SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef TAI nie chciał w TVP Info relacji z marszu KOD, sprzeciw wydawców i reporterów

W sobotę na porannym kolegium dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zapowiedział wydawcom i dziennikarzom TVP Info, że tego dnia nie będzie transmisji z manifestacji Komitetu Obrony Demokracji. Wydawcy Izabela Leśkiewicz i Magdalena Siemiątkowska nie zgodziły się na to i opuściły redakcję.

fot. twitter.com/Piotr_HalickiArticle

W sobotnim kolegium uczestniczył szef TAI Mariusz Pilis, który zakomunikował zespołowi, że o godz. 12.00 TVP Info pokaże transmisję konferencji Episkopatu Polski na temat Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (jako pierwsza poinformowała o tym „Gazeta Wyborcza”). W południe spod siedziby Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie miał ruszać marsz partii Nowoczesna i Komitetu Obrony Demokracji.

Pilis stwierdził, że głównym tematem dzisiejszego dnia w TVP Info ma być inwigilacja dziennikarzy, ŚDM oraz demonstracja opozycji. Pierwotnie planowano, że marsz KOD zostanie nagrany, a jego fragmenty - wraz z relacją obecnego na miejscu reportera Bartłomieja Maślankiewicza - zostaną pokazane po konferencji Episkopatu Polski.

Pasmo dzienne wydawały Izabela Leśkiewicz i Magdalena Siemiątkowska. Obie były zdziwione propozycją Mariusza Pilisa, zgłosiły swój sprzeciw, argumentując go brakiem obiektywności i niezgodnością z zasadami dziennikarskimi. Zasugerowały, aby transmitować ważniejsze - ich zdaniem - wydarzenie, czyli marsz KOD, natomiast inne relacje pokazać widzom później. Mariusz Pilis nie zgodził się na to, stwierdzając, że Światowe Dni Młodzieży są ważniejsze niż demonstracja opozycji.

Dyrektor TAI zlecił również przygotowanie materiałów na temat zachowania służb mundurowych podczas manifestacji organizowanych w okresie rządów PO i PSL. Jako przykład podał strzelanie z broni gładkolufowej do demonstrujących górników. Kolejnym zleconym tematem było zachowanie zwolenników KOD w mediach społecznościowych. Leśkiewicz i Siemiątkowska zapytały obecnych na kolegium reporterów, czy wykonają takie materiały, ale żaden się nie zgodził.

Pilis próbował przekonać wydawczynie, by podjęły się zleconego zadania. Te jednak stanowczo odmówiły i po godz. 10.00 opuściły budynek TVP przy ul. Placu Powstańców. Nie złożyły wypowiedzenia, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że TAI nie rozwiązała z nimi umów o pracę.

Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, po wyjściu Leśkiewicz i Siemiątkowskiej z pracownikami spotkał się dyrektor TVP Info Grzegorz Adamczyk. Uspokoił zespół i przekazał, że marsz KOD będzie transmitowany normalnie. Na miejsce wydawczyń, które opuściły dyżur, sprowadzono innych, którzy od godz. 12.00 koordynowali relację z demonstracji.

Z Mariuszem Pilisem i rzeczniczką prasową Telewizji Polskiej w sobotę nie udało nam się skontaktować.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. udział TVP Info w rynku telewizyjnym wyniósł 3,34 proc.

Dołącz do dyskusji: Szef TAI nie chciał w TVP Info relacji z marszu KOD, sprzeciw wydawców i reporterów

88 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aw
Co SDP na tę próbę łamania kręgosłupów dziennikarzy? Będzie się domagać wyjaśnień?
odpowiedź
User
mux
pora na komisarzy w mundurach
odpowiedź
User
wilk
Wyzywają uczestników kod od starego systemu, a sami mają styl jak za Bieruta. Nawet beton pokazywał tłumy na pielgrzymkach, choć z zaleceniem ujęć sugerujących, że ludzi mało. Współczesna telewizja publiczna nie bawi się nawet w takie niuanse - udaje, że czegoś nie ma. Bierzcie przykład z pisowskiej policji - nie mówią, że demonstracji nie było, mówią, że owszem była, ale jak za czasów MO zaniżają liczbę.
odpowiedź