SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sylwester Latkowski oburzony, że sąd chce zabezpieczyć 20 tys. zł z jego umów z wydawcami przed wyrokiem dot. tekstu we „Wprost”

Sąd w Gdańsku w ramach procesu wytoczonego przez Mariusa Olecha za tekst we „Wprost” z sierpnia 2012 roku zdecydował się zabezpieczyć przychody Sylwestra Latkowskiego w wysokości do 20 tys. zł z jego umów z wydawnictwami książkowymi. - To tłumienie wolności słowa i tępieniem mediów - uważa Latkowski.

fot. pap Article

Proces dotyczy artykułu „Taki (para)bank, jakie państwo”, w którym Sylwester Latkowski i Michał Majewski, wówczas dziennikarze „Wprost”, opisali działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z lata 2012 roku dotyczące Marcina P. jego żony zarządzających Amber Gold. Opisali m.in. plan śledztwa ABW w tej sprawie.

W planie podano, że Marcin P. w 2011 roku spotkał się z biznesmenem Mariuem Olechem. W tekście Latkowskiego i Majewskiego wspomniano o tym, nie wymieniając nazwiska Olecha. - Opisaliśmy ten fragment planu śledztwa, obok innych, w dużym tekście. Nie na początku, ale głęboko w tekście, nie robiliśmy z tego żadnej sensacji, zadzwoniliśmy do Olecha po komentarz i zaprezentowaliśmy jego opinie. Standardowe dziennikarskie działanie, jakich wiele - skomentował w środę Sylwester Latkowski na swoim blogu.

- Olech pieniaczy się, inaczej tego nazwać nie mogę, o ten tekst od blisko sześciu lat. Ściga nas po sądach. Jeden z takich procesów o ten właśnie tekst odbywa się teraz w Gdańsku - poinformował Latkowski. I dodał, że sąd zaocznie zdecydował, żeby zabezpieczyć wpływy w wysokości do 20 tys. zł z jego umów z wydawnictwami książkowymi.

- Po pierwsze jest to szykana, która podważa moją renomę w oczach wydawców. W świetle zabezpieczenia sąd stawia mnie w roli osoby finansowo niewiarygodnej. A to jest nieprawda. Po drugie, i to jest ważny precedens dla środowiska dziennikarskiego, bez podziałów środowiskowych - skrytykował to Sylwester Latkowski.

- Otóż mamy tu do czynienia z „okrężną”, bo dokonywaną za pomocą instrumentów finansowych, akcją wymierzoną w wolność dziennikarską. To sygnał ostrzegawczy, by odpuszczać sobie sprawy. Nie są mi znane, a funkcjonuję w środowisku dziennikarskim od wielu lat, przypadki stosowania zabezpieczeń majątkowych w sprawach o obronę dóbr osobistych związanych z krytyką prasową - dodał Latkowski.

Sprawa jest jeszcze przed orzeczeniem w pierwszej instancji. Marius Olech domaga się publikacji przeprosin i zadośćuczynienia.

Jesienią ub.r. Marius Olech, złożył w warszawskiej prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Sylwestra Latkowskiego i Michała Majewskiego. Jego zdaniem istnieje podejrzenie, że przed komisją ds. Amber Gold dziennikarze zeznali nieprawdę w jego sprawie. - Olech od lat próbuje nas zastraszyć, bezskutecznie - komentował Latkowski portalowi Wirtualnemedia.pl.

- Padają kolejne bariery. Wysokie zabezpieczenie finansowe wobec wypłacalnego reportera w procesie (absurdalnym swoją drogą) związanym z krytyką prasową. Moim zdaniem ważny case środowiskowy, niezależnie od stron barykady - skomentował Michał Majewski decyzję sądu o zabezpieczeniu na umowach Latkowskiego z wydawcami. Majewski przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że wobec niego sąd nie zastosował takiego zabezpieczenia.

Sylwester Latkowski skierował nas do Pauliny Piaszczyk, pełnomocnikiem wydawcy „Wprost” reprezentującą w tym procesie Latkowskiego i Majewskiego. Nie udało nam się na razie z nią skontaktować.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sylwester Latkowski oburzony, że sąd chce zabezpieczyć 20 tys. zł z jego umów z wydawcami przed wyrokiem dot. tekstu we „Wprost”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Silesius
Latkowski, z tą "wypłacalnością reportera", to bym uważał. Durczok Cię ściga przez komornika, pozostali powodowie teą nie próżnują. A Lisiecki nie będzie dokłądał ze swoich za Ciebie. ps. Ukrywanie majątku przed egzekucją jest karalne!
22 10
odpowiedź
User
jjj
A latkowski myślał, że tak sobie bezkarnie będzie opluwał ludzi ile wlezie.
13 9
odpowiedź
User
nawet oszukana
masz przeszłość gangsterską? nie czytałam tych numerów. chyba też jestem z przeszłością

zostałam zraniona a na kłopoty Latkowski. wyglądasz jak chłopak z bloku. jakoś blisko. taki bałagan artystyczny
oszukała mnie wyobraźnia.
jak na mój gust macie za dużo tej wolności.

byłeś na barce u Jakiego? Warzecha lemoniady się napił bez limitu
9 8
odpowiedź
User
swój swego pozna
jak na twój wygląd wszystkie odszkodowania powinny być na twoim koncie. musisz się trochę podreperować
nie że źle. nigdy tak nie myśl.

masz takie wibracje że kompletnie nie czujesz dystansu. może się nie wypieraj tej przeszłości. może to atut
8 8
odpowiedź
User
tylko proszę
ale to nie jest flirt. ani miłość chociaż nie myśl. jeszcze obrączkę zdejmiesz a ja nawet nie zobaczę
nie interesuję się tv aż tak szczególnie. prasą również. teksty układane mam czytać?
mam co robić
w ogóle mnie tu by nie było. ale tak już jest że człowiek się oburza. że mu mieszają. aż sam nie rozumie. poważnie nie rozumiem
no tak nie rozumiem. no po prostu

dobrze wyglądasz tylko tak ja. no nie myślę o sobie. a to wielki błąd
8 8
odpowiedź