SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sylwester Latkowski oburzony, że sąd chce zabezpieczyć 20 tys. zł z jego umów z wydawcami przed wyrokiem dot. tekstu we „Wprost”

Sąd w Gdańsku w ramach procesu wytoczonego przez Mariusa Olecha za tekst we „Wprost” z sierpnia 2012 roku zdecydował się zabezpieczyć przychody Sylwestra Latkowskiego w wysokości do 20 tys. zł z jego umów z wydawnictwami książkowymi. - To tłumienie wolności słowa i tępieniem mediów - uważa Latkowski.

fot. pap Article

Proces dotyczy artykułu „Taki (para)bank, jakie państwo”, w którym Sylwester Latkowski i Michał Majewski, wówczas dziennikarze „Wprost”, opisali działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z lata 2012 roku dotyczące Marcina P. jego żony zarządzających Amber Gold. Opisali m.in. plan śledztwa ABW w tej sprawie.

W planie podano, że Marcin P. w 2011 roku spotkał się z biznesmenem Mariuem Olechem. W tekście Latkowskiego i Majewskiego wspomniano o tym, nie wymieniając nazwiska Olecha. - Opisaliśmy ten fragment planu śledztwa, obok innych, w dużym tekście. Nie na początku, ale głęboko w tekście, nie robiliśmy z tego żadnej sensacji, zadzwoniliśmy do Olecha po komentarz i zaprezentowaliśmy jego opinie. Standardowe dziennikarskie działanie, jakich wiele - skomentował w środę Sylwester Latkowski na swoim blogu.

- Olech pieniaczy się, inaczej tego nazwać nie mogę, o ten tekst od blisko sześciu lat. Ściga nas po sądach. Jeden z takich procesów o ten właśnie tekst odbywa się teraz w Gdańsku - poinformował Latkowski. I dodał, że sąd zaocznie zdecydował, żeby zabezpieczyć wpływy w wysokości do 20 tys. zł z jego umów z wydawnictwami książkowymi.

- Po pierwsze jest to szykana, która podważa moją renomę w oczach wydawców. W świetle zabezpieczenia sąd stawia mnie w roli osoby finansowo niewiarygodnej. A to jest nieprawda. Po drugie, i to jest ważny precedens dla środowiska dziennikarskiego, bez podziałów środowiskowych - skrytykował to Sylwester Latkowski.

- Otóż mamy tu do czynienia z „okrężną”, bo dokonywaną za pomocą instrumentów finansowych, akcją wymierzoną w wolność dziennikarską. To sygnał ostrzegawczy, by odpuszczać sobie sprawy. Nie są mi znane, a funkcjonuję w środowisku dziennikarskim od wielu lat, przypadki stosowania zabezpieczeń majątkowych w sprawach o obronę dóbr osobistych związanych z krytyką prasową - dodał Latkowski.

Sprawa jest jeszcze przed orzeczeniem w pierwszej instancji. Marius Olech domaga się publikacji przeprosin i zadośćuczynienia.

Jesienią ub.r. Marius Olech, złożył w warszawskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego. Jego zdaniem istnieje podejrzenie, że przed komisją ds. Amber Gold dziennikarze zeznali nieprawdę w jego sprawie. - Olech od lat próbuje nas zastraszyć, bezskutecznie - komentował Latkowski portalowi Wirtualnemedia.pl.

- Padają kolejne bariery. Wysokie zabezpieczenie finansowe wobec wypłacalnego reportera w procesie (absurdalnym swoją drogą) związanym z krytyką prasową. Moim zdaniem ważny case środowiskowy, niezależnie od stron barykady - skomentował Michał Majewski decyzję sądu o zabezpieczeniu na umowach Latkowskiego z wydawcami. Majewski przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że wobec niego sąd nie zastosował takiego zabezpieczenia.

Sylwester Latkowski skierował nas do Pauliny Piaszczyk, pełnomocnikiem wydawcy „Wprost” reprezentującą w tym procesie Latkowskiego i Majewskiego. Nie udało nam się na razie z nią skontaktować.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sylwester Latkowski oburzony, że sąd chce zabezpieczyć 20 tys. zł z jego umów z wydawcami przed wyrokiem dot. tekstu we „Wprost”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Silesius
Latkowski, z tą "wypłacalnością reportera", to bym uważał. Durczok Cię ściga przez komornika, pozostali powodowie teą nie próżnują. A Lisiecki nie będzie dokłądał ze swoich za Ciebie. ps. Ukrywanie majątku przed egzekucją jest karalne!
22 10
odpowiedź
User
jjj
A latkowski myślał, że tak sobie bezkarnie będzie opluwał ludzi ile wlezie.
13 9
odpowiedź
User
nawet oszukana
masz przeszłość gangsterską? nie czytałam tych numerów. chyba też jestem z przeszłością

zostałam zraniona a na kłopoty Latkowski. wyglądasz jak chłopak z bloku. jakoś blisko. taki bałagan artystyczny
oszukała mnie wyobraźnia.
jak na mój gust macie za dużo tej wolności.

byłeś na barce u Jakiego? Warzecha lemoniady się napił bez limitu
9 8
odpowiedź