SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowie największych koncernów chcą zmienić biznes. Akcjonariusze nie będą najważniejsi

Prezesi największych światowych koncernów we wspólnej deklaracji zapowiedzieli zmianę strategii w prowadzeniu swoich przedsiębiorstw. Naczelną zasadą przestanie być wyłącznie działanie na korzyść akcjonariuszy i przynoszenie im coraz wyższych wpływów. Biznesmeni chcą zadbać o zrównoważony rozwój, pracowników, środowisko naturalne i lokalne społeczności. Deklarację podpisało 181 szefów firm, wśród nich są Tim Cook, Jeff Bezos i Lachlan Murdoch.

Jamie DimonArticle

Powody stworzenia obecnej deklaracji przez Business Roundtable, stowarzyszenie grupujące szefów największych światowych firm wyjaśnił Jamie Dimon, aktualny przewodniczący tej organizacji, a jednocześnie prezes finansowego holdingu JPMorgan Chase.

Jamie Dimon przypomina, że w 1997 r. organizacja stworzyła dokument, w którym główną zasadą działania liderów biznesu miało być dążenie do przynoszenia korzyści udziałowcom konkretnych firm i jak najlepsze dbanie o to, by akcjonariusze otrzymywali jak najwyższe wpływy.

W zaakceptowanej wówczas deklaracji na dalszym planie znalazły się inne istotne wartości, m.in. takie jak pracownicy firm i dbanie o ich potrzeby. Dlatego, jak wyjaśnia Dimon pojawiła się konieczność zaktualizowania norm jakimi mają się kierować członkowie Business Roundtable.

Teraz przyjęto nową formę deklaracji, według której zasady działania największych korporacji powinny zostać zmienione. Sygnotariusze dokumentu zobowiązują się do takiego prowadzenia swojego biznesu, który przynosi korzyści zarówno udziałowcom, jak i pracownikom, klientom, partnerom biznesowym czy lokalnym społecznościom związanym z konkretną firmą.

W deklaracji szefowie największych firm deklarują m.in. sprawiedliwe wynagradzanie swoich pracowników, dbałość o ich rozwój osobisty i zawodowy, czy też poszanowanie ich godności pod każdym względem. Jest tam mowa także o modelu zrównoważonego rozwoju i dbaniu o ochronę środowiska naturalnego jako wspólnego dobra wszystkich.

- Amerykanie zasługują na taki model ekonomiczny, który pozwala każdemu z nich odnieść zawodowy sukces dzięki ciężkiej pracy i kreatywności oraz prowadzić dzięki temu godne, spełnione życie – zadeklarowano w dokumencie. - System wolnorynkowy jest wciąż najlepszym sposobem tworzenia miejsc pracy, rozwoju innowacji i tworzenia ekonomicznych szans dla całego społeczeństwa.

Pod nową deklaracją Business Roundtable podpisało się 181 szefów amerykańskich i światowych korporacji. Wśród nich są Jeff Bezos, założyciel Amazona, Tim Cook, szef koncernu Apple, Lachlan Murdoch kierujący Fox Corporation, Michael Dell, CEO firmy Dell, James Hackett kierujący Fordem czy Ginni Rometty, szefowa IBM-a.

Zachodnie media, m.in. Bloomberg i Quartz zwracają uwagę, że pomimo górnolotnych deklaracji złożonych w dokumencie Business Roundtable nie ma tam mowy o żadnych konkretnych działaniach sygnotariuszy, ani też o chociażby przybliżonych terminach w jakich miałyby zostać one wprowadzone.

Poniżej pełna lista szefów firm, którzy podpisali nową deklarację  Business Roundtable.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szefowie największych koncernów chcą zmienić biznes. Akcjonariusze nie będą najważniejsi

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polones
A jednak.
odpowiedź
User
hhh
królowie chciwosci zrobili na pokaz to co radzą ich działy PR
odpowiedź
User
intervojager
Jeśli wcześniej tego nie robili, nie dbali o pieniądze akcjonariuszy. Po za tym jeśli inwestycja nie przynosi zysku, to po prostu się nie inwestuje.
odpowiedź