SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

System Rejestracji i Oceny Propozycji Audycji Telewizyjnych TVP

W ciągu trzech miesięcy testów elektronicznego Systemu Rejestracji i Oceny Propozycji Audycji Telewizyjnych (ROPAT) zgłoszono 67 propozycji programowych.

Telewizja Polska S.A., realizując misję telewizji publicznej, wspiera rozwój twórczości audiowizualnej poszukując oryginalnych treści i nowatorskich rozwiązań. Uwzględnia potrzeby i oczekiwania odbiorców, starając się pozyskiwać najwartościowsze audycje odpowiadające wysokim standardom jakości i profesjonalizmu.
Kierując się tymi przesłankami TVP S.A. wprowadza do codziennej praktyki  System ROPAT (Rejestracja i Ocena Propozycji Audycji Telewizyjnych), który zgodnie z zapisami znowelizowanej Ustawy o radiofonii i telewizji oraz zaleceniami europejskimi, reguluje procedurę wprowadzania nowych audycji na swoje anteny - podano w komunikacie.

W Systemie ROPAT zgłoszenia propozycji programowych może dokonać każda osoba fizyczna i prawna (producenci zewnętrzni i wewnętrzni, uprawniona z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych do zgłaszanej propozycji). Zgłoszenie dokonywane jest poprzez zarejestrowanie propozycji na stronie internetowej TVP, poprzez którą realizowana jest wszelka komunikacja ze zgłaszającym.

System Rejestracji i Oceny Propozycji Audycji Telewizyjnych jest elektronicznym  narzędziem informatycznym usprawniające podejmowanie decyzji programowych, do którego trafiać mają wszystkie propozycje programów z wyjątkiem: formatów audycji oraz tzw. audycji szybkiego przebiegu poświęconych niespodziewanym wydarzeniom, krótkich form reportażowych i dokumentalnych, transmisji uroczystości

System był testowany  od stycznia do marca 2006 r. w Redakcji Audycji Młodzieżowych i Edukacyjnych oraz Redakcji Publicystyki i Widowisk Społecznych w Programie 1 oraz Filmu Dokumentalnego i Reportażu w Programie 2 i Dziale Artystyczno- Literackim Teatru Telewizji w Agencji Filmowej.

Narzędzie pozwala porządkować proces planowania programowego i spowodować terminowy jego przebieg. System będzie służył minimalizowaniu ryzyka przy podejmowaniu decyzji programowych, wprowadzał zasady dobrych praktyki w relacjach z producentami, precyzował kryteria oceny propozycji programowych.

- Po trzech miesiącach otrzymujemy bardzo pozytywne oceny ze strony zewnętrznych producentów programów, a wśród zgłaszanych propozycji są naprawdę wartościowe projekty. Mamy nadzieje, że wprowadzenie go także w innych redakcjach zaowocuje sporą liczbą dobrych programów. - twierdzi Piotr Radziszewski, dyrektor Biura Programowego TVP S.A.

Wszystkie zgłoszenia są kompleksowo oceniane: wstępnie przez zainteresowaną redakcję, a po jej pozytywnej opinii – przez inne jednostki TVP. Oceny, ich kryteria i wszystkie procedury są takie same dla wszystkich zgłaszających. Każda osoba zgłaszająca propozycję programową jest informowana na bieżąco o postępach w procesie oceny i po jej zakończeniu otrzymuje odpowiedź. Na każdy z etapów oceny przeznaczony jest ściśle określony czas i zgłaszający otrzymuje wstępną opinię już po tygodniu (ewentualnie po 4 tygodniach jeśli propozycja dotyczy fabuły).

Od połowy kwietnia system będzie wprowadzany we wszystkich redakcjach TVP w Warszawie, w czerwcu  także w oddziałach regionalnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: System Rejestracji i Oceny Propozycji Audycji Telewizyjnych TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl