SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Doradca premiera o „Sylwestrze Marzeń”: takich imprez nie powinno się robić, nie wiem, co wyczynia TVP

- Takich imprez nie powinno się robić, nawet na świeżym powietrzu - powiedział o „Sylwester Marzeń” TVP prof. Andrzej Horban, doradca premiera ws. koronawirusa. - Każdy ma swój rozum i rozsądek. Nie wiem, co wyczynia TVP, ale wiem, że wszystkie zbiorowiska powinny być po prostu zakazane - podkreślił.

Pof. Andrzej Horban, fot. youtubeArticle

W rozmowie z Magdaleną Rigamonti zamieszczonej w czwartek w „Dzienniku Gazecie Prawnej” prof. Andrzej Horban mocno krytycznie ocenił organizację przez Telewizję Polską plenerowego koncertu sylwestrowego w Ostródzie.

- Takich imprez nie powinno się robić, nawet na świeżym powietrzu. Trzeba jeszcze ze trzy miesiące wytrzymać - stwierdził.

Prof. Horban zaznaczył, że nie zamierza w tej sprawie interweniować u prezesa TVP Jacka Kurskiego. - Każdy ma swój rozum i rozsądek. Nie wiem, co wyczynia TVP, ale wiem, że wszystkie zbiorowiska powinny być po prostu zakazane. Nie po to się zamyka stoki, nie po to się zamyka hotele, nie po to dzieci nie mogą jechać na ferie, żeby potem to marnować - dodał.

- Jeśli znowu wejdziemy we wzrost poziomu zakażeń, to mamy powtórkę z rozrywki, powtórkę tego, co już niedawno przechodziliśmy w październiku, w listopadzie, czyli 20 tys. ludzi znowu w szpitalach. I znowu pełen lockdown, jak w marcu i kwietniu, uruchomianie szpitali rezerwowych ze wszystkimi tego konsekwencjami - ostrzegł.

Ocenił, że wiele osób w wieku 20-30 lat w noc sylwestrową będzie bawić się w większych grupach, bo nie czują tak dużego zagrożenia epidemią jak osoby starsze. - W tym wieku przecież jest się nieśmiertelnym. Pamiętam, też byłem. Wiem, że ci młodzi wyjdą z domów w sylwestra, proszę tylko, żeby trzymali dystans, żeby na siebie nie chuchali, nie tańczyli wolnych. Uprzejmie proszę, żeby tańczyć twista - zasugerował.

- Tańczmy, ale dwa metry od siebie. Ja już wiem, że każdy młody kiedyś będzie stary, a do tego może być chory i może umrzeć. A tak naprawdę to rekomenduję, żeby przenieść tego sylwestra na sierpień. Albo nie, lepiej na lipiec. Wtedy będzie sporo witaminy D - dodał prof. Andrzej Horban.

Na „Sylwestrze Marzeń” 300 tancerzy i statyści

Tegoroczny koncert sylwestrowy Telewizji Polskiej wyjątkowo odbędzie się nie w Zakopanem, tylko w amfiteatrze w Ostródzie. Wystąpią m.in. gwiazdy disco polo (na czele z Zenkiem Martyniukiem i Marcinem Millerem z zespołem Boys), zwyciężczynie Eurowizji Junior Roksana Węgiel i Viki Gabor, Golec uOrkiestra, Thomas Anders, Francesco Napoli i Helena Vondráčková. Koncert poprowadzą Izabella Krzan, Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska, Rafał Brzozowski, Aleksander Sikora i Norbi.

Początek transmisji w TVP zaplanowano o godz. 19:55.

W środę „Sylwestrow Marzeń” poświęcono dużo czasu na antenach publicznego nadawcy, m.in. kilka materiałów w głównym wydaniu „Wiadomości”. Zapowiedziano, że wykonawcom będzie towarzyszyć na scenie ok. 300 tancerzy.

Dodatkowo w ostatnich dniach Agencja Statystów i Epizodystów Barbary Bartosiewicz szukała młodych osób do udziału w zabawie sylwestrowej, testy na koronawirusa przeprowadzono im w siedzibie TVP.

Pracownicy TVP mogą nocować w hotelach, dwa razy zmieniono rządowe rozporządzenie

Od 28 grudnia do 17 stycznia w związku z epidemią koronawirusa obowiązują ostrzejsze ograniczenia: ponownie zamknięto większość sklepów niespożywczych w centrach handlowych, a także stoki narciarskie i hotele. Nadal obowiązuje też zakaz zgromadzeń publicznych więcej niż pięciu osób, tym samym nie mogą odbywać się żadne imprezy masowe. Te ograniczenia nie dotyczą osób wykonujących obowiązki zawodowe, a taki status mają artyści, tancerze czy statyści.

W rozporządzeniu rządowym z 21 grudnia wskazano kilkanaście wyjątków od zakazu korzystania z hoteli. W kolejnym rozporządzeniu, opublikowanym w zeszłą niedzielę, dodano kolejne grupy zwolnione z tego zakazu, m.in. „bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust.1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805), w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców”.

Dziennikarze w mediach społecznościowych zastanawiali się, czy ten przepis dotyczy pracowników Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, które nie muszą uzyskiwać koncesji od KRRiT, prawo do emisji kanałów mają wprost z Ustawy o radiofonii i telewizji. W środę w Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie, w którym do grup nieobjętych zakazem korzystania z hoteli dodano osoby zaangażowane w przygotowanie treści, wykorzystywanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz kontrolerzy NIK.

Ponadto w wieczór i noc sylwestrową od godz. 19 do 6 rano będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się, wyjątkami są wyjścia w celach zawodowych i najpilniejszych potrzebach. Powrót z Ostródy statystów z koncertu sylwestrowego w świetle prawa jest podróżą służbową.

Przedstawiciele rządu byli w ostatnich dniach krytykowani za sprzeczne wypowiedzi, czy przepis o zakazie przemieszczania się, według wielu prawników niezgodny z konstytucją, będzie egzekwowany przez policję. Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę stwierdził, że to nie zakaz, tylko apel. Przyznał, że zakaz mógłby zostać wprowadzony tylko w czasie stanu wyjątkowego.

TVP: „Sylwester Marzeń” zgodny z wszelkimi obostrzeniami

W połowie zeszłego tygodnia pojawiły się nieoficjalne informacje, że w koncercie sylwestrowym Telewizji Polskiej będzie uczestniczyć ok. 300 tancerzy. Mieli zostać zakwaterowani w ośrodku wypoczynkowym TVP położonym kilkadziesiąt kilometrów od Ostródy, który jako hotel robotniczy może działać w sylwestra według pierwszej wersji rozporządzenia.

Publiczny nadawca wydał wtedy oświadczenie, w którym zapewniał, że Sylwester Marzeń z Dwójką” zostanie zorganizowany „całkowicie legalnie, z zastosowaniem się do wszelkich obostrzeń wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r.”

- Realizacja i transmisja koncertu bez udziału publiczności jest dozwolona. Większość artystów bezpośrednio po występie wróci do domów, natomiast obsługa produkcji skorzysta z noclegów w obiektach, które spełniają wymogi określone w rozporządzeniu - opisała firma.

Zapowiedziała, że w każdym przypadku publikacji „nieprawdziwych i sprzecznych z oficjalnym stanowiskiem Spółki informacji w sprawie Sylwestra” podejmie „zdecydowane kroki prawne”.

W Polsacie sylwester z dwóch studiów, TVN pokaże filmy

Od grudnia 2016 Telewizja Polska organizowała koncerty sylwestrowe w Zakopanem. Zapraszano na nie gwiazdy zarówno polskie (na sylwestrach, tak jak w programach rozrywkowych TVP, pojawili się wykonawcy disco polo), jak też zagraniczne. Koncerty były mocno promowane przez publicznego nadawcę, chwalono się ich wynikami oglądalności, zazwyczaj dużo wyższymi niż w przypadku konkurencyjnych imprez TVN i Polsatu.

Według danych Nielsen Audience Measurement zeszłorocznego „Sylwestra Marzeń z Dwójką” oglądało w tej stacji średnio 4,96 mln widzów, „Sylwestrową Moc Przebojów” w Polsacie - 2,19 mln osób, a koncert „Warszawa - Stolica Sylwestra 2019” w TVN miał 1,44 mln.

Telewizja Polsat w ostatnich latach organizowała koncerty sylwestrowe w Chorzowie, a TVN - w Warszawie. W tym roku Polsat zorganizuje koncert sylwestrowy w dwóch studiach w Warszawie, bez udziału publiczności. Wystąpią m.in. Dawid Kwiatkowski, Alicja Majewska, Loony, Boney M. i Maizie Williams.

Natomiast TVN w wieczór sylwestrowy będzie pokazywać filmy fabularne. Nadawca z powodu epidemii nie organizował żadnych eventów plenerowych także w okresie letnim, kiedy koncerty mogły odbywać się z ograniczonym udziałem publiczności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Doradca premiera o „Sylwestrze Marzeń”: takich imprez nie powinno się robić, nie wiem, co wyczynia TVP

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
uważny widz
Po trupach, do celu.
odpowiedź
User
xyz
1100 osób zmarło przez dwa dni a oni zabawę sobie robią, żadnego szacunku dla zmarłych. Kiedy tyle osób dziennie umiera takie imprezy w telewizji powinny być wstrzymane.
odpowiedź
User
Gość X
Chyba, że on-line, to co innego.
odpowiedź