SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Symantec: rośnie liczba stron phishingowych na portalach społecznościowych

Firma Symantec zaobserwowała wielokrotny wzrost (aż o 80 proc.) wykorzystania portali społecznościowych do rozpowszechniania stron phishingowych, mających na celu wyłudzenie poufnych danych.

Symantec: rośnie liczba stron phishingowych na portalach społecznościowych

W swoim raporcie Symantec podkreśla intensywniejsze wykorzystanie narzędzi phishingowych generujących automatycznie nowe strony internetowe – w październiku takich witryn było o 41 proc. więcej niż we wrześniu. W sieci dostępnych jest też coraz więcej niebezpiecznych stron WWW napisanych w języku innym niż angielski (wzrost o 10 proc.).

"Wyniki naszego raportu pokazują po raz kolejny, że cyberprzestępczość już od dawna nie jest zagadnieniem teoretycznym. Z realnymi zagrożeniami w postaci wyłudzenia danych dostępowych, np. do systemu bankowego lub poczty elektronicznej, możemy spotkać się podczas codziennego korzystania z internetu. Tym bardziej, że cyberprzestępcy zmieniają front – wysyłają mniej spamu, inwestując więcej czasu i środków w wyspecjalizowane narzędzia phishingowe" - stwierdził Maciej Iwanicki z polskiego oddziału Symantec.

Październik był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby spamu. Tematem niechcianych wiadomości staje się coraz częściej szeroko pojęta rozrywka (wzrost o 6 proc.). Maile te wysyłane są z popularnej domeny .com (53,7 proc.) lub rosyjskiej .ru (31,9 proc. w październiku - wobec 23,2 proc. we wrześniu). Są one stosunkowo lekkie - w zdecydowanej większości ważą od 2 do 10 kilobajtów (ponad 83 proc.), co pozwala na ich szybką i skuteczną dystrybucję.

Symantec odnotował również zainteresowanie spamerów tematyką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prognozuje się, że w najbliższych tygodniach sfera ta będzie bardzo popularna, jeśli chodzi o niechciane wiadomości. Firma zaleca szczególną ostrożność przy korzystaniu z atrakcyjnych ofert zakupów w internecie lub z niespotykanych do tej pory rabatów otrzymywanych pocztą elektroniczną.

Pochodzenie wiadomości typu spam

 

Kraj

Proc. wysłanych niechcianych wiadomości

Zmiana miesięczna
(w por. z IX 2010 r.)

Stany Zjednoczone

27 proc.

+ 4 pkt. proc.

Holandia

6 proc.

+ 1 pkt proc.

Indie

6 proc.

bez zmian

Rosja

5 proc.

+ 2 pkt. proc.

Brazylia

4 proc.

- 1 proc.

Wielka Brytania

4 proc.

Bez zmianLokalizacja hostów do ataków typu phishing

Kraj

Proc. wszystkich hostów phishingowych

Zmiana miesięczna
(w por. z IX 2010 r.)

Stany Zjednoczone

50 proc.

- 1 pkt proc.

Kanada

12 proc.

+ 1 pkt proc.

Niemcy

7 proc.

- 1 pkt. proc.

Korea Południowa

3 proc.

bez zmian

Rosja

3 proc.

+ 1 pkt proc.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Symantec: rośnie liczba stron phishingowych na portalach społecznościowych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Galaderia
A co tu sie dziwic.. ludziki spędzają czas na tych portalach to i czyhac musza tam pułapki.. Zakładam ze jak Symantec tak nsapisał to znaczy ze w ich programach pewnie jest zabezpieczenie na takie sytuacje ;) Taka delikatna sugestia - wybierz Symanteca ;)
8 8
odpowiedź