SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sześć polskich banków wprowadza system płatności mobilnych BLIK

Możliwość szybkich transakcji w 5 tys. sklepów internetowych, 7,5 tys. stacjonarnych oraz wypłata pieniędzy z bankomatów przy użyciu telefonu - to zalety nowego systemu płatności mobilnych BLIK. - W planie są szybkie przelewy p2p i płatności zbliżeniowe - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Klukowski z Polskiego Standardu Płatności.

Article

Obecnie korzystać z systemu BLIK za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej mogą klienci Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku (w tym Orange Finanse) oraz PKO Banku Polskiego i Inteligo.

BLIK pozwala użytkownikom smartfonów na dokonywanie bezgotówkowych płatności w 5 tys. sklepów internetowych obsługiwanych przez system DotPay oraz w 7,5 tys. tradycyjnych punktów sprzedaży w całej Polsce.

- Już wkrótce ta liczba znacząco wzrośnie, między innymi po przyłączeniu sklepów sieci przelewy 24 - zapowiada Jacek Klukowski, przedstawiciel Polskiego Standardu Płatności (PSP), operatora systemu BLIK. - Sklepów, w których można dokonywać płatności jest coraz więcej. Każdego dnia przybywa kilkaset nowych - podkreśla.

Oprócz bezgotówkowych płatności mobilnych BLIK pozwala także na wypłaty gotówki z bankomatów WBK, ING, Millenium i PKO BP. - W tej chwili jest to ok. 5,8 tys. bankomatów - tłumaczy Klukowski. - Wypłata jest niezwykle prosta i opiera się na wykorzystaniu tego samego doświadczenia klienta, co w przypadku innych transakcji.

PSP zapowiada, że w przyszłości w systemie BLIK zostaną udostępnione także inne opcje związane z osobistymi finansami użytkowników. Pierwsza z nich to możliwość szybkiego przekazywania pieniędzy pomiędzy osobami korzystającymi z platformy, w systemie p2p. Jego uruchomienie jest planowane na połowę 2015 r.

W podobnej perspektywie użytkownicy BLIK-a otrzymają do dyspozycji także opcję dokonywania za pomocą smartfona płatności zbliżeniowych. - Rozwiązanie wykorzystujące płatność BLIK-iem przy pomocy NFC to kolejny z naszych priorytetów. Jest ono obecnie w fazie produkcyjnej - wyjaśnia Klukowski.

Przedstawiciele PSP dodają, że w pierwszym okresie funkcjonowania systemu BLIK korzystanie z niego będzie darmowe. W późniejszym terminie opłaty będą zależne od polityki cenowej banków wspierających tę platformę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sześć polskich banków wprowadza system płatności mobilnych BLIK

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
citi
Gdzie citi bank. Nieroby niech zaczna juz w 21 wiek wchodzic.
8 9
odpowiedź
User
j
Korzyści? Napiszcie lepiej ile z tych banków wprowadziło w tabelach opłat podwyżki dla klientów ostatnio.
9 8
odpowiedź
User
Ahauhmu
dodajcie tez ze opłata za darmowa usługę wynosi 7zl :)
Małym druczkiem
1. opłata pobierana, jeżeli brak transakcji bezgotówkowych na kwotę min 200 PLN dokonanych z wykorzystaniem Platformy Mobilnej BLIK po aktywowaniu BLIK i rozliczonych przez bank w okresie miesiąca liczonego od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca. Do 30.06.2015r. opłata nie będzie pobierana.
10 8
odpowiedź
User
099max
Z przedstawionej powyżej grafiki wynika że szybciej będzie jednak wyjąć kartę zapłacić zbliżeniowo niź wyjąć telefon, logować się do banku, logować się do BLIKa, podać PIN, podać kod, wprowadzić do terminala, zaakceptować transakcję gdzie tu przyśpieszenie??!!
Jak dla mnie, nie dziękuje pozostanę przy plastyku.
10 8
odpowiedź
User
Do wiecznie narzekajacego społeczeństwa
Buraki, zdarzyło Wam się wyjść do sklepu i zapomnieć karty? Teraz zamiast wracać po nią do domu, będziecie mogli zapłacić telefonem.
8 10
odpowiedź