SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sygnał RMF Classic nadal będzie zakłócany w Katowicach

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła zmiany koncesji udzielonej spółce Opera FM na nadawanie w Katowicach programu RMF Classic. Nadawca o nią wnioskował, bo jego sygnał w Aglomeracji Śląskiej od lat jest zakłócany przez czeskie radio.

Sygnał RMF Classic nadal będzie zakłócany w Katowicach

Rozgłośnia RMF Classic w Katowicach nadaje od 2007 roku na częstotliwości 94,1 MHz. Na tej samej częstotliwości emituje swój program czeskie radio Frekvence 1, co powoduje zakłócenia w odbiorze programu RMF Classic w południowo-zachodniej części aglomeracji katowickiej.

- RMF Classic zaakceptował parametry techniczne stacji Katowice Kosztowy, bo bez takiej zgody Krajowa Rada nie wydałaby decyzji koncesyjnej. Tak naprawdę dopiero uruchomienie programu RMF Classic pokazało rzeczywisty wpływ zakłóceń pochodzący od czeskiej stacji radiowej. Zresztą od razu po uruchomieniu programu, podjęliśmy starania, w celu poprawy jakości programu RMF Classic dla Aglomeracji katowickiej - mówi Wirtualnemedia.pl Andrzej Mielimonka, prezes spółki Multimedia z Grupy RMF.

W kwietniu br. Opera FM wystąpiła z wnioskiem w sprawie doboru nowej częstotliwości w Katowicach. Dołączyła do niego opracowanie Instytutu Łączności z Wrocławia, który wskazał możliwość wykorzystania w stolicy Górnego Śląska częstotliwości 101,8 MHz (obecnie na niej w Kędzierzynie Koźlu nadawana jest radiowa Jedynka). Instytut stwierdził, że możliwa byłaby zamiana częstotliwości Polskiego Radia w Kędzierzynie Koźlu na 105,4 MHz, ale z pogorszeniem warunków technicznych dla tej rozgłośni. Publiczna rozgłośnia nie zgodziła się jednak na tę zmianę.

Nadawca RMF Classic postanowił rozpocząć testową emisję w Katowicach z innego nadajnika niż Kosztowy, a mianowicie zlokalizowanego w centrum miasta na budynku Altus. Pozwolenie na to nadawanie wygasa jednak z końcem br. Opera FM zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o sformalizowanie, czyli dopisanie tej lokalizacji do warunków koncesji.

KRRiT uznała, że zmiana w koncesji jest możliwa pod warunkiem, że program RMF Classic z Altusa będzie emitowany z mniejszą mocą (0,4 kW zamiast 0,6 kW). Oznaczałoby to zmniejszenie zasięgu stacji o 300 tys. osób. - Nie zgadzamy się na parametry, które zaproponowała Krajowa Rada, bo są one inne, gorsze od tych o jakie wystąpiliśmy, a na jakie wcześniej zgodziło się UKE wydając pozwolenia na emisję czasową - dodaje Mielimonka.

- W związku z powyższym KRRiT podjęła uchwałę o odmowie zmiany technicznych warunków rozpowszechniania programu zawartych we wniosku nadawcy. Jednocześnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji  zwróciła się do Prezesa UKE, właściwego organu zarządzającego widmem częstotliwości, o sprawdzenie innych możliwości poprawy zasięgu i jakości sygnału tego nadawcy - czytamy w komunikacie KRRiT.

Z danych Radio Track wynika, że średni udział RMF Classic w okresie od sierpnia do października br. w Aglomeracji Śląskiej wyniósł 1,1 proc. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sygnał RMF Classic nadal będzie zakłócany w Katowicach

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olek
Wielka szkoda. Ta sama sytuacja jest bp z chilli zet. Zabrze, gliwice brak zasięgu - czeskie radia odbierają. Naprawdę szkoda ze nie możemy posłuchać tych rozgłośni
15 9
odpowiedź
User
Mirek P
No niestety, brak dobrej woli KRRiTV wobec tego nadawcy. Szkoda bo wydaje mi się że organ taki jak KRRiTV powinien wspierać nadawcę, zwłaszcza takiego który nadaje ambitny program.
No cóż widać że na uznanie KRRiTV mogą liczyć jedynie nadawcy disco polo (VOX) i Plus bo tutaj rada szybko zgadza się na zmiany.
16 11
odpowiedź
User
rydz
Szkoda ze Rydzyka nikt nigdzie nie zakluca.
24 16
odpowiedź
User
Mango
Jestem mieszkańcem Gliwice i niestety RMF Classic mogę tylko słuchać przez internet. Na wielu częstotliwościach MHz dominują czeskie rozgłoście radiowe i to jest dla mnie chora sytuacja, aby od ponad 20 lat KRRiTV nie zrobiła porządku z częstotliwościami radiowymi i zasięgiem ich odbioru.
12 8
odpowiedź
User
_dan
Również jestem mieszkanką Gliwic i z przykrością stwierdzam, że na częstotliwości RMF Classic gra Frekvence 1 (F1). W domu słucham przez Cyfrę +, a w samochodzie łapię sygnał dopiero w okolicach Katowic.
12 8
odpowiedź