SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy polski kanał naziemny ma wiele odpowiedników w Europie

Ponad miesiąc temu rozpoczął w Polsce nadawanie Szlagier TV. Skupia się na muzyce śląskiej, folkowej, romskiej i góralskiej. Na Węgrzech nadaje Sláger TV, a w Czechach i na Słowacji Šlágr TV i Šlágr 2. Liczne kanały z muzyką ludową znajdziemy m.in. w Niemczech i w wielu krajach Bałkanów. 

Szlagier TV jest pierwszym 24 godzinnym kanałem ze szlagierami. Został uruchomiony w celu prezentowania muzyki tradycyjnej i biesiadnej, oferując alternatywę dla disco polo i innych gatunków muzycznych. Pod kierownictwem Anny Zawiślińskiej, stacja nadaje przez 24 godziny na dobę. Grupa MWE Networks poinformowała niedawno, że został zaprojektowany, aby zaspokoić rosnące zainteresowanie autentycznymi treściami kulturowymi.

Jak oglądać Szlagier TV?

Szlagier TV stawia sobie za cel łączenie pokoleń poprzez wspólne śpiewanie i cieszenie się muzyką.  - Naszą ambicją jest umocnienie pozycji MWE Networks na rynku poprzez promowanie regionalnych tożsamości kulturowych. Szlagier TV jest skierowany do widzów powyżej 35 roku życia, preferujących darmowe źródła rozrywki, co stanowi świeże i innowacyjne uzupełnienie na polskim rynku telewizyjnym - tłumaczył nadawca.

Jeszcze przed uzyskaniem koncesji szefostwo firmy podkreślało, że podobnych projektów w naszym kraju nie ma, choć programy z muzyką śląską nadaje TVS. - Ten innowacyjny projekt telewizyjny, który jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce, został zaprojektowany tak, aby zaspokoić rosnące zainteresowanie treściami tradycyjnymi i biesiadnymi, wzorując się na trendach obserwowanych na rynku czeskim i niemieckim - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Karol Warda, wiceprezes zarządu MWE Networks ds. programingu, produkcji i marketingu.

Czy stacja wzoruje się na odpowiednikach w Europie? - Budujemy własną tożsamość z festmuzyką i liczymy, że nasze działania zainspirują także inne stacje w Europie. Oglądamy i obserwujemy różne kanały, nie tylko z Węgier, ale również z Czech i Niemiec. Zgłasza się do nas wielu polskich artystów, więc Szlagier TV, pod kierownictwem Anny Zawiślińskiej, ma szerokie plany i dopasowuje się do różnych części kraju, stawiając na kreatywność oraz, przede wszystkim, kolorowość regionów Polski - odpowiada Warda.

Stacja jest dostępna z transpondera 11,278 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4 na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E. Abonenci Canal+ mogą oglądać Szlagier TV na 67. pozycji dekoderów. Klienci konkurencyjnej platformy cyfrowej Polsat Box. mogą wyszukać ręcznie kanał i dodać do listy. Kanał można też oglądać za pośrednictwem niektórych multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej. Są to: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica).

Z prezentacji Grupy MWE wynika, że codziennie od 9.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.00 stacja pokazuje pasmo „Szlagierowe naj z naj!”.  Codziennie od 12.00 do 15.00 oraz w dni powszednie od 18.00 do 21.00 można z kolei oglądać „Szlagiery folkowej sceny”. To blok z miksem hitów śląskich, kaszubskich i pochodzących z innych regionów Polski.

Europejskie odpowiedniki Szlagier TV

Już dwa lata temu pojawiały się informacje, że na polskim rynku zadebiutuje kanał Folx Music Polska. Do startu ostatecznie nie doszło. Właścicielem Folx Music Television, która nadaje od 2013 roku, jest spółka Prime Time Enterprise ze Słowenii. Stacja nadaje w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Posiada oddziały w w Hechingen w Badenii-Wirtembergii i Klagenfurcie nad Wörthersee w Karyntii. Folx emituje nie tylko teledyski i koncerty. Posiada też w ramówce programy z wiadomościami dotyczącymi muzyki folkowej.

Węgierski Sláger TV rozpoczął nadawanie w 2009 roku. W pierwszych latach nadawania używał nazwy Nóta TV. W ofercie stacji jest tradycyjna muzyka węgierska, Festiwal Tańca i Piosenki Pop Telewizji Węgierskiej, węgierskie piosenki miłosne, muzyka cygańska, węgierski rock. Czasami na antenę trafiają też klasyczne teledyski wyprodukowane w innych krajach.

W Czechach i na Słowacji działają dwa kanały Šlágr TV. Reklamują się hasłem Československá lidová televize. Šlágr TV jest nawet dostępna w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej. W ofercie są pasma poświęcone muzyce morawskiej, czeskiej i słowackiej. Nie brakuje wiejskich przebojów czy specjalnych programów sylwestrowych. Šlágr TV nadaje od 2012 roku, natomiast Šlágr 2 od 2017 roku.

Od 2018 roku na Słowacji działa Folklorika TV. Stację na początku zaoferowano na wyłączność klientów Slovak Telekom. W ten sposób operator rekompensował abonentom utratę praw do Ligi Mistrzów. Poza muzyką m.in. góralską, Folklorika TV pokazuje również filmy dokumentalne poświęcone folklorowi Słowacji.

W Bułgarii od 2007 roku działa kanał Planeta Folk, emitujący teledyski z bułgarską muzyką ludową. W maju 2023 roku stacja doczekała się wersji HD. Jest związana z muzycznym kanałem Planeta TV, który pokazuje krajowych wykonawców. W 2012 roku ukazały się badania, które wykazały, że to najlepszy nadawca muzyczny w Bułgarii. W tym samym kraju działają także Tiankov Folk i Tiankov Orient Folk.  Hity ze wszystkim krajów bałkańskich pokazuje zarejestrowana w Bułgarii Balkanika Music Television. Stacja rozpoczęła nadawanie już w 2005 roku.

Wiele kanałów z muzyką ludową folk znajdziemy na Bałkanach. W Serbii działają na przykład Pink Folk 1, Pink Folk 2, Pink Koncert i Moja Happy Muzika. W Macedonii działa Sky Folk i Folk Klub, a w Albanii Folk, Folk Plus. Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny mogą oglądać BN Music, Hayat Folk. W ofercie tego ostatniego kanału nie brakuje koncertów i reportaży na temat bośniackich wykonawców. Nadawca stawia na interaktywność. Widzowie mogą wybrać teledysk, który ma pokazać stacja.


 

Dołącz do dyskusji: Nowy polski kanał naziemny ma wiele odpowiedników w Europie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
brzych
I bardzo dobrze, tradycja musi się ostać w tym wariactwie
odpowiedź
User
Zawiedziony
Szlagier TV - w sieci dostepne setki, jeżeli nie tysiace teledysków, a na antenie w kółko kilkadziesiąt tych samych piosenek. Miał być folk z całej Polski, a dominują śląskie szlagiery.
odpowiedź
User
piotrek
brak kanału na mux mwe katowice kanał 36 ciemność muzyka szlagiery zagłębie muzyki na śląskie i nawet na mux l2 rybnik tvt prezes nie włączy wstyd
odpowiedź