SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na sylwestrach TVP i Polsatu kilkadziesiąt osób na widowni

Podczas „Sylwestrze Marzeń z Dwójką” na widowni amfiteatru w Ostródzie jest kilkadziesiąt osób z gadżetami od państwowych spółek. To prawdopodobnie statyści, których szukano w ostatnich dniach. Kilkadziesiąt osób bawi się też w studiach sylwestrowych Polsatu.

Publiczność na "Sylwestrze Marzeń", fot. TVP2Article

Publiczność podczas koncertu sylwestrowego TVP stoi w trzech głównych sektorach amfiteatru w Ostródzie. Zajmują mniej więcej co drugie-trzecie miejsce, zdecydowana większość ma założone przyłbice.

Ludzie na widowni mają gadżety z logotypami państwowych gigantów sponsorujących koncert: rączki od Orlenu oraz czapeczki i podłużne balony od Tauronu. To przede nie tylko osoby młode, niektóre wyglądają na przynajmniej 50 lat.

W transmisji TVP2 podczas każdej piosenki pojawiają się ujęcia z osobami na widowni. Wiele jest wąsko kadrowanych, przez co odległości między osobami wydają się mniejsze. Podczas jednej z przerw między piosenkami prowadząca Ida Nowakowska zaprosiła grupę osób z widowni na krótką lekcję tańca.

- Pokazywanie zamkniętym w domach odizolowanym ludziom, artystów, którzy śpiewają dla udających publiczność statystów, którzy zgłosili się do udawania publiczności z łapką reklamową Orlenu, to idealne podsumowanie tego roku - skomentował na Twitterze Patryk Michalski z RMF FM.

- Czy @PolskaPolicja może pojechać do Ostródy i wręczyć mandaty za zgromadzenia na scenie i dopilnować aby widownia  (spora) nie przemieszczała się do szóstej rano? Za brak maseczek też kilkaset mandatów by wpadło 0 napisała Agnieszka Burzyńska z „Faktu”. - Nie po to się zmieniało pod Kurskiego rozporządzenie, żeby teraz jego sylwestrowych gości traktować jak jakichś Kowalskich, których obowiązuje prawo dla szaraków - oceniła Kataryna.

Agencja szukała statystów na koncert sylwestrowy w Ostródzie

Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązują ścisłe obostrzenia epidemiczne, zamknięto większość sklepów niespożywczych w centrach handlowych, stoki narciarskie i hotele dla większości gości. W wieczór i noc sylwestrowo dodatkowo wprowadzono zakaz przemieszczania się poza nielicznymi wyjątkami (praca, najpilniejsze sprawy), przy czym premier Mateusz Morawiecki w ostatnią niedzielę mówił, że to rodzaj apelu, a nie godzina policyjna.

Ponadto cały czas obowiązuje zakaz w miejscach publicznych więcej niż pięciu osób. Rządzący, eksperci i media apelowali w ostatnich tygodniach, aby w czasie Bożego Narodzenia i sylwestra ograniczyć spotkania towarzyskie, a najlepiej pozostać w domu.

Jak w takiej sytuacji na widowni „Sylwestra Marzeń” może być kilkadziesiąt osób? Prawdopodobnie to opłaceni statyści. W ostatnich dniach Agencja Statystów i Epizodystów Barbary Bartosiewicz szukała osób w wieku 18-35 lat do udziału w zabawie sylwestrowej, testy na koronawirusa przeprowadzono im w siedzibie TVP, zapewniono transport z Warszawy do Ostródy i z powrotem.

W świetle prawa osoby na widowni są więc w pracy, a wtedy nie obowiązuje ich wiele obostrzeń epidemicznych.

TVP tydzień temu: koncert bez udziału publiczności dozwolony

Pierwsze doniesienia, że na widowni podczas koncertu sylwestrowego TVP będzie wiele osób, pojawiły się w połowie zeszłego tygodnia. Początkowo była mowa o ok. 300 tancerzach.

Telewizja Polska polemizowała z tymi informacjami w oświadczeniu. Zapewniła, że tegoroczny „Sylwester Marzeń z Dwójką” zostanie zorganizowany całkowicie legalnie, z zastosowaniem się do wszelkich obostrzeń wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r.

- Realizacja i transmisja koncertu bez udziału publiczności jest dozwolona. Większość artystów bezpośrednio po występie wróci do domów, natomiast obsługa produkcji skorzysta z noclegów w obiektach, które spełniają wymogi określone w rozporządzeniu - zapewnił nadawca.

Zagroził, że w przypadku nieprawdziwych publikacji o jego koncercie sylwestrowym będzie podejmował działania prawne.

Od grudnia 2016 Telewizja Polska organizowała koncerty sylwestrowe w Zakopanem. Zapraszano na nie gwiazdy zarówno polskie (na sylwestrach, tak jak w programach rozrywkowych TVP, pojawili się wykonawcy disco polo), jak też zagraniczne. Koncerty były mocno promowane przez publicznego nadawcę, chwalono się ich wynikami oglądalności, zazwyczaj dużo wyższymi niż w przypadku konkurencyjnych imprez TVN i Polsatu.

Według danych Nielsen Audience Measurement zeszłorocznego „Sylwestra Marzeń z Dwójką” oglądało w tej stacji średnio 4,96 mln widzów, „Sylwestrową Moc Przebojów” w Polsacie - 2,19 mln osób, a koncert „Warszawa - Stolica Sylwestra 2019” w TVN miał 1,44 mln.

W Polsacie tańce przed sceną

Telewizja Polsat w ostatnich latach organizowała koncerty sylwestrowe w Chorzowie, a TVN - w Warszawie. W tym roku Polsat organizuje koncert sylwestrowy w dwóch studiach w Warszawie, bez udziału publiczności. Wystąpią m.in. Dawid Kwiatkowski, Alicja Majewska, Loony, Boney M. i Maizie Williams.

Podczas koncertu przed sceną wyznaczono dwie strefy, w których tańczy kilkadziesiąt osób. To zapewne wynajęci tancerze. Nie mają założonych maseczek ani przyłbic.

- Ta grupa pod sceną Polsatu też dostanie mandaty? - spytała na Twitterze Agnieszka Burzyńska.

Pracownicy TVP mogą nocować w hotelach, dwa razy zmieniono rządowe rozporządzenie

Od 28 grudnia do 17 stycznia w związku z epidemią koronawirusa obowiązują ostrzejsze ograniczenia: ponownie zamknięto większość sklepów niespożywczych w centrach handlowych, a także stoki narciarskie i hotele. Nadal obowiązuje też zakaz zgromadzeń publicznych więcej niż pięciu osób, tym samym nie mogą odbywać się żadne imprezy masowe. Te ograniczenia nie dotyczą osób wykonujących obowiązki zawodowe, a taki status mają artyści, tancerze czy statyści.

W rozporządzeniu rządowym z 21 grudnia wskazano kilkanaście wyjątków od zakazu korzystania z hoteli. W kolejnym rozporządzeniu, opublikowanym w zeszłą niedzielę, dodano kolejne grupy zwolnione z tego zakazu, m.in. „bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję, o której mowa w art. 33 ust.1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r. poz. 805), w związku z wykonywaniem zadań zawodowych lub działalności gospodarczej związanej z przygotowaniem treści wykorzystywanych przez tych nadawców”.

Dziennikarze w mediach społecznościowych zastanawiali się, czy ten przepis dotyczy pracowników Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, które nie muszą uzyskiwać koncesji od KRRiT, prawo do emisji kanałów mają wprost z Ustawy o radiofonii i telewizji. W środę w Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie, w którym do grup nieobjętych zakazem korzystania z hoteli dodano osoby zaangażowane w przygotowanie treści, wykorzystywanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz kontrolerzy NIK.

TVN bez koncertu sylwestrowego filmy

Natomiast TVN w wieczór sylwestrowy zaplanował filmy fabularne. Nadawca z powodu epidemii nie organizował żadnych eventów plenerowych także w okresie letnim, kiedy koncerty mogły odbywać się z ograniczonym udziałem publiczności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na sylwestrach TVP i Polsatu kilkadziesiąt osób na widowni

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cccd
Piszcie co chcecie ale na Polsacie też jest widownia bez maseczek :)

Na Polsacie stypa straszna, na TVP pomimo dziwnego roku fajny sylwester.
odpowiedź
User
Paulinka
Sykut i "skończ" do Ibisza wygrało Sylwestra hahah
odpowiedź
User
Mis
A w Polsacie nikt w studiu nie ma maseczek i jakos o tym nie piszecie dodam ze studio a otwarta przestrzeń ale co tam 🤔
odpowiedź