SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szkoły, kina i teatry zamknięte z powodu koronawirusa. Agora traci na giełdzie

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa od 12 do 25 marca w całym kraju nie będą działały szkoły, uczelnie wyższe, kina, teatry i inne placówki kulturalne. Kurs giełdowy Agory, właściciela sieci kin Helios, zmalał o ponad 18 proc.

Kino, fot. Shutterstock.com Article

Zamknięcie placówek kulturalnych i oświatowych (także niepublicznych) ma ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Zajęcia w szkołach na razie zawieszono na 14 dni.

Na konferencji w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował do dzieci i młodzieży, żeby przez najbliższe tygodnie nie spotykali się w większych grupach np. w restauracjach, tylko starali się przebywać w domach. Zaznaczył, że we Włoszech mimo zamknięcia szkół koronawirus rozprzestrzeniał się, ponieważ dzieci i młodzież spotykali się poza domami.

Szumowski dodał, że dzieci pozostające w domach powinny mieć ograniczony kontakt ze starszymi osobami, zajmować się nimi powinni głównie rodzice, a nie dziadkowie.

 

Największe sieci kin to Helios, Multkino i Cinema City

W Polsce działają trzy główne sieci kinowe. Do Multikina należą 33 kina w 27 miastach Polski z łączną liczbą 267 ekranów.

Helios ma obecnie 49 kin z 277 ekranami. W pierwszych trzech kwartałach ub.r. przychody z biletów w kinach Helios wzrosły o 14,5 proc. do 179 mln zł, ze sprzedaży barowej - o 31,2 proc. do 77,3 mln zł, a z reklam - o 13,6 proc. do 22,5 mln zł.

Natomiast Cinema City jest operatorem 34 kin (w tym 6 z salami 4DX i w 6 kinach M IMAX) w 19 miastach. Firma należy do koncernu Cinema City International, do którego należą też kina w Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech, w Izraelu, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Według sprawozdania złożonego w KRS spółka Cinema City Poland od grudnia 2017 do listopada 2018 roku zanotowała 353,2 mln zł wpływów z wyświetlania filmów, 31,3 mln zł z reklam i 118,9 mln zł z gastronomii.

W ostatnich tygodniach sieci kinowe zaczęły kolejną odsłonę walki na promocje. W miniony czwartek w Cinema City ceny biletów z ok. 30 zł (a w weekendy nawet ponad 30 zł) zmalały do 17 zł w Warszawie, a do 15 zł w pozostałych miastach. Firma zapewniała, że nie ma to związku z epidemią koronawirusa.

Dzień później prezes Heliosa Tomasz Jagiełło zapowiedział, że za tydzień we wszystkich kinach tej spółki standardowe ceny biletów zostaną obniżone do 14,90 zł.

Kurs Agory mocno w dół

Agora, do której należy sieć Helios, już w miniony piątek, po ogłoszeniu promocji w Cinema City, zanotowała spadek kursu giełdowego o 9,35 proc. do 9,70 zł, podczas gdy cały indeks giełdowy WIG obniżył się o 2,81 proc.

W poniedziałek cena akcji spółki poszła w dół o 12,37 proc. (WIG stracił tego dnia 7,5 proc.), we wtorek spadki były dużo mniejsze. Natomiast w środę o godz. 11, po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu kin, kurs Agory tracił 9,6 proc. przy spadku WIG o 2,2 proc. Po godz. 11 spadek kursu spółki wynosił już 15,9 proc., potem pogłębił się do 16,2 proc. Na koniec dnia spadł o 18,22 proc. - do 7 zł.

Przy kursie 7 zł kapitalizacja Agory wynosi 335,4 mln zł.

Przeniesione premiery filmów

W związku z epidemią koronawirusa producenci „Nie czas umierać” („No Time to Die”), nowego filmu o przygodach Jamesa Bonda, poinformowali o przełożeniu jego premiery z początku kwietnia na listopad.

We wtorek firma Next Film (należy do Agory) poinformowała o odwołaniu premiery horroru „W lesie dziś nie zaśnie nikt” planowanej na 13 kwietnia. - Z uwagi na sytuację kryzysową oraz coraz bardziej nasilające się działania prewencyjne podejmowane przez rząd, wraz z producentem Akson Studio podjęliśmy decyzję o przesunięciu premiery kinowej filmu „W lesie dziś nie zaśnie nikt”. Nową datę premiery podamy w momencie, kiedy sytuacja w kraju się unormuje. Jest nam niezmiernie przykro, że musieliśmy podjąć taką decyzję, natomiast mamy nadzieję, że doskonale ją Państwo rozumieją w obliczu sytuacji, z jaką przyszło nam się zmierzyć - poinformowała spółka.

Z kolei Best Film w środę przesunął na później premiery filmów „Obraz pożądania” i „Pojedynek na głosy”. - Z uwagi na sytuację kryzysową w kraju, zamykanie się placówek kulturalnych oraz kin, oraz kolejne działania prewencyjne podejmowane przez rząd - uzasadniono. - Wszystkie pokazy prasowe zaplanowane przez Best Film w marcu zostają odwołane - dodała firma.

Do Heliosa należą sieci gastronomiczne Papa Diego i Van Dog

Od jesieni 2018 roku należąca do Heliosa spółka Foodio Concepts rozwija sieć lokali gastronomicznych Papa Diego i Van Dog, natomiast wiosną 2018 roku Helios zainwestował 10 mln zł we właściciela sieci Pasibus.

Na koniec września ub.r. działało 12 lokali Papa Diego, cztery sieci Van Dog i cztery lokale Pasibus stworzone we współpracy z Heliosem. W czwartym kwartale ub.r. zaplanowano uruchomienie czterech lokali Pasibus i dwóch Papa Diego.

W sprawozdaniu Agory zaznaczono, że działalność Foodio Concepts miała negatywny wpływ na rentowność segmentu filmowo-książkowego. - Głównie ze względu na fakt, że w obecnej, początkowej fazie rozwoju tego przedsięwzięcia koszty związane z uruchamianiem kolejnych lokali gastronomicznych przewyższają przychody generowane przez tą działalność - wyjaśniono.

Agora chce przejąć resztę udziałów Eurozetu

W lutym ub.r. Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu (nadawcy m.in. Radia ZET), w ramach umowy zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. jego udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures.

O skorzystaniu z tej opcji Agora poinformowała we wrześniu, a miesiąc później skierowała stosowny wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Regulator decyzję w tej sprawie ma ogłosić w drugiej połowie 2020 roku, po przeprowadzeniu analizy rynku.

Ponadto jesienią 2018 r. i w czerwcu ub.r. Agora wzięła udział w dwóch rundach finansowania czeskiej spółki ROI Hunter zajmującej się marketingiem internetowym. W efekcie przejęła 24 proc. jej udziałów za ok. 4,4 mln euro. Natomiast w połowie lipca ub.r. należąca do Agory spółka AMS przejęła 60 proc. udziałów spółki Piano Group, operatora sieci MoveTV obejmującej ponad 900 ekranów w 191 klubach fitness w całej Polsce. Zapłaciła na razie 6,5 mln zł zaliczki.

W połowie marca ub.r. Agora razem ze swoimi spółkami zależnymi AMS i Helios zaczęła negocjacje z konsorcjum banków dotyczące kredytu o wartości do 500 mln zł.

Agora zamknęła dwie drukarnie, zysk niższy wskutek odpisu dot. Goldenline

W połowie ub.r. Agora zamknęła swoje drukarnie w Tychach i Pile, wcześniej w ramach zwolnień grupowych pożegnała się ze 147 pracującymi tam osobami. Firma stara się znaleźć chętnych na kupno zgromadzonego tam sprzętu. - Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie nam sprzedać wyposażenie dotychczasowych drukarni w Pile i Tychach, gdyż są to bardzo specjalistyczne maszyny. Niewiele drukarń w Polsce specjalizuje się w drukowaniu gazet. Co prawda są odbiorcy na tego typu sprzęt za granicą, ale wówczas trzeba liczyć się z dużymi kosztami transportu - powiedział nam w październiku ub.r. Bartosz Hojka, prezes Agory.

W połowie lutego Agora zapowiedziała, że połączy się z zarządzającą tymi drukarniami swoją spółką zależną Agora-Poligrafia.

Równocześnie firma za 11 mln zł netto sprzedała działkę z budynkiem w Warszawie. Uzasadniła, że nie wykorzystuje efektywnie tej nieruchomości na działalność operacyjną.

Natomiast w drugiej połowie stycznia br. Agora dokonała odpisu aktualizującego wartość aktywów jej spółki zależnej Goldenline do ich szacowanej wartości odzyskiwalnej. W konsekwencji wynik netto Agory w czwartym kwartale ub.r. w ujęciu jednostkowym zmaleje o ok. 11,2 mln zł, a w ujęciu skonsolidowanym o ok. 6,5 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szkoły, kina i teatry zamknięte z powodu koronawirusa. Agora traci na giełdzie

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nauczyciel
... a granice nadal otwarte...
4 8
odpowiedź
User
edef
Ale zarząd jakoś się zmotywuje i nagrodzi? Od zawsze to najsłabsze ogniwo tej firemki
13 4
odpowiedź
User
Krakus
Co tam, że będzie mniejsze ryzyko zarażenia, dla WM najważniejsze, że Agora traci na giełdzie...
22 6
odpowiedź