SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co drugi Polak chętny na szczepienie przeciw SARS-COV-2

Ponad połowa Polaków chce zaszczepić się na SARS-COV-2, gdyby pojawiła się taka możliwość - wynika z cyklicznego sondażu, jaki prowadzi wśród Polaków podczas epidemii koronawirusa Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat. Prawie połowa ankietowanych obawia się pogorszenia swojego stanu zdrowia z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Article

Z lipcowego sondażu BioStat wynika, że prawie co drugi Polak obawia się pogorszenia stanu zdrowia z innych powodów niż spowodowanych ewentualnym zakażeniem koronawirusem.

Jeśli na rynku pojawi się szczepionka chroniąca przed Covid-19, połowa Polaków z niej skorzysta.

Dystans w czasach koronawirusa

72,8 proc. Polaków deklaruje, że zachowuje w miejscach publicznych dystans 2 metrów od innych osób. 13,5 proc. ma z tym kłopot, a 12,7 proc. nie robi tego wcale - pokazują dane BioStatu.

Aż 84,2 proc. Polaków twierdzi, że przestrzega nakazu zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. 5,9 proc. ma z tym problem, a co dziesiąty Polak nie nosi maseczki.

Utrudnienia w bezpośrednich kontaktach z lekarzem odczuwa siedmiu na dziesięciu Polaków. W początkowym okresie pandemii problemy z dostępem do lekarza sygnalizowało 57 proc. uczestników sondażu, to w lipcu odsetek ten wynosił 70,8 proc..

 

Telemedycyna alternatywą dla wizyt osobistych

Telemedycyna uważana jest przez Polaków za najbezpieczniejszy sposób konsultacji medycznych. Pomoc lekarska w formie zdalnej – telefonicznej lub online – uznawana jest za najbezpieczniejszą w okresie epidemii koronawirusa, przez co trzeciego uczestnika sondażu BioStat.

Co piąty respondent uznaje za bezpieczną wizytę w gabinecie prywatnym. Wizyty w poradniach specjalistycznych za najbezpieczniejszą formę kontaktu z lekarzem uważa co siódmy uczestnik badania.

- Prowadzone do początku pandemii comiesięczne sondaże BioStat sygnalizują, że sytuacja w ochronie zdrowia z perspektywy pacjenta nie wygląda optymistycznie. W lipcu przybyło osób – w sumie odsetek ten wynosi aż 76,5 proc., które uważają że leczenie chorób niezwiązanych z koronawirusem pogorszyło się - komentuje Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.

Sondaż „Zachowania konsumentów podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat 18-20 lipca 2020 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat podczas epidemii koronawirusa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co drugi Polak chętny na szczepienie przeciw SARS-COV-2

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
696
a w każdym zastrzyku nano czip z indywidualnym numerem...
5 4
odpowiedź
User
Qwer
Zmanipulowane badanie! Napewno niewielu Polaków jest chętnych przyjąć eksperymentalną szczepionkę. Coraz więcej ludzi otwiera oczy i przestaje wierzyć w tą pseudo epidemię koronawirusa
9 2
odpowiedź