z pracami nad strategią kanału, która zakłada ograniczenie tematów politycznych. - Zamierzamy przeznaczyć więcej czasu na informacje z różnych sfer życia, a nie na dyskusje polityczne. Jak wynika z badań oglądalności, w Superstacji najlepiej oglądały się pozycje niezwiązana z polityką - uzasadnia Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu.

Article

Nieoficjalnie dziennikarze Superstacji mówi się o rezygnacji z polityki na antenie. W piątek rano miało odbyć się kolegium podczas którego zaakceptowano standardowe tematy, ale reporterzy, który zostali wysłani tego dnia do Sejmu po godzinie mieli otrzymać informację „zero polityki na antenie”. Tego dnia miano także odwołać rozmowy z politykami, którzy zostali zaproszeni do programów.

Od tamtej pory w serwisach nie było również setek z politykami, a dla przykładu - we wtorek nie pokazywano rekonstrukcji rządu na żywo - informowano o niej dopiero w programie „Informacje dnia”. Transmisję uroczystości w Gdańsku z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów 4. czerwca 1989 roku pokazywano bez politycznego kontekstu.

- Plany zmiany strategii i profilu stacji są związane z niezadowalającą oglądalnością kanału, a prace nad nimi trwają od kilku miesięcy. Polityka będzie obecna nadal na antenie Superstacji - będą informacje zarówno z kraju, jak i ze świata. Zamierzamy przeznaczyć jednak więcej czasu na informacje z różnych sfer życia, a nie na dyskusje polityczne. Jak wynika z badań oglądalności, w Superstacji najlepiej oglądały się pozycje niezwiązana z polityką - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu.

Dodaje, że z oceny kierownictwa wynika, że widzowie "rozmów czy debat politycznych szukają raczej w trzech głównych kanałach informacyjnych działających na polskim rynku".

- Superstacja będzie więc nadal zajmowała się różnymi sferami życia społecznego, ale wywiady z politykami, rozmowy polityczne pozostaną domeną stacji stricte informacyjnych - dodaje rzecznik.

Jak uzasadniono w odpowiedzi na nasze pytania, "termin wdrażania zmian nie jest w żaden sposób zaskakujący".

- Wiele stacji w maju i czerwcu kończy nadawanie programów z ramówki wiosennej i dotyczy to zarówno anten ogólnopolskich, jak i tematycznych. W wakacje zarówno ludzie, jak i stacje telewizyjne odpoczywają od polityki - zresztą będzie można się o tym przekonać, gdy stacje informacyjne ogłoszą swoje wakacyjne ramówki - podsumowuje Tomasz Matwiejczuk.

Nieoficjalnie między dziennikarzami Superstacji mówi się, że zmiana profilu kanału może być związana z karą dla Polkomtela – w ubiegłym tygodniu UOKiK nałożył ją na Polkomtel, a Komisja Nadzoru Finansowego wyznaczyła kuratora dla Plus Banku, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz Żak (główny akcjonariusz m.in. Cyfrowego Polsatu, ZE PAK i Elektrimu).

- Twierdzenia, że zmiany profilu mają coś wspólnego z decyzjami UOKiK czy KNF są abstrakcyjne i wydaje się, że jest to dość mało wyrafinowana próba tłumaczenia nazwijmy to enigmatycznie nie najlepszych wyników stacji - komentuje Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

Ramówka bez "Salonu Politycznego", zostaje "Debata Grzegorza Łaguny"

W soboty o godzinie 14.45 nadawany był "Salon Polityczny". We wtorek kierownictwo stacji poinformowało prowadzących: Sylwię Madejską oraz Tomasza Grzelewskiego o rezygnacji z programu. Stanowił on polityczne podsumowanie tygodnia, dziennikarze omawiali wspólnie z gośćmi najważniejsze wydarzenie na polskiej scenie politycznej.

- Program ten osiągał jeden z najsłabszych wyników wśród wszystkich nadawanych przez Superstację - uzasadnia rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

Z naszych informacji wynika, że w ramówce zostaje "Debata Grzegorza Łaguny". Na razie dziennikarz ma w programie rozmawiać na tematy społeczne. Audycja nadawana jest w soboty i niedziele o godzinie 19.45, pojawiali się w niej głównie politycy.

Czołowi publicyści kanału, z którymi rozmawialiśmy, nie mieli jeszcze we wtorek informacji, jakie będą dalsze losy ich programów.

Superstacja jest obecnie trzecim kanałem informacyjnym w portfolio Grupy Polsat, po Polsat News i Polsat News 2. Tę pierwszą przejęła ostatecznie w czerwcu 2018 roku, kiedy dokupiła pozostałe udziały kanału.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. Polsat News miał 1,049 proc. udziału w rynku oglądalności (2,7 proc. mniej niż rok wcześniej), a Superstacja - 0,154 proc. (po wzroście o 8,4 proc. w skali roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Superstacja ogranicza politykę w ramówce. "Plany zmiany profilu są związane z niezadowalającą oglądalnością"

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
No i co, neoliberałowie, dalej jesteście za prywatyzacją telewizji publicznej?
Dalej myślicie, że jak telewizja jest prywatna to nie będzie tam rządowej propagandy i omijania niewygodnych dla rządu tematów?
odpowiedź
User
oplm
Myślę, że to dobra decyzja.
odpowiedź
User
Ale jaja
Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości,że Solorz się sprzedał? Nie od dzisiaj wiadomo iż PIS ma " teczki" na Zygę więc ten robi wszystko by broń boże nie zdenerwować króla Jarosława.
odpowiedź