SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie co drugi Polak za ograniczeniami dla niezaszczepionych

Prawie 45% Polaków uważa, że należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych. 70% spotkało się z lekceważeniem zasad bezpieczeństwa, a ok. 2/3 obawia się kolejnej fali zachorowań na COVID-19 - wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat, które od marca ub.r. monitoruje wpływ pandemii koronawirusa na życie Polaków.

Article

W sumie 44,8% Polaków uważa, że należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych, podobne do rozwiązań znanych z innych krajów (np. z Francji czy Włoch), które polegałyby m.in. na umożliwieniu wstępu do restauracji, kin, komunikacji publicznej tylko osobom posiadającym certyfikat cowidowy. Co czwarty Polak uważa przy tym takie działanie za zdecydowanie pożądane.

Zdecydowanie przeciwnych wprowadzaniu ograniczeń dla niezaszczepionych jest 27,8% respondentów, a 8,5% - raczej przeciwnych. 18,9% nie ma zdania na ten temat.

67,6% uczestników sondażu obawia się kolejnej fali zachorowań na COVID-19. Im starsi respondenci, tym większy odsetek lękających się nawrotu pandemii. W grupie powyżej 55 lat niemal 3/4 ankietowanych wyraża obawę przed kolejną falą zachorowań, podczas gdy tylko co drugi z najmłodszych Polaków ma takie obawy.

72,9% Polaków uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 mogą doprowadzić do ograniczenia pandemii SARS-CoV-2. 27,1% uczestników sondażu nie uważa szczepienia przeciw COVID-19 za środek ograniczający pandemię koronawirusa.

Sceptyczne wobec szczepień częściej są kobiety niż mężczyźni. Niemal co trzecia z pań wątpi w skuteczność szczepień w walce z pandemią, podczas gdy wśród panów tylko co piąty.

Polaków zapytano także o to, czy już zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi. W ostatnim tygodniu lipca przyjęcie pełnej dawki szczepionki potwierdziło 45,9% respondentów, zaś oczekiwanie na drugą dawkę szczepionki – 4,9%.

Do szczepień nie przystąpiło dotąd 49,2% uczestników sondażu. Co trzeci Polak (32,6%) nie zarejestrował się dotąd do szczepienia przeciw COVID-19. Kolejnych 16,6% respondentów deklaruje, że zarejestrowało się na szczepienie.

W grupie osób, które nie chcą się szczepić, najczęściej wskazywanym powodem jest obawa przed skutkami ubocznymi – zaznaczyło tę odpowiedź niemal 2/3 przeciwników szczepień (65,5%). 52,4% niechętnych wobec szczepień uważa, że szczepionka nie chroni przed kolejnymi wariantami koronawirusa, 46,3% nie wierzy w skuteczność szczepionki, a 18,7% nie wierzy w pandemię.

Wśród osób już zaszczepionych 94,2% uważa szczepienie za właściwą metodę zwalczania pandemii. Nieco niższy odsetek podzielających to przekonanie odnotowano wśród oczekujących na drugą dawkę (85,7%), natomiast wśród niezaszczepionych sensowność szczepienia dostrzega zaledwie co drugi respondent.

Pandemia w bardzo dużym stopniu wpływa na plany wakacyjne lub przebieg urlopu co trzeciego Polaka. Wpływ ten za niewielki uznało 42,2% ankietowanych, natomiast zupełnie bez znaczenia – co czwarty.

Wyraźnie częściej wpływ pandemii na przebieg tegorocznych wakacji odczuwają osoby zaszczepione, nawet jedną dawką. 36,4% nieszczepionych twierdzi natomiast, że pandemia zupełnie nie ma znaczenia podczas ich urlopu.

70% Polaków znalazło się w miesiącach wakacyjnych i urlopowych w sytuacji lekceważenia zasad dotyczących dystansu społecznego, maseczek i liczby osób.

27,8% respondentów miało do czynienia z dodatkowymi opłatami "z powodu pandemii".

23,2% napotkało na ograniczenia wstępu do sklepu, na plaże, do hotelu, restauracji i tym podobne.

19,5% ankietowanym sprawdzano zaświadczenia o szczepieniu lub przebytym COVID-19.

16,8% uważa, że w czasie wakacji napotykało na sytuacje uprzywilejowania osób zaszczepionych, np. w formie braku ograniczeń czy braku wymogu maseczek.

Zapytani o zachowania, które uważają za uciążliwe podczas tegorocznych miesięcy wakacyjnych, Polacy najczęściej wskazują na tłok (51,3%), niechlujne noszenie maseczek (46,3%) oraz brak toalet w miejscach turystycznych (43,5%). Ponad 1/3 respondentów za uciążliwe uznała również spożywanie alkoholu w przestrzeni publicznej (na plaży czy w parku), zostawianie niedopałków (35,9%), brak miejsc parkingowych (34,9%) oraz parkowanie "jak popadnie" (34%).

Sondaż "Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2" został przeprowadzony przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat w dniach 26-28 lipca 2021 r., metodą CAWI, na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat podczas epidemii koronawirusa.

Dołącz do dyskusji: Prawie co drugi Polak za ograniczeniami dla niezaszczepionych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Uki
Ankietę przeprowadziliśmy na 100 zaszczepionych xD
odpowiedź
User
Janek
Ankietę przeprowadziliśmy na 100 zaszczepionych xD


45% ankietowanych Polaków (?) to najwyraźniej urodzeni niewolnicy. Co się stało z tym Narodem?
Mieszkańcy kraju który jak żaden inny został wykończony przez niemiecki faszyzm teraz opowiadają się za rozwiązaniami faszystowskimi.
Brawa dla 45% ankietowanych!
odpowiedź
User
amalik
Ankietę przeprowadziliśmy na 100 zaszczepionych xD


100 zaszczepionych ktorzy jeszcze nie mieli nieznanych dlugoterminowych efektow ubocznych albo nie mieli nikogo w rodzinie albo znajomych ktorzy umali lub maja problemy zdrowotne .Zapytajcie sie tych zaszczepionych co przechodza przez pieklo wtedy zobaczymy ankiete.
odpowiedź