SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Symantec ostrzega przed fałszywymi defragmentatorami

Korzystanie z popularnych narzędzi do porządkowania plików na dysku jest prostą drogą do zainfekowania komputera i narażenia samych siebie na utratę poufnych danych – alarmuje firma Symantec.

Symantec ostrzega przed fałszywymi defragmentatorami

Do niedawna cyberprzestępcy fałszowali wyłącznie oprogramowanie antywirusowe. Poprzez straszenie użytkownika rzekomymi infekcjami obecnymi na ich komputerze, nakłaniali do zakupu bezużytecznych produktów – w ten sposób wyłudzali dane osobowe, a w niektórych przypadkach faktycznie infekowali system operacyjny.

Teraz bronią cyberprzestępców stały się defragmentatory dysku. Symantec sporządził listę aplikacji, na które należy uważać. Znajdują się na niej: Ultra Defragger, Smart Defragmenter, HDD Defragmenter, System Defragmenter, Disk Defragmenter, Quick Defragmenter, Check Disk oraz Scan Disk.

Wszystkie wersje defragmentatorów zachowują się w identyczny sposób – zaraz po zainstalowaniu wskazują na problemy podczas skanowania dysku.

Po zakończeniu procesu skanowania, defragmentatory prezentują raport pełen błędów i ostrzeżeń. Użytkownik zostaje zachęcony do uruchomienia procesu defragmentacji, który przenosi się do "bezpiecznego trybu" (notabene fałszywego) i rozpoczyna "naprawę" błędów. Następnie program prosi o dokonanie płatnej aktywacji, która ma pozwolić na ostateczną "naprawę" błędów na dysku. Podczas aktywacji użytkownik proszony jest o podanie rozmaitych danych osobowych – poza imieniem i nazwiskiem oraz adresem e-mail, także numeru karty kredytowej.

"Tego typu działanie to niezwykle sprytny sposób cyberprzestępców na przechwycenie naszych danych osobowych i zainfekowanie komputera. Paradoksalnie dobre intencje, czyli chęć zwiększenia wydajności komputera, mogą przynieść nieprzyjemne konsekwencje. Nasz komputer może na przykład zostać wykorzystany jako tzw. zombie, który będzie służył do wysyłania setek wiadomości spam dziennie. Oczywiście, nie wzbudzając najmniejszych podejrzeń" – stwierdził Maciej Iwanicki z polskiego oddziału Symantec.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Symantec ostrzega przed fałszywymi defragmentatorami

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomik
Czegoś tu nie rozumiem. Przecież program "Scan Disk" to wbudowany defragmentator dysku działający pod Windows.
8 8
odpowiedź
User
Troll
Wbudowany w Windows nazywa się "Scandisk" Roznica niby mala, ale jednak istotna. :) Dobrze ze Symantec ostrzega.. naiwnych nie brak,a zlo czyha wszedzie..
8 8
odpowiedź