SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefów mediów publicznych wskaże rada złożona z przedstawicieli mediów, a nie KRRiT

Według projektu nowej ustawy medialnej przygotowywanej przez Prawo i Sprawiedliwość jednoosobowe zarządy mediów publicznych wybierze rada złożona z przedstawicieli mediów, powoływanych przez ministra kultury - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVPArticle

Obecnie prezesów i członków zarządów mediów publicznych wyłaniają w postępowaniach konkursowych poszczególne rady nadzorcze. Ich wskazania musi zaakceptować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a przy odrzuceniu kandydatur organizowany jest konkurs uzupełniający.

Jak wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, najprawdopodobniej w nowej ustawie medialnej zostanie to zmienione, a szefów mediów publicznych, wyznaczy inna rada, pełniąca funkcję komisji konkursowej. Zasiadać w niej mają ludzie mediów, powoływani przez ministra kultury. Gliński zaznacza jednak, że projekt nie został jeszcze zatwierdzony.

Przypomnijmy, że trwa konkurs uzupełniający na dwa stanowiska członków zarządu Telewizji Polskiej, o które ubiega się 12 kandydatów - w piątek rada nadzorcza otworzyła koperty z aplikacjami. Minister kultury twierdzi, że to postępowanie nie ma żadnego znaczenia, bo w ramach reformy PiS i tak wymieni kierownictwo w mediach publicznych.

- Nie jesteśmy zadowoleni z realizacji zadań przez obecne władze. Chcemy, żeby zarządy w mediach publicznych były jednoosobowe, żeby odpowiedzialna była jedna osoba, którą można wymienić przy złym wypełnianiu obowiązków. Jeżeli nawet szefem instytucji zostanie ktoś kojarzony z opcją polityczną to będzie odwoływalny natychmiast - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Gliński.

Czy Ministerstwo Kultury wycofa wotum zaufania dla swoich przedstawicieli w radach nadzorczych TVP i Polskiego Radia? - Zobaczymy jak będziemy realizować plan reformy. W tej chwili nie ma jeszcze podjętych żadnych decyzji - zaznacza wicepremier.


W mediach publicznych będzie znacznie więcej pozycji misyjnych. Trzeba odbudować funkcję edukacyjną telewizji publicznej i przywrócić pozycję Teatru Telewizji jako teatru dla każdego Polaka. Dostęp do kultury wyższej powinien być spopularyzowany - o planowanej reformie mediów publicznych opowiada Wirtualnemedia.pl prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szefów mediów publicznych wskaże rada złożona z przedstawicieli mediów, a nie KRRiT

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krejzolny
W ogóle nie oglądam badziewnej TVP i w ogóle nie słucham badziewnego Polskiego Radia. Chciałbym, żeby te media zostały zakodowane i kto chce z nich korzystać, niech kupuje dekoder i płaci sobie abonament. Jestem przeciwny zmuszaniu całego społeczeństwa do płacenia na coś, co nie każdego musi interesować. Mnie i wielu innym w zupełności wystarczyłyby do szczęścia komercyjne stacje TV i radiowe (Polsat, TVN, RMF FM itd), które potrafią utrzymać się z samych reklam i nie zmuszają ludzi do płacenia. Tyle w temacie.
odpowiedź
User
Stefan Ławski
Mało misyjny charakter TVP odwodzi mnie coraz częściej od jej oglądania. Mała strata. TVPO, TVPSL czy TVPPiS, to Pac wart Paca.
odpowiedź
User
Telewidz
Zaraz się okaże, że Ci "specjaliści" to komando ze SKOK-u, czyli "fachowcy" z Apelli, Gazety Polsiej, Fartrii, W sieci itp. Obiektywizm, że ręce opadają.
odpowiedź