SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef CNN krytykuje dominację FB i Google, wzywa do ograniczenia ich monopolu. "Potrzebujemy pomocy branży reklamowej"

Jeff Zucker, szef stacji CNN uznał internetową dominację Facebooka i Google za jedno z największych zagrożeń dla funkcjonowania mediów na świecie. Jego zdaniem branże reklamowa i technologiczna powinny pomóc wydawcom w opracowaniu nowych sposobów monetyzacji treści, w przeciwnym razie jakościowe dziennikarstwo może przestać istnieć. - Instytucje patrzą na ręce dużym koncernom mediowym przy ich połączeniach, powinny zająć się też monopolem Google i Facebooka - ocenia szef CNN.

Jeff Zucker, fot.: David Shankbone, WikipediaArticle

Oceną sytuacji mediów w dobie internetu i nowych technologii Jeff Zucker, który od 2012 r. jest szefem stacji CNN podzielił się w swoim wystąpieniu podczas targów MWC w Barcelonie.

Zucker nie ukrywał obaw środowiska związanych ze światową dominacją wielkich koncernów technologicznych w postaci Facebooka i Google.

- W świecie Google i Facebooka monetyzacja treści w segmencie cyfrowym i mobilnym stała się o wiele trudniejsza niż moglibyśmy kiedykolwiek oczekiwać - ocenił szef CNN. - Potrzebujemy pomocy ze strony branży reklamowej i technologicznej w opracowaniu nowych metod uzyskiwania przychodów z publikowanych treści. W przeciwnym wypadku jakościowe dziennikarstwo odejdzie w przeszłość.

Zucker podkreślił rolę państwowych instytucji regulujących rynki w poszczególnych krajach w ograniczaniu dominującej roli Facebooka i Google.

- Regulatorzy pilnie patrzą na ręce dużym koncernom medialnym łączącym się ze sobą - zauważył szef CNN. - Tymczasem z równie dużą uwagą powinni zbadać monopol stworzony przez Facebooka i Google, i skutecznie go ograniczyć dbając o przetrwanie pozostałych uczestników rynku. Myślę że właśnie to będzie w najbliższych latach największym wyzwaniem decydującym o dalszym rozwoju wolnych i jakościowych mediów – zaznaczył Zucker.

CNN jest jednym z mediów najbardziej nielubianych przez Donalda Trumpa, czemu prezydent USA wielokrotnie dawał wyraz w swoich wypowiedziach i wpisach na Twitterze. Stacja od początku prezydentury Trumpa nie kryje krytycznego stosunku do niej wytykając obecnemu szefowi Białego Domu działania sprzeczne z ustrojem demokratycznym. Niedawno CNN zapowiedziała zmianę struktury organizacyjnej działów związanych z serwisami internetowymi nadawcy, co ma być konsekwencją duopolu stworzonego przez Facebooka i Google.

Zucker nie jest jedyną znaczącą postacią świata mediów, która zwraca uwagę na zagrożenia płynące z dominacji w sieci największych koncernów technologicznych. W styczniu br. w tym właśnie kontekście szef koncernu News Corp Rupert Murdoch stwierdził, że Facebook powinien płacić wydawcom publikującym na tym portalu wiarygodne treści podobnie, jak operatorzy płatnej telewizji płacą nadawcom za kanały.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef CNN krytykuje dominację FB i Google, wzywa do ograniczenia ich monopolu. "Potrzebujemy pomocy branży reklamowej"

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
CNN z "wartościowym dziennikarstwem" prawie nie ma nic wspólnego, więc powinno zniknąć.
odpowiedź
User
prawnik
Z tym, że Google i FB to monopole, które powinny zostać rozbite zgadzam się w 100%. Notorycznie nadużywają swojej dominującej pozycji, nie tylko w kwestiach ekonomicznych, ale także w znacznie bardziej niecnym celu, jakim jest cenzura światopoglądowa. Ale proszę, zachowajmy przy tym elementarną przyzwoitość, i nie nazywajmy CNN "jakościowym dziennikarstwem". To tak jakby nazwać TVN "kulturą wysoką" :D
odpowiedź
User
Krasawica
Hi, hi, skargi CNN na nową technologię przypominają działania robotników z książek o XIX wieku. Weszła nowa, sprawniejsza, wydajniejsza technologia, więc robotnicy w XIX wieku niszczyli technologię. Teraz nową technologią są FB i Google, a technologią zacofaną - CNN. I już.
odpowiedź