SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstanie nowy system zbierania abonamentu rtv? "Płacony z podatkiem byłby sprawiedliwy i czytelny"

System płacenia abonamentu rtv trzeba zbudować od nowa, gdyż narosło wokół niego wiele złych emocji, utrudniających jego ściągalność. Można rozważyć płacenie go razem z podatkiem od nieruchomości - proponuje Mateusz Mroczek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

fot. Shutterstock.comArticle

Sejm zajmuje się właśnie projektem nowelizacji abonamentowej, przygotowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada on pobór abonamentu od klientów płatnej telewizji, dostawcy tej usługi będą przekazywali Poczcie Polskiej ich podstawowe dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania i korzystania z usługi, PESEL lub inny numer potwierdzający tożsamość, data zawarcia umowy).

Jednak według „Gazety Wyborczej” PiS wstrzymał prace nad nowelizacją, bo obawia się spadku poparcia społecznego.

Zdaniem Mateusza Mroczka z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, proponowane zmiany nie rozwiązują najważniejszych problemów. - Potrzebujemy zbudowania całego systemu od nowa, ponieważ wokół abonamentu RTV narosło przez lata zbyt wiele negatywnych emocji społecznych i zaniedbań legislacyjnych - pisze w swojej analizie.

Anachroniczność, niefunkcjonalność abonamentu tv 

Na niską ściągalność abonamentu - zdaniem eksperta CAKJ - składa się m. in. anachroniczność, niefunkcjonalność i nieczytelność tego obowiązku, nieskuteczność egzekucji i zniechęcające działania polityków. - Rządowa propozycja, choć najprawdopodobniej przyczyni się w pewnym zakresie do zwiększenia wpływów z opłaty abonamentowej, to nie rozwiąże powyższych, zasadniczych problemów abonamentu RTV. Przede wszystkim nie doprowadzi do jego unowocześnienia, uczytelnienia i zwiększenia zaufania obywateli do tego rozwiązania.

Nałożenie na operatorów płatnych telewizji obowiązku przekazywania Poczcie Polskiej danych klientów, którzy zawarli z nimi umowę, skutkować ma naruszeniem prawa o ochronie danych osobowych. - Powstanie kolejny, ogromny rejestr państwowy, który będzie funkcjonował jedynie w celu egzekucji anachronicznej opłaty. Nie rozstrzygając, czy takie rozwiązanie jest zgodne z zasadami konstytucyjnymi i unijnymi, trzeba podkreślić, że nie buduje ono zaufania - tak do instytucji państwa, jak i operatorów płatnej telewizji - podkreśla prawnik z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Zdaniem Mateusza Mroczka przygotowywane w Sejmie rozwiązanie jest fragmentaryczne, nie rozwiązuje przyczyn niskiej ściągalności abonamentu, a do tego jest niesprawiedliwe społecznie. - Do tego kosztowne: projektodawcy szacują, że jednorazowe koszty stworzenia systemu informatycznego przez Pocztę Polską oraz listownego poinformowania abonentów płatnej telewizji o nowych rozwiązaniach mogą wynieść nawet 100 mln zł. Stałe koszty obsługi systemu wyceniono natomiast na ok. 85 mln zł rocznie - podsumowuje Mroczek.

Zamiast więc procedowanego już znowelizowania, ekspert CAKJ proponuje rozważyć wprowadzenie zmian na wzór niemiecki i rozliczanie abonamentu w ramach jednolitej stawki doliczanej do podatku od nieruchomości. - Stawka opłaty abonamentowej mogłaby wówczas wynosić ok.10-12 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego i odpowiednio więcej od przedsiębiorców. Z perspektywy obywatela taki system byłby znacznie bardziej czytelny i prostszy od obecnego. Obowiązek wnoszenia opłat audiowizualnych realizowany byłby bowiem niejako „przy okazji” opłacania podatków od nieruchomości - proponuje Mroczek.

To nie pierwszy głos przeciwko nowelizacji ustawy o abonamencie. Kilka dni temu Tomasz Sakiewicz, członek zarządu telewizji republika i redaktor naczelny "Gazety Polskiej" oraz "Gazety Polskiej Codziennie", podczas publicznego spotkania z ministrem finansów Mateuszem Morawieckim, wraził podobną opinię: powiedział, iż uszczelnienie abonamentu nie jest właściwą formą finansowania mediów publicznych. - Kolejna danina, czyli skutecznie ściągany abonament, zrodzi tylko bunt społeczny. Jest to niebezpieczne. Wspomni pan moje słowa: „czarne marsze to będzie nic w porównaniu z protestem, który może wybuchnąć przy zbiorze daniny. Polaków jest bardzo łatwo nakłonić do niepłacenia - powiedział Sakiewicz pod adresem wicepremiera Morawieckiego.

Zapowiadana nowelizacja ustawy abonamentowej została też skrytykowana przez większość sieci kablowych i platform cyfrowych oraz zrzeszające jej organizacje.

Mediakom zapowiedział na początku czerwca, że jego firmy członkowskie mogą usunąć ze swoich ofert kanały Telewizji Polskiej (oprócz trzech objętych zasadą must carry - must offer), ponieważ domagają się tego ich klienci. W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele operatorów przyznają, że ich infolinie i skrzynki mailowe są oblegane przez użytkowników, którzy dopytują, czy ich dane zostaną przekazane Poczcie Polskiej i będą musieli zacząć płacić abonament RTV. O wiele trudniej przekonać też klientów do przedłużania kończących się umów.

Dostawcy szukają więc rozwiązań omijających proponowane przepisy. Platforma nc+ w zeszłym tygodniu ogłosiła promocję skierowaną dla osób w wieku 75 lat i więcej, które ustawowo są zwolnione z płacenia abonamentu RTV.

Nowelizacja dotyczy kilku mln użytkowników, ma dać 600 mln zł

Największym dostawcą płatnej telewizji w Polsce jest Cyfrowy Polsat, z 4,78 mln jednostkowych usług tego typu w modelu abonamentowym oraz 48,2 tys. w modelu prepaidowym sprzedanych na koniec marca br.

Platforma nc+ ma 2,1 mln abonentów, sieć UPC Polska - 1,21 mln użytkowników usługi telewizyjnej, a Multimedia Polska - 774,4 tys. klientów usług telekomunikacyjnych. Z kolei Vectra na koniec ub.r. miała 877,5 tys. abonentów telewizyjnych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego spodziewa się, że po wejściu w życie nowelizacji abonament RTV zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co po uwzględnieniu abolicji (powodującej - w pierwotnym wariancie - utratę ok. 110 mln zł potencjalnych wpływów) przyniesie dodatkowo 620 mln zł rocznie. W ub.r. wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych.

Nowa ustawa abonamentowa najwcześniej w 2019 roku

MKiDN przygotowuje już projekt nowej ustawy o abonamencie, zgodnie z którą ta danina ma być pobierana razem z zeznaniami podatkowymi i składkami na KRUS. Minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział niedawno, że w takim przypadku abonament będzie wynosił ok. 8 zł miesięcznie od osoby i nie zmieni się wykaz grup społecznych zwolnionych z tej opłaty.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstanie nowy system zbierania abonamentu rtv? "Płacony z podatkiem byłby sprawiedliwy i czytelny"

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aspen
A rozwiązanie jest proste - umowa + dekoder.
Tyle, że w tym systemie byliby jedynie ochotnicy, i mogłoby się okazać, że jest ich zdecydowanie za mało, by utrzymać rzesze partyjniackich dyżurnych klakierów.
odpowiedź
User
Nie dla TVPiS i radia PiS
TVP poza misją propagandową PiSu nie sprawuje żadnej praktycznej funkcji. Właściwie to kopiuje TVN i TV Trwam. Kompletnie nie mają pomysłu jak przyciągnąć widza. Większość seriali zrobiła się religijna - bez alkoholu nie da się tego oglądać. Przy każdym święcie kościelnym i państwowym jest obowiązkowo puszczana msza, której ludzie nie oglądają. Po co? Żeby władza mogła pokazać, że jest przykładem gigantycznej obłudy i zakłamania. Zero rozrywki, kabarety zlikwidowane - został tylko Pietrzak i Wolski dla PiSowskiej ELITY. Obaj pozbawieni jakiegokolwiek poczucia humoru. Transmisji sportowych ZERO, a jak już są to i tak nie idzie oglądać przez bardzo złych komentatorów. Programy informacyjne przepełnione nienawiścią do wszystkiego co nie jest PiSowskie, ale za to z wielkim oddaniem i miłością pokazują kolejne pozorne sukcesy "dobrej zmiany" PiSu z którymi nie zgadza się 2/3 dorosłych obywateli Polski.
Wiem, że jest opłata za samo posiadanie odbiornika, ale kto udowodni, że go posiadam? Pomysł z opłatą razem z podatkiem jest chybiony, ponieważ władza nie posiada żadnego dowodu/dokumentu, że w danej nieruchomości jest odbiornik. Jak przedstawią dowód to zapłacę.
Na pewno znajdą się sąsiedzi "z uprzejmie donoszę". Czy donoszący sąsiedzi płacą obowiązkowy abonament?? Ich władza powinna sprawdzić w pierwszej kolejności.
odpowiedź
User
Andre
Powiem tak jak ktoś tak nienawidzi TVP to niech nie ogląda nikt nikomu przed telewizorem nie każe włączać TVP można wywalic z listy a dodamm tylko tyle cala Europa płaci 90% abonemaentu który jest przeznaczany na media wystarczy sprecyzowoc ustawę ze placimy za tv a nie za posiadanie odbiornika rtv
odpowiedź
User
Gosc
Nie cała Europa płaci abonamenty a w Luksemburgu nie ma nawet państwowej telewizji, więc proszę nie kłam.
odpowiedź
User
Aspen
Powiem tak jak ktoś tak nienawidzi TVP to niech nie ogląda nikt nikomu przed telewizorem nie każe włączać TVP można wywalic z listy a dodamm tylko tyle cala Europa płaci 90% abonemaentu który jest przeznaczany na media wystarczy sprecyzowoc ustawę ze placimy za tv a nie za posiadanie odbiornika rtv


Jasne.
Nowa ustawa medialna.
Po pierwsze - instytucja zarządzająca publicznymi mediami niezależna od Parlamentu, Prezydenta i Rady Ministrów. Składs osobowy wybierany w konkursie, spośród fachowców mających udokumentowane kwalifikacje i doświadczenie medialne, zgłaszanych przez branżowe organizacje.
Po drugie - niezależny od budżetu państwa budżet na publiczne media.
Po trzecie - powszechny abonament od gospodarstwa domowego.
Po czwarte - pokrycie wszystkimi kanałami publicznymi co najmniej 97% kraju. Żeby nie było, że jest jedynka lub dwójka i nic więcej.

Po piąte - konsensus ponadpartyjny - możliwość unieważnienia/nowelizacji ustawy medialnej większością 4/5 głosów zgromadzenia narodowego - żeby żadna kolejna władza nie miała wystarczającej większości, by znów robić propagandówkę.

Wtedy zapłacę abonament.
odpowiedź
User
ani grosza
Powiem tak jak ktoś tak nienawidzi TVP to niech nie ogląda nikt nikomu przed telewizorem nie każe włączać TVP można wywalic z listy a dodamm tylko tyle cala Europa płaci 90% abonemaentu który jest przeznaczany na media wystarczy sprecyzowoc ustawę ze placimy za tv a nie za posiadanie odbiornika rtv


Jasne.
Nowa ustawa medialna.
Po pierwsze - instytucja zarządzająca publicznymi mediami niezależna od Parlamentu, Prezydenta i Rady Ministrów. Składs osobowy wybierany w konkursie, spośród fachowców mających udokumentowane kwalifikacje i doświadczenie medialne, zgłaszanych przez branżowe organizacje.
Po drugie - niezależny od budżetu państwa budżet na publiczne media.
Po trzecie - powszechny abonament od gospodarstwa domowego.
Po czwarte - pokrycie wszystkimi kanałami publicznymi co najmniej 97% kraju. Żeby nie było, że jest jedynka lub dwójka i nic więcej.

Po piąte - konsensus ponadpartyjny - możliwość unieważnienia/nowelizacji ustawy medialnej większością 4/5 głosów zgromadzenia narodowego - żeby żadna kolejna władza nie miała wystarczającej większości, by znów robić propagandówkę.

Wtedy zapłacę abonament.

Żadnych abonamentów i żadnych państwowych mediów - to o czym piszesz jest nierealne , a recepta jest o wiele prostsza - koniec zabawy w media przez władzę. Uprzedzając gdakanie, że nie można zlikwidować państwowych mediów - otóż można Stany nie mają państwowych mediów, w Europie nie ma ich w ogóle Luksemburg, kilka krajów ma w wersji minimum, no i oczywiście nie ma patologicznych abonamentów.
odpowiedź
User
aaa
Powiem tak jak ktoś tak nienawidzi TVP to niech nie ogląda nikt nikomu przed telewizorem nie każe włączać TVP można wywalic z listy a dodamm tylko tyle cala Europa płaci 90% abonemaentu który jest przeznaczany na media wystarczy sprecyzowoc ustawę ze placimy za tv a nie za posiadanie odbiornika rtv[/quote

Jasne.
Nowa ustawa medialna.
Po pierwsze - instytucja zarządzająca publicznymi mediami niezależna od Parlamentu, Prezydenta i Rady Ministrów. Składs osobowy wybierany w konkursie, spośród fachowców mających udokumentowane kwalifikacje i doświadczenie medialne, zgłaszanych przez branżowe organizacje.
Po drugie - niezależny od budżetu państwa budżet na publiczne media.
Po trzecie - powszechny abonament od gospodarstwa domowego.
Po czwarte - pokrycie wszystkimi kanałami publicznymi co najmniej 97% kraju. Żeby nie było, że jest jedynka lub dwójka i nic więcej.Po piąte - konsensus ponadpartyjny - możliwość unieważnienia/nowelizacji ustawy medialnej większością 4/5 głosów zgromadzenia narodowego - żeby żadna kolejna władza nie miała wystarczającej większości, by znów robić propagandówkę.

Wtedy zapłacę abonament.


Gdyby nie polityka i zatrudniani polityczni kolesie ta firma by funkcjonowała a tak to tylko wywalanie publicznych pieniędzy.
Przychodzi nowa zmiana i obsadza stołki potem dyrekorzy i zatrudniaja kolesi.
Potem zwalniają swoich i swoi biorą odprawy.Zwalniaja ludzi z durnych powodów,ci idą do sądu pracy i wygrywają więc firma płaci im odszkodowania.
A zwylki pracownicy zarabiają od lat grosze.
Nigdy nie było takich masowych odejść z pracy jak teraz, odchodzą ludzie , którzy w tej firmie pracowali latami.
Zostają pracownicy przed emeryturą, którym już cężko znaleźć pracę a kto może idzie na emeryturę.
Przykre jest to, że po tylu latach pracy ma się wręcz wstręt do spędzenia w takiej atmosferze kolejnego dnia.
Nie pamiętam żeby za jakichkolwiek rządów tak było, odechciewa się wszystkiego i z kim się nie rozmawia ma podobne odczucia.
Dobra zmiana dla pisopochodnych.
Niedługo zostaą sami kolesie i wtedy wszystko p..dolnie bo oni się nie znają,
Masakra po całości.
Oby te rządy dobiegły końca i wróciła normalność.
odpowiedź
User
beatka
Abonament RTV powinien być obowiązkowy w Polsce to tak jak by nie zapłaci za zakupy w sklepie bo po co śmieszne a jak wyłączą wam kablówki i satelity to zawsze mamy tv naziemną i jest co oglądać
odpowiedź
User
castro
nie dam złamanego grosza ...
odpowiedź
User
ani grosza
Abonament RTV powinien być obowiązkowy w Polsce to tak jak by nie zapłaci za zakupy w sklepie bo po co śmieszne a jak wyłączą wam kablówki i satelity to zawsze mamy tv naziemną i jest co oglądać
Cóż za populistyczna narracja- za zakupy w sklepie się płaci jeśli się coś kupi, jeśli klienta nie interesuje jakiś produkt to go nie kupuje i nie płaci - to po pierwsze, a po drugie jeśli mówisz o obowiązkach - władza nie ma żadnego obowiązku bawienia się w TVP i PR, biorąc pod uwagę kraje w których w ogóle nie ma żadnych państwowych mediów to co dzieje się w tym kraju jest patologią na koszt społeczeństwa i nie jest ważne czy TVP i PR mają coś oprócz ordynarnej propagandy do zaoferowania - samo ich istnienie nie jest warte tej kasy i w ogóle jest jedną wielką defraudacją.
odpowiedź
User
idea
Przenieść całe archiwum TVP do internetu - niech telewizja zarabia tu na reklamach/ew. abonamentach. Stała zapisana w ustawie kwota przekazywana z budżetu na Telewizję i Polskie Radio. Pozostawić TVP Kulturę, TVP Sport i TVP ABC. Resztę kanałów zlikwidować. Za to wykupić udziały w ARTE i EURONEWS.
odpowiedź
User
jotka
Jak to może być sprawiedliwe, skoro nie jest sprawiedliwe? Pracujący na czarno nie zapłacą. Utrzymujący się ze świadczeń rodzinnych nie zapłacą. Nie mam telewizora, ale uczciwie odprowadzam podatki - zapłacę. Na czym polega "sprawiedliwość"?
odpowiedź