SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Święto polskiej piosenki - Opole 2006

Wczoraj Telewizja Polska ujawniła szczegółowy harmonogram 43. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2006.

Tegoroczny Festiwal w Opolu, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca, zaprezentuje premierowe piosenki gwiazd, najlepsi artyści, jak co roku, wyróżnieni zostaną nagrodą „Superjedynki”. Debiutanci otrzymają szansę zaistnienia w plebiscycie „Debiuty 2006”. Zaplanowano dwa oddzielne bloki kabaretowe. Klasyczny Olgi Lipińskiej oraz prezentację młodej polskiej sceny kabaretowej w gali zatytułowanej „KATARYNIARZE”.

Relacje z opolskiego Festiwalu będzie można obejrzeć nie tylko w TVP1, ale także w internecie, na stronie iTVP.pl.

Festiwal w Opolu tradycyjnie zainauguruje, rozgrywający się o nagrodę im. Anny Jantar, konkurs „Debiuty”. Koncert zostanie zarejestrowany i pokazany w Jedynce po Festiwalu.

W „Debiutach” wystąpi dziesięciu młodych artystów. Ośmiu wykonawców zostało wyłonionych, spośród zgłoszonych 138 propozycji, przez Komisję Artystyczną, dwóch pozostałych to tegoroczny laureat lokalnego konkursu Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu oraz laureat finałowego koncertu „Szansy na sukces”, który zostanie wyłoniony 24 maja br.

W konkursie wystąpi: Urban Noiz, Revolucja, Hype, Superpuder, Fancy Group, Andrzej Bachleda, Anna Szarmach, Que Passa, Jarecki.

Piątek

Na występ laureata konkursu „Debiuty 2006” oraz dwóch wyróżnionych wykonawców, Jedynka zaprasza w piątek, 2 czerwca ok. godz. 23. podczas III części koncertu „Superjedynki”, czyli na finał pierwszego, zasadniczego dnia festiwalu.

3-częściowy koncert „Superjedynek” to muzyczne podsumowanie ostatnich 12 miesięcy i wyłonienie, w ramach plebiscytu, najlepszych artystów za ich osiągnięcia w siedmiu kategoriach: Najlepsza Płyta Pop, Rock, Hip Hop, Alternatywa, Literacka, Przebój Roku i Wykonawca Roku.

„Tegoroczny koncert „Superjedynek” zostanie zaprezentowany w nowej odmienionej formule. Na opolskiej scenie będzie można zobaczyć nie tylko laureatów, lecz wszystkich trzech finalistów w każdej kategorii. Czeka nas zatem rekordowa liczba 19 wykonawców w 21 występach. Każdy z wykonawców wykona po jednej, własnej kompozycji” – mówi dla Wirtualnemedia.pl Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny „Teleexpressu” i rzecznik festiwalu.

Sobota

Sobotni wieczór zdominuje koncert „Premiery Gwiazd”. Podczas tego koncertu uznani artyści polskiej sceny muzycznej zaprezentują swoje nowe piosenki. Będą to ich premierowe wykonania, nieznane wcześniej i nie prezentowane przed Festiwalem. Podczas wieczoru przewidziano także występ znakomitego polskiego pianisty Waldemara Malickiego.

„Podczas „Premier Gwiazd” zastanowimy się nad definicją przeboju. Jakie są wyznaczniki piosenki, aby stała się ona hitem – mówi Jacek Kęcik, reżyser koncertu „Premiery Gwiazd”.

W koncercie udział zapowiedziały m. in. Blue Cafe, Budka Suflera, Maanam, Edyta Górniak.

W tym roku po raz pierwszy podczas Festiwalu opolskiego odbędzie się Kabaretowa Rewelacja Roku „KATARYNIARZE”. Jest to Gala Finałowa przeglądu twórczości kabaretowej, którego ideą jest promowanie młodych artystów kabaretowych.

W tym roku w Opolu zaprezentują się:

Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Słuchajcie, Łowcy B., Grupa Mo Carta, Kabaret Koń Polski, Kabaret Pod Wyrwigroszem, Ireneusz Krosny, Formacja Chatelet, Kabaret DNO, Kabaret Neo – Nówka.

„Podczas Gali wręczone zostaną dwie nagrody: KATARYNIARZA i KATARYNIARZA PUBLICZNOŚCI. Nominacja do nagrody KATARYNIARZA jest wyrazem uznania przedstawicieli środowiska kabaretowego dla jego członków. To nic innego jak nagrody rozdane twórcom kabaretu przez innych twórców. Nominowane jest każde zjawisko, które w mijającym roku rozbawiło Polaków. Pierwszym KATARYNIARZEM został mim IRENEUSZ KROSNY – za bawienie do łez bez słów. Do grona laureatów należą także Kabaret Mumio czy Kabaret Ani Mru-Mru” – mówi Grzegorz Szlapa, reżyser kabaretowej rewelacji roku „KATARYNIARZE”.

Niedziela

Ostatniego dnia w niedzielę powtórka z rozrywki. Koncert poświęcony Markowi Grechucie i historia polskiego kabaretu wg Olgi Lipińskiej.

„Pomysł, aby złożyć hołd Markowi Grechucie przypada w 40. rocznicę założenia przez niego, do spółki z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, grupy „Anawa”, a także nawiązuje do festiwalu w Opolu z 1977 roku, kiedy to w konkursie otwartym tryumfował on z piosenką „Hop, szklankę piwa”. Spróbujemy pokazać Grechutę jako wszechstronnego artystę. Nie tylko świetnego muzyka i kompozytora, ale również malarza. Z pewnością będzie to ciężkie do zrealizowania, ale postaramy się pokazać jego piosenki, jako ciągle żywy element naszej codzienności” – o koncercie „Świat w obłokach” mówi jego kierownik muzyczny i jeden z występujących w nim artystów, Grzegorz Turnau.

Grzegorz Turnau do spółki z Anną Marią Jopek zaśpiewają piosenkę „Gaj”. Oprócz nich na scenie amfiteatru w Opolu wystąpi m. in. Sławek Uniatowski, Zbigniew Wodecki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Piaseczny, Krzysztof Kiljański, Natalia Kukulska.

„101 lat Polskiego Kabaretu” to jak mówią organizatorzy wybiórcza i niekoniecznie chronologiczna podróż po polskich kabaretach literackich, od „Zielonego Balonika” do dziś.

„W tym roku wyrosła mi konkurencja ze strony „KATARYNIARZY”. Postaram się jakoś nawiązać dialog z młodą sceną kabaretową. W charakterze rodzynka wystąpi Kabaret LIMO z Gdańska” - mówi pierwsza dama polskiego kabaretu, autorka scenariusza i reżyser gali Olga Lipińska.
 
Opole w iTVP

Festiwal w iTVP realizowany będzie na dwóch kanałach. Oznacza to, że korzystając ze strony http://www.itvp.pl/, internauci będą mogli wybrać to, co w danej chwili chcą oglądać. A do wyboru będą mieli wszystkie koncerty realizowane przez TVP1 oraz niezależną produkcję iTVP „Sceny zza sceny”.

„Sceny zza sceny” to program, który po raz pierwszy zrealizowany został podczas ubiegłorocznego Festiwalu. Program pokazuje festiwal z zupełnie innej strony, ponieważ realizowany jest za kulisami festiwalu, tam gdzie zazwyczaj nie pojawiają się kamery. Prowadzący będą towarzyszyli artystom poza sceną, aby internauci mogli obserwować przygotowania do występów, walkę z tremą, radość z sukcesów i przeżywanie porażek.

Dołącz do dyskusji: Święto polskiej piosenki - Opole 2006

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl