SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Świeżą żywność najczęściej kupujemy w sklepach specjalistycznych

Świeże produkty żywnościowe stanowią 45% wydatków Polaków na artykuły spożywcze i środki higieny osobistej - wynika z badania firmy Nielsen.

Świeżą żywność najczęściej kupujemy w sklepach specjalistycznych

W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, w Polsce zakupy świeżej żywności najczęściej odbywają się nie w supermarketach, ale w sklepach specjalistycznych.

Wybór sklepu specjalistycznego najczęściej deklarujemy dla zakupu mięsa i drobiu - co trzeci Polak na takie zakupy udaje się do sklepu mięsnego. Kupując ryby i owoce morza 29% respondentów wskazuje na wybór sklepu rybnego, podczas gdy statystyczny Europejczyk zdecydowanie opowiada się za zakupami ryb i mięsa w supermarkecie, a sklepy specjalistyczne wybiera mniej niż 1/5 klientów. 30% Polaków po pieczywo udaje się do piekarni.

 

Dokonując wyboru sklepu, w którym kupujemy świeżą żywność, największą uwagę zwracamy na świeżość produktu (co czwarty z konsumentów deklaruje, że jest to dla niego najważniejszy czynnik), a w dalszej kolejności na atrakcyjną ofertę i promocje oferowane przez sklep oraz dobrą relację ceny do jakości. Czynnik finansowy jest mniej istotny dla przeciętnego Europejczyka, który poza świeżością produktów wysoko ceni wygodę i oszczędność czasu. W odpowiedziach polskich respondentów największy wpływ tych czynników zaobserwowano na wybór miejsca zakupu pieczywa (jest to czynnik istotny dla 16% respondentów).

Nieco inaczej wyglądają deklaracje w przypadku zakupu nabiału - najbardziej skłonni jesteśmy do zakupów w dyskontach (30%) oraz supermarketach i sklepach spożywczych, których wybór deklaruje po 21% Polaków. Najważniejszym czynnikiem na jaki zwracamy uwagę wybierając miejsce zakupu nabiału są ceny - atrakcyjna oferta, promocje czy stosunek jakości do ceny.

Co czwarty Polak kupuje owoce i warzywa w sklepach specjalistycznych, a co piąty - na targu lub bazarku. 10% respondentów deklaruje, iż możliwość samodzielnego wyboru produktów ma wpływ na decyzje odnośnie wyboru punktu zakupu tej kategorii. Podobnie jak dla zakupu mięs czy warzyw i owoców, najwyższy odsetek odpowiedzi notuje świeżość oferowanych produktów - jest to najistotniejszy czynnik wyboru sklepu dla 1/4 kupujących. Na zakupy warzywno-owocowe udajemy się średnio ponad trzy razy w tygodniu.

Szerokość oferty jest najistotniejsza dla konsumentów w przypadku zakupu ryb i owoców morza, a następnie nabiału. Polski konsument deklaruje, że po zakupy chodzi często, a najczęściej dokonuje zakupów pieczywa, na które udaje się ponad pięć razy w tygodniu (to jedna z najwyższych wartości na naszym kontynencie). Na tle mieszkańców krajów europejskich deklarujemy także częste zakupy produktów z kategorii mięs, owoców i warzyw czy nabiału. Najrzadziej zaś respondenci dokonują zakupów ryb i owoców morza - średnio raz na tydzień.

Poniższy wykres przedstawia jak kształtują się deklarowane wydatki na artykuły spożywcze i środki higieny osobistej w Europie.

Badanie Nielsen Global Survey dotyczące zakupów świeżej żywności zostało przeprowadzone pomiędzy 10 sierpnia a 7 września 2012 r. Próba była dobrana pod kątem wieku i płci dla każdego z krajów spośród użytkowników internetu. Badanie dotyczy zachowań tylko tych respondentów, którzy mają dostęp do internetu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Świeżą żywność najczęściej kupujemy w sklepach specjalistycznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl