SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W niedzielę Światowy Dzień Radia. Tego dnia specjalne audycje w Polskim Radiu

W radiowej Trójce 13 lutego zaplanowano specjalne wydanie "Zagadkowej niedzieli", a wieczorem stacja zaprosi na koncert Ani Dąbrowskiej. Za to w Jedynce tego dnia słuchacze będą mogli złożyć życzenia radiowcom, a Dwójka przypomni komedię "Guwernantki" z Martą Lipińską, Ewą Dałkowską, Darią Trafankowską i Kazimierzem Kaczorem w obsadzie. W związku ze Światowym Dniem Radia publiczny nadawca szykuje także niespodzianki na swoich cyfrowych antenach.

Światowy Dzień Radia w tym roku wypada w niedzielę. 13 lutego wszystkie anteny Polskiego Radia zaproszą słuchaczy na specjalne audycje, by  podkreślić szczególną rolę radia jako środka komunikacji.

Dzień Radia został proklamowany przez UNESCO w 2011 r., a zatwierdzony przez ONZ jako dzień międzynarodowych obchodów w roku 2013. Od tego czasu Polskie Radio co roku przygotowuje na ten dzień specjalny program. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Radio i zaufanie".

- Polskie Radio łączy historię i nowoczesność. Cały czas rozwija się i podąża za swoimi słuchaczami, czego dowodem są kolejne projekty antenowe, multimedialne i wydawnicze - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Specjalne ramówki na antenach Polskiego Radia

W niedzielę radiowa Jedynka zachęci słuchaczy do składania życzeń radiowcom po godz. 14 w "Piosenkach na życzenie" Igi Niewiadomskiej.

Z kolei Dwójka przypomni komedię Henryka Bardijewskiego z Martą Lipińską, Ewą Dałkowską, Darią Trafankowską i Kazimierzem Kaczorem w obsadzie. "Guwernantki" to spektakl o tym, że żadna płeć nie chroni człowieka przed upadkiem i o tym, że nie ma nic pewnego. Emisja w "Wieczorze ze słuchowiskiem" o godz. 19.

Trójka zaprasza na specjalne wydanie "Zagadkowej niedzieli" (godz. 9), w której dzieci opowiedzą Katarzynie Stoparczyk, czym jest dla nich radio. Stacja zapowiada, że w programie nie zabraknie muzycznych i filmowych nawiązań do produkcji z "radiem" w tytule. O godz. 19:05 Trójka zaprosi słuchaczy na koncert Ani Dąbrowskiej.

Informacje o Światowym Dniu Radia pojawiać się będą przez cały dzień również w serwisach informacyjnych i rozmowach publicystycznych Polskiego Radia 24.

O radiu będzie też na cyfrowych antenach

Swoje propozycje na Światowy Dzień Radia przygotowały również cyfrowe anteny Polskiego Radia. Czwórka zaplanowała krótkie sondy "Dla mnie radio to…?" - reporterzy stacji zapytają słuchaczy o ich pierwsze wspomnienie związane z radiem i o to, co w radiu lubią najbardziej. Będą ciekawostki związane z przeszłością radia, w tym historia budynku Polskiego Radia. Wyemitowana zostanie także słynna audycja Orsona Wellesa "Historia o potędze radia" i wspomnienie o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.

W Polskim Radiu Dzieciom wyemitowana zostanie specjalna "nitka" z rozmowami z młodymi słuchaczami, którzy mieszkają za granicą.

Polskie Radio Chopin w audycji "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" (godz. 21) przypomni wspomnienia Jaromira Wawrzyniuka, wiernego słuchacza audycji redaktora Webera.

Na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy pojawią się specjalne wydania magazynów poświęcone przede wszystkim historii tej stacji i poszczególnych redakcji językowych: polskiej, angielskiej, rosyjskiej, białoruskiej, ukraińskiej i niemieckiej. Ta ostatnia przypomni archiwalne wywiady z Marleną Dietrich czy Willym Brandtem.

Z kolei w Polskim Radiu Kierowców znajdą się m.in. wzmianki dotyczące przeplatającej się historii radiofonii i motoryzacji oraz tematyka dotycząca odbiorników cyfrowych w samochodach.

W 2020 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu RTV i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: W niedzielę Światowy Dzień Radia. Tego dnia specjalne audycje w Polskim Radiu

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Z okazji SDR wszystkim nadającym i odbierającym wszystkiego najlepszego.Mam tv,Internet,ale nie wyobrazam sobie życia bez klasycznego radia i płynącego z niego treści.
odpowiedź
User
.
A kto będzie tego słuchał, czy polskie radio zarabia chociaż na prąd który zużywa?
odpowiedź
User
JakieŚwięto?
Trudno mieć zaufanie do Polskiego Radia, kiedy to już pochyła. W Trójce Ciechański, zareklamuje swój kanał youtube, ten od robienia kupy w radio? Łukowska, nam puści audycje z bluzgami? W Klubach Trójki zaproponują średniowiecze? W serwisach monotematycznie? Pani prezeska pochwali się kolejnym spadkiem słuchalności? Bałagan, patologia zarządcza, dzicz i odejście od jakichkolwiek standardów dziennikarskich. Rada Mediów Narodowych będzie firmowała bezprawie za pieniądze podatników?
odpowiedź