SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy nastawiają się na święta bez gości

Ponad połowa Polaków nie planuje zapraszać żadnych gości na święta - wynika z badania agencji Inquiry. Koronawirus w oczach Polaków nadal jest realnym zagrożeniem.

Article

Agencja badawcza Inquiry zapytała Polaków o plany na święta Bożego Narodzenia - jak spędzą Wigilię, ile wydadzą na prezenty.

Okazuje się, że 42 proc. badanych nie będzie zmieniło w tym roku nic w formule świąt. Prawie połowa badanych (46%) deklaruje, że w tym roku przygotuje mniej potraw lub ich mniejszą ilość. Co dziesiąta badana osoba nie planuje wyprawiać świąt w ogóle.

Ponad połowa Polaków planuje spędzić święta jedynie w gronie domowników lub samotnie. Tylko 40% z nas zaprosi gości na święta lub odwiedzi rodzinę. Wyjazd do rodziny planują głównie osoby w wieku poniżej 35 lat.

Boimy się koronawirusa przy świątecznym stole

Koronawirus nadal jest realnym zagrożeniem, a połowa Polaków boi się zarażenia (suma odpowiedzi „bardzo się boję” i „raczej się boję”). Jedynie co dziesiąta osoba twierdzi, że zupełnie się nie boi pandemii. Wyraźnie widać, że poziom obaw rośnie wraz z wiekiem respondentów: jedynie co czwarta osoba w wieku od 18 do 24 lat czuje się zagrożona przez pandemię, zaś w przypadku osób w wieku 55+ jest to niemal 60 proc.

Ważnym zwyczajem związanym ze świętami są prezenty, które kupuje 88 proc. z nas, przy czym większość planuje wydać na podarunki dla innych kwotę nieprzekraczającą 500 zł (60 proc.). Znaczna część badanych osób wyda mniej (39 proc.) lub tyle samo (31 proc.), co w roku ubiegłym. Tylko 9 proc. zamierza wydać więcej pieniędzy niż w 2019. Średnie wydatki na prezenty wyniosą ok. 480 zł na osobę.

Ponad jedna trzecia badanych deklaruje, że większość prezentów zamierza kupić w internecie. Oznacza to, że do handlu internetowego trafi w grudniu tego roku przynajmniej 3-3,5 mld złotych.

- Nastroje Polaków nie są przesadne optymistyczne, jednak w porównaniu z tegoroczną Wielkanocą jest już wyraźnie lepiej. Przypomnijmy, w kwietniu aż 84 proc. osób zrezygnowało z rodzinnych spotkań w czasie świąt, przy czym większość z nich mówiła, że jest to dla nich dotkliwe. Tylko 18 proc. zadeklarowało wówczas, że urządzą takie same święta, jak zwykle. Daleko nam jednak do normalności, a całą sytuacja odbije się na świątecznych wydatkach. Miejmy nadzieję, że Nowy Rok przyniesie koniec pandemii i ożywienie gospodarcze - komentuje Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 7-10 grudnia 2020 r. na reprezentatywnej próbie 1007 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Dołącz do dyskusji: Polacy nastawiają się na święta bez gości

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aneczka
Już za 6 dni będą święta Bożego Narodzenia. Świat zmienił się. Ale my nadal pozostajemy sobą. Kolacja wigilijna, dzielenie się opłatkiem, w tle kolędy oraz choinka, a pod nią prezenty. Później pasterka.
odpowiedź
User
Nelka
W domu mieszka nas 8 osób, do tego jeszcze przyjedzie 5, także razem będzie na 13. :) Nudno nie będzie. Pod choinką tak samo jak co roku znajdzie się sporo prezentów. Od voucherów do leszczyńskiego aerotunelu, po zabawki i książki. Pandemia na świata schodzi u nas na daleki plan i nikt o niej nie myśli. Bo po co sie denerwować w tak pięknym czasie?
odpowiedź
User
majkk
moga się nastawiać ale i tak zawsze jakaś ciotka z wujkiem się zjawią :D
odpowiedź