SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konkurencja skarży się na InPost, firma odpowiada: zarzuty bezpodstawne

Operator sieci do odbioru przesyłek z AliExpressu uważa, że InPost ogranicza konkurencję zapisami w umowach z właścicielami nieruchomości - podał w poniedziałek "Puls Biznesu" . - Świat Przesyłek może naruszać dobra osobiste i majątkowe InPost. Niezwłocznie podejmiemy wszelkie przewidziane prawem kroki w tym zakresie - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPost.

Article

"Puls Biznesu" cytował zapisy w umowach, podpisywanych przez InPost z właścicielami nieruchomości, na których rozstawiane są paczkomaty, wskazując, że zaczęły wzbudzać poważne kontrowersje w branży.

"Wynajmujący zobowiązuje się nie prowadzić, ani nie zezwalać osobom trzecim, na prowadzenie na nieruchomości oraz w jej sąsiedztwie działalności konkurencyjnej wobec najemcy" - brzmi treść zapisów.

Świat Przesyłek skarży się do UOKIK na InPost

Jak podaje "PB", "zareagowała na nie grupa Świat Przesyłek, od początku tego roku rozstawiająca w Polsce automaty należącej do chińskiej grupy Alibaba sieci Cainiao, służącej do odbioru przesyłek z AliExpressu. Wysłała w tej sprawie zawiadomienie do UOKiK".

"Spółka nie kwestionuje możliwości zajęcia przez InPost w ciągu lat rozwoju sieci kluczowych lokalizacji pod automaty, natomiast wskazuje, że z powodu tak szerokiego zakazu konkurencji rynek jest skazany na monopol InPostu i dyktowanie przezeń cen. Jakkolwiek bowiem właściciele nieruchomości są zainteresowani udostępnieniem powierzchni także pod automaty konkurencyjnych operatorów pocztowych, praktykowane przez InPost zakazy konkurencji w praktyce to uniemożliwiają" - czytamy w cytowanym przez gazetę zawiadomieniu do UOKIK o "praktykach nadużywania pozycji dominującej".

Piotr Kocoń, prezes Świata Przesyłek w rozmowie z "PB" zarzucił InPostowi działanie niezgodne z prawem - w związku z tym firma złożyła do UOKIK zawiadomienie, licząc że pomoże to w zmianie treści umów z właścicielami nieruchomości.

W poniedziałek biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdziło w odpowiedzi na pytanie Wirtualnemedia.pl, że zawiadomienie Świata przesyłek zostało przyjęte i teraz będzie analizowane.

InPost się broni, podejmuje kroki prawne

Jak przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl w poniedziałek rzecznik prasowy InPostu Wojciech Kądziołka, InPost podjął już kroki prawne "wobec podmiotów, które w sposób nieuprawniony zadysponowały informacjami, stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstwa".

- Pragniemy podkreślić, że postanowienia umów zawieranych przez spółkę InPost są tajemnicą przedsiębiorstwa. Z tego względu bez zgody spółki nie mogą być pozyskiwane i rozpowszechniane przez podmioty trzecie. W szczególności przedsiębiorcy prowadzący działalność konkurencyjną wobec spółki InPost nie powinni rozpowszechniać postanowień tych umów - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Kądziołka.

- Ujawnienie postanowień tego typu umów jest naruszeniem prawa i dlatego z całą stanowczością będziemy chronić interes spółki i naszych kontrahentów. Będziemy chronić spółkę poprzez podjęcie kroków prawnych wobec podmiotów, które w sposób bezprawny dokonują takich ujawnień, a także wobec wszystkich, którzy naruszają dobra osobiste i majątkowe InPost - dodaje rzecznik prasowy firmy.

InPost: zarzuty Świata Przesyłek "całkowicie bezpodstawne"

Wojciech Kądziołka uważa zarzuty konkurenta za "całkowicie bezpodstawne".

-  Nie dostaliśmy z UOKiK żadnego sygnału, z którego wynikałoby, że Urząd interesuje się umowami zawieranymi przez InPost. Jeżeli UOKiK zwróci się do nas, oczywiście udzielimy pełnych wyjaśnień - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPostu.

Przedstawiciel firmy kierowanej przez Rafała Brzoskę przekazał nam także, że ich zdaniem Świat Przesyłek może swój wniosek do UOKiK w kontaktach z sieciami handlowymi.

- Może to oznaczać, że wspomniana firma wywiera w ten sposób presję na pozostałych uczestników rynku, próbując zniechęcić ich do współpracy z InPost i jednocześnie wymusić udostępnienie lokalizacji dla oferowanych przez siebie maszyn. Tym samym Świat Przesyłek może naruszać dobra osobiste i majątkowe InPost. Niezwłocznie podejmiemy wszelkie przewidziane prawem kroki w tym zakresie - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Wojciech Kądziołka.

Dalej Kądziołka wyjaśnia, że InPost "jako dzierżawca ponosi znaczące koszty na pozyskanie lokalizacji, jej uzbrojenie oraz przygotowanie infrastruktury elektrycznej itd.".  - Zwiększa także ruch klientów w pobliskich sklepach i centrach usług - dlatego też w naturalny sposób staramy się zabezpieczyć interes spółki w zawieranych umowach. Dokładnie tak, jak robią to pozostali uczestnicy rynku działający w innych branżach. Na tej samej zasadzie w parkach handlowych nie spotyka się sąsiadujących ze sobą konkurencyjnych drogerii, aptek czy sklepów spożywczych. Na rynku usług kurierskich obowiązują dokładnie te same zasady i zwyczaje. Warto w tym miejscu podkreślić, że tych zwyczajów nie kwestionuje żaden inny podmiot rozwijający swoją sieć automatów paczkowych. Jedynym podmiotem, który podważa tą naturalną praktykę rynkową, jest Świat Przesyłek - mówi rzecznik prasowy InPostu.

Na początku września InPost poinformował, że liczba jego Paczkomatów w Polsce przekroczyła 14 tys. W drugim kwartale br. każdy Paczkomat w Polsce miał średnio 141 skrytek, wobec 124 rok wcześniej (wynika to z faktu, że ostatnio stawiane były większe maszyny).

W pierwszej połowie br. InPost osiągnął wzrost wpływów o 54 proc. do 1,65 mld zł i zysku netto ze 117,4 do 186 mln zł. W Polsce 47 proc. przychodów firmy zapewniają dostawy zakupów z Allegro, natomiast jej biznes zagraniczny nadal notuje straty.

Dołącz do dyskusji: Konkurencja skarży się na InPost, firma odpowiada: zarzuty bezpodstawne

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Omg
Nie sądziłem że inpost jest taki chytry.
odpowiedź
User
Lelek
A co się im dziwić, wpadli na pomysł, z którego teraz inni próbują korzystać, zamiast wpasć na swoją innowację..
odpowiedź
User
123
Nie widzę nic złego w ich działaniu.
odpowiedź