SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będą pozwy za materiały TVP Info o śmierci syna posłanki PO. Polityk PSL odchodzi z rady programowej

Poseł Platformy Obywatelskiej Piotr Borys zapowiedział, że wytoczy proces karny Telewizji Polskiej za tezę w TVP Info, jakoby na antenie stacji ujawnił dane pozwalające zidentyfikować dziecko posłanki PO jako ofiarę pedofilii. Działania prawne wobec publicznego nadawcy rozważa Polska 2050, a Marcin Oszańca z PSL w geście protestu odchodzi z rady programowej TVP3 Opole.

We wtorek po południu TVP Info w kilkugodzinnym wydaniu specjalnym przekonywało, że za śmierć 15-letniego syna posłanki PO Magdaleny Filiks odpowiadają politycy tej partii. Przypomniano, że 30 grudnia w porannym programie stacji poseł Piotr Borys powiedział, że matka ofiar pedofila Krzysztofa F. jest członkinią Platformy. Prowadząca Magdalena Ogórek zwróciła mu uwagę, że należy chronić ich prywatność.

Fragment był wielokrotnie powtarzany w TVP Info i wieczornych programach informacyjnych TVP. Na „pasku” pojawiły się stwierdzenia: „Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej ujawnił informacje pozwalające na identyfikację ofiar pedofila”, „Platforma Obywatelska dla celów politycznych wykorzystuje śmierć dziecka”, „Politycy Platformy Obywatelskiej odpowiedzialni za śmierć dziecka - ofiary pedofila”.

Skrytykowało to wielu dziennikarzy, a także polityków opozycji, zwracając uwagę, że nadawca szerzy nieprawdziwe informacje, próbując zdjąć z siebie współodpowiedzialność za ujawnienie danych pozwalających zidentyfikować ofiary Krzysztofa F.

Poseł PO: wasze kłamstwa przekroczyły wszystkie skale

Piotr Borys na Twitterze przypomniał, że Radio Szczecin i TVP Info informacje o ofiarach F. (wiek dzieci i to, że ich matka jest znaną parlamentarzystką) podały 29 grudnia, a on dzień później jedynie to komentował. Przytoczył wideo z wypowiedzią Tomasza Duklanowskiego w TVP Info 29 grudnia rano.

- Nie uda wam się sfałszować rzeczywistości. Przyczyniliście się do śmierci dziecka - podkreślił. - Wasze kłamstwa przekroczyły wszystkie skale. Spotkamy się w sądzie - zapowiedział Borys.

W środę Borys przekazał w Sejmie dziennikarzom, że skieruje przeciw Telewizji Polskiej prywatny akt oskarżenia o zniesławienie. - Pan redaktor (Tomasz) Duklanowski z Radia Szczecin i telewizja publiczna dzień wcześniej, 29 grudnia 2022 roku podały informacje, które posłużyły do tego, żeby ujawnić dane dzieci, podając ich wiek, płeć i mówiąc, że chodzi o znaną parlamentarzystkę. W dniu następnym przyszedłem do programu TVP Info i odpowiadałem dokładnie na to samo - w zajawce pojawiła się ta sama informacja - mówiąc o tym, że trzeba chronić dzieci i że sprawa dotyczy członkini Platformy. Po programie zadzwoniłem do Magdy, przekazałem kontakt do psychologa dziecięcego. Ten chłopak już poprzedniego dnia był zaszczuty - relacjonował poseł PO.

- Próba odwracania odpowiedzialności od winnych ujawnienia tych danych, Duklanowskiego, media publiczne, telewizję publiczną, jest nie tylko rzeczą niemoralną. Jest rzeczą kłamliwą, która musi mieć finał w sądzie - dodał.

W opinii Borysa "ta sprawa powinna posłużyć refleksji całej klasy politycznej, bo nie może być tak, że dziennikarze mediów publicznych, w oparciu o instrukcje polityczne, doprowadzają do tego, że dziecko targa się na życie". - Wczoraj napisała do mnie Magda, oferując wsparcie, myślę, że przyjdzie czas, gdy ta sprawa zostanie rozliczona, a osoby które do tego doprowadziły z telewizji publicznej i Radia Szczecin poniosą odpowiedzialność - mówił. - Myślę, że przyjdzie też czas, że pani Magda zabierze w tej sprawie głos - dodał.

W „Wiadomościach” materiał zarzucający politykom PO wykorzystywanie do swoich celów śmierci nastolatka pojawił się na początku wydania. Tak jak w TVP Info zwrócono uwagę, że dane o ofiarach Krzysztofa F. 29 grudnia pojawiły się też na niektórych portalach internetowych, m.in. Gazeta.pl, Interii i naTemat.

Przytoczono też fragment poniedziałkowej konferencji Szymona Hołowni, który podkreślił, że za podanie informacji o ofiarach pedofila „ktoś musi zostać rozliczony”. Zaraz potem pojawiła się wypowiedź Piotra Borysa z TVP Info.

- Analizujemy skandalicznie zmanipulowane przez TVP materiały z wczorajszej konferencji @szymon_holownia  @rozathun i podejmiemy stosowne kroki prawne - zapowiedział Michał Kobosko.

Polityk PSL rezygnuje z rady programowej TVP3 Opole

W poniedziałek wieczorem Marcin Oszańca, szef opolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, zamieścił na Twitterze pismo do przewodniczącego Rady Mediów Narodowych informujące, że odchodzi z rady programowej TVP3 Opole.

- Cały czas wierzyłem, że nieobecni nie mają głosu, że trzeba walczyć mimo przewagi PiSowskiej większości, ale ostatnie wydarzenia i brak refleksji skłoniły mnie do podjęcia decyzji o rezygnacji z członkostwa w Radzie Programowej @TVP3Opole - skomentował Oszańca.

Dane ofiar pedofila najpierw w Radiu Szczecin i TVP Info

29 grudnia Tomasz Duklanowski w tekście na portalu Radia Szczecin opisał, że Krzysztofa F., byłego współpracownika polityków PO ze Szczecina, skazano za podanie narkotyków i pedofilię wobec dwójki nastolatków. Podał przy tym ich wiek i wzmiankę o działalności politycznej ich matki, przez co w mediach społecznościowych natychmiast ustalono, o kogo chodzi.

Tego samego dnia rano informacje o wieku ofiar pedofila i działalności politycznej ich matki pojawiły się na początku artykułu portalu TVP.info. Powołano się przy tym na Radio Szczecin.

Duklanowski powtórzył te informacje w porannym programie „Jedziemy”, prowadzący Michał Rachoń mu nie przeszkadzał, ponadto kilka razy pokazywano początek tekstu na portalu Radia Szczecin z danymi ofiar.

 

Dołącz do dyskusji: Będą pozwy za materiały TVP Info o śmierci syna posłanki PO. Polityk PSL odchodzi z rady programowej

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Pozwy powinny iść nie przeciwko TVP ale przeciwko konkretnym osobom. Nie tylko dziennikarzom ale i "ekspertom" TVP.
odpowiedź
User
Marlena
Ale to Borys powiedział, że chodzi o posłankę PO. To była nowa informacja, w stosunku do podawanych wcześniej przez różne media.
odpowiedź
User
ae
Obalić rząd!
odpowiedź