SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

System finansowy jest stabilny, ale ryzyko dla jego działalności jest nadal znaczne

Wolniejsze niż w poprzednich latach tempo wzrostu gospodarczego przyczyniło się do spadku wyników finansowych banków, ale już w I kwartale 2010 r. sektor bankowy osiągnął wyższy wynik finansowy niż rok wcześniej, napisał Narodowy Bank Polski (NBP) w "Przeglądzie stabilności systemu finansowego. Lipiec 2010 r.".

System finansowy jest stabilny, ale ryzyko dla jego działalności jest nadal znaczne

W ocenie NBP bieżąca sytuacja sektora bankowego poprawiła się w porównaniu z momentem publikacji ostatniego "Raportu..." w grudniu 2009.

"Wolniejsze niż w poprzednich latach tempo wzrostu gospodarczego przyczyniło się do spadku wyników finansowych banków i towarzystw funduszy inwestycyjnych w porównaniu do okresu przedkryzysowego. Pogorszenie wyników banków wynikało w głównej mierze z materializacji ryzyka kredytowego zakumulowanego w ich bilansach w okresie dobrej koniunktury" - głosi raport.

Jednak już w I kwartale 2010 r. sektor bankowy osiągnął wyższy wynik finansowy niż rok wcześniej. Zwiększyła się również zdolność banków do absorbowania strat dzięki podniesieniu kapitałów i wzrostowi współczynników wypłacalności.

"Żaden bank nie znalazł się w sytuacji, która wymagałaby dokapitalizowania ze środków publicznych. W ocenie NBP, bieżąca sytuacja sektora bankowego poprawiła się w porównaniu z momentem publikacji ostatniego 'Raportu o stabilności systemu finansowego' w grudniu 2009 r." - czytamy dalej.

W ocenie analityków banku centralnego jednym z najważniejszych czynników ryzyka dla stabilności systemu finansowego pozostaje kształtowanie się sytuacji makroekonomicznej. Tendencje w gospodarce światowej wskazują na kontynuację ożywienia, jednak nasilenie zaburzeń w II kwartale 2010 r., spowodowane obawami o wypłacalność niektórych krajów strefy euro, przyczyniło się do wzrostu niepewności co do przyszłej koniunktury gospodarczej.

"Zwiększyło się tym samym ryzyko pogorszenia warunków działania polskiego systemu finansowego. Z tego względu, mimo wzrostu zdolności do absorbowania strat przez banki, nie można ocenić, że ryzyko dla ich stabilnego funkcjonowania obniżyło się istotnie" - czytamy dalej.

Rozwój sytuacji gospodarczej zgodny ze ścieżką centralną czerwcowej projekcji makroekonomicznej NBP nie będzie stwarzał zagrożeń dla stabilnego funkcjonowania sektora bankowego w perspektywie projekcji. Makroekonomiczne analizy szokowe (ang. macro stress tests) przeprowadzone przez NBP wskazują, że nawet w warunkach silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego system bankowy pozostałby stabilny.

"Większość banków komercyjnych utrzymałaby zdolność do generowania wyniku operacyjnego, który ograniczyłby negatywny wpływ potencjalnych odpisów z tytułu utraty wartości kredytów na wysokość ich kapitałów. Zdecydowana większość banków posiada fundusze własne wystarczające do zaabsorbowania negatywnego wpływu obniżenia aktywności gospodarczej na ich przychody i koszty" - wynika z raportu NBP.

NBP uważa, że sytuacja sektora niebankowych instytucji finansowych także nie stwarza istotnych zagrożeń dla stabilności systemu finansowego. Można oceniać, że sektor ten pozostaje odporny na ewentualne pogorszenie warunków funkcjonowania.

"W sytuacji, w której ryzyko makroekonomiczne nie zmaterializuje się i wzrost gospodarczy przyspieszy, czynnikiem ryzyka w dłuższym okresie może stać się wystąpienie nadmiernego wzrostu akcji kredytowej. Może to prowadzić do ponownej akumulacji ryzyka kredytowego w bilansach banków, co zwiększyłoby ich wrażliwość na negatywne szoki" - konkluduje raport NBP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: System finansowy jest stabilny, ale ryzyko dla jego działalności jest nadal znaczne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl