SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Premier Indii najpopularniejszym światowym przywódcą na Facebooku

87 przywódców, 70 szefów rządów i 55 ministrów spraw zagranicznych ma profile na Facebooku - wynika z raportu Burson-Marsteller.

Narendra ModiArticle

Premier Indii, Narendra Modi, według stanu na 1 lutego 2017 r., jest najpopularniejszym światowym przywódcą na Facebooku - jego profil obserwuje 40 milionów osób. Prezydent USA Donald Trump zajmuje drugie miejsce, z 20 milionami osób obserwujących jego profil.

Trzecie miejsce zajmuje oficjalny fanpage premiera Indii – PMO India – obserwowany przez 13 milionów osób. Wyprzedza on królową Jordanii Ranię, która z 10 milionami obserwujących uplasowała się na czwartej pozycji. Top 5 zamyka prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, z grupą 8 milionów obserwujących.

W badaniu przeanalizowano też aktywność na 590 profilach głów państw, szefów rządów i ministrów spraw zagranicznych w całym roku 2016, z wykorzystaniem zagregowanych danych z należącego do Facebooka narzędzia Crowdtangle. Okazało się, że Modi prowadzi nie tylko w liczbie obserwujących, ale też wyprzedził w minionym roku pozostałych światowych przywódców jeśli chodzi o interakcje (polubienia, komentarze, udostępnienia). Z łączną liczbą 169 milionów interakcji pozostawia daleko w tyle zdobywcę drugiego miejsca, premiera Kambodży. Samdech Hun Sen zgromadził 58 milionów interakcji. Zarchiwizowany już profil "Obama White House" uplasował się na trzecim miejscu z 36 milionami interakcji, a tuż za nim znalazł się profil argentyńskiego prezydenta Mauricio Macri z niemal takim samym wynikiem. Osobisty profil Baracka Obamy zamyka pierwszą piątkę na liście z wynikiem 30 milionów interakcji w 2016 r. Co ciekawe, Obama, który do niedawna był najpopularniejszym światowym przywódcą na Facebooku, z 52 milionami obserwujących, nie mógł pochwalić się wysokim poziomem interakcji – osiągnął tylko 0,15%. Na przeciwnym biegunie plasuje się prezydent Albanii Bujar Nishani, z interakcją na poziomie 10,79%.

Na Facebooku oficjalnie funkcjonuje niemal 90 proc. wszystkich rządów na świecie. Ponadto 80 głów państwa, 70 szefów rządów i 55 ministrów spraw zagranicznych utrzymuje w tym serwisie swoje strony osobiste. Oficjalne fanpage ma 169 ze 193 państw członkowskich ONZ – tu od 2015 r. nie odnotowano zmiany.

W momencie objęcia urzędu, 20 stycznia 2017 r., prezydent USA Donald J. Trump "przyprowadził" ze sobą 20 milionów osób obserwujących jego profil na Facebooku – do tej pory jest to największa liczba w przypadku obejmującego urząd przywódcy. Wzrosła ona o 400% w ciągu 2016 r. Trump zgromadził też 290 milionów interakcji ze swoimi wpisami na Facebooku, w tym 33 miliony udostępnień i 30 milionów komentarzy.

Na 1 lutego 2017 r. wszyscy światowi przywódcy łącznie zgromadzili 311 093 076 obserwujących. W 2016 r. opublikowali łącznie 398 982 wpisy, wywołując 772 441 676 interakcji.

Wyniki badania wykazały, że choć ponad połowa wpisów wzbogacana była zdjęciami, to te posty, które zawierały materiał wideo, powodowały większą liczbę interakcji: średnio 4 874 w porównaniu do średnio 2 935 w przypadku wpisów ze zdjęciami. 47 739 materiałów wideo opublikowanych na Facebooku przez światowych przywódców zostało obejrzane łącznie 2,5 miliarda razy.

Najbardziej aktywny profil na Facebooku to ten należący do rządu Etiopii – średnio 29 wpisów dziennie w 2016 r., łącznie ponad 10 000 rocznie. Rząd Botswany publikuje średnio 28 wpisów dziennie, a Hondurasu – 23.

Najczęściej odwiedzaną siedzibą władz państwowych jest Biały Dom, z 4 milionami zameldowań. Kolejne miejsca zajmuje siedziba władz Ugandy (35 tys.) i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajlandii (również 35 tys.).

Profil Białego Domu jest najchętniej obserwowany przez inne profile rządów i przywódców – łącznie z 26 połączeniami wzajemnymi. Kolejne miejsca zajmują Komisja Europejska (20 połączeń) i Rada Unii Europejskiej (19).

Inne strony chętnie obserwowane przez światowych przywódców to ONZ (39), Parlament Europejski (25) oraz NATO (19).

24 kraje członkowskie ONZ nie są reprezentowane na Facebooku przez rządy, głowy państwa lub inne oficjalne instytucje. To o jedno państwo mniej niż w ubiegłorocznym badaniu.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz profil brytyjskiego MSZ to jedyne oficjalne strony rządowe, które obserwują nowy prezydencki profil Donalda Trumpa. Rosyjski MSZ jest jedynym profilem rządowym, który obserwuje profil Trumpa.

Badanie Burson-Marsteller "Światowi Przywódcy na Facebooku" dotyczy tego, w jaki sposób przywódcy światowi, rządy i organizacje międzynarodowe komunikują się przez media społecznościowe. Jest ono rozwinięciem dorocznego badania "Twiplomacy", które realizowane jest od 5 lat, a w 2016 r. zostało poszerzone na wszystkie istotne serwisy społecznościowe.

Dołącz do dyskusji: Premier Indii najpopularniejszym światowym przywódcą na Facebooku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Observation
Należałoby to odnieść to wielkości populacji danego kraju, to miałoby sens a tak to raport z D....
odpowiedź
User
GG
Wirtualne mogłyby zacząć podawać linki do źródeł poza tym...
odpowiedź