SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej złożył skargę na TVP do KRRiT. Żąda monitoringu programów

Komitet Wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej złożył do przewodniczącego KRRiT skargę na "Wiadomości" TVP. Poszło o sobotnie wydanie dziennika. - TVP łamie prawo - uważa Adam Szłapka, rzecznik prasowy sztabu wyborczego kandydatki PO na prezydenta.

"Wiadomości" TVP z 15 lutego 2020 r. Article

O złożeniu skargi na TVP do KRRiT poinformował we wtorek poseł Adam Szłapka, rzecznik prasowy sztabu wyborczego kandydatki PO na prezydenta Polski. Poszło o główne wydanie "Wiadomości" wyemitowane w sobotę 15 lutego o godz. 19.30.

- W tym wydaniu "Wiadomości" materiał dotyczący kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy trwał łącznie 10 minut, a ten dotyczący wszystkich innych kandydatów, w tym Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - 1,5 minuty. O samej kandydatce PO mówiono zaledwie 20 sekund. To oznacza, że w jednym tylko wydaniu "Wiadomości" Andrzej Duda pokazywany był 30 razy dłużej niż Kidawa-Błońska - powiedział Adam Szłapka na konferencji.

Polityk dodał, że nadawca publiczny, jakim jest TVP, łamie w ten sposób art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji, który mówi, że "programy powinny cechować się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością, rzetelnie ukazywać różnorodność wydarzeń oraz prezentować zróżnicowane poglądy".

Szef "Wiadomości" zaprzecza zarzutom PO

Rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej dodał, że od dawna TVP jest "stronnicza, skrajnie nieobiektywna i zajmuje się wyłącznie propagandą".

- KRRiT jest organem konstytucyjnym i powinna zareagować w sytuacji, kiedy dochodzi do łamania ustawy o radiofonii i telewizji przez TVP i tak skrajnie nierzetelnej prezentacji kandydatów na prezydenta - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Adam Szłapka. - Oczekujemy od KRRiT, że do końca kampanii wyborczej będzie monitorowała programy TVP, co należy do jej zadań - dodał.

- Żadna skarga do mnie nie wpłynęła, jak wpłynie, będę ją komentował - powiedział nam Jarosław Olechowski, szef "Wiadomości". - To nieprawda, że w "Wiadomościach" był 10-minutowy materiał o Andrzeju Dudzie, bo nie mamy takich form dziennikarskich - dodał jednak.

Chodzi o to, że materiały o urzędującym prezydencie podzielone były na kilka części. Najpierw w ponad 6-minutowej relacji zaprezentowano Andrzeja Dudę na sobotniej konwencji PiS, wymieniono też "sukcesy i zrealizowane obietnice" prezydenta. Kandydat PiS pojawił się też w kolejnym materiale o onkologii, a także w relacji z Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, gdzie wspomniano, że sojusz państw Trójmorza to jego inicjatywa. Na koniec jako "Gość Wiadomości" wystąpił Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, który mówił o planach swojego pryncypała na następną kadencję.

KRRiT nie chce stałego monitoringu mediów publicznych

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, które odbyło się 13 lutego tego roku, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski poinformował, że urząd nie będzie prowadzić stałego monitoringu programów mediów publicznych. Powodem mają być zbyt wysokie koszty.

W poniedziałek z kolei odbyło się posiedzenie Rady Mediów Narodowych podczas którego członek Rady Juliusz Braun przedstawił projekt uchwały wzywającej KRRiT do przeprowadzenia monitoringu w kampanii wyborczej. Z treści projektu uchwały do której dotarliśmy, wynikało, że „Rada Mediów Narodowych stwierdza, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, jako organ konstytucyjny stojący na straży wolności słowa, prawa do informacji, interesu publicznego w radiofonii i telewizji, obowiązana jest do dokonywania oceny działalności mediów, w szczególności mediów publicznych, których programy, zgodnie z obowiązującym prawem, winny cechować się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”.

W piśmie Juliusz Braun proponował: - Obowiązująca ustawa zobowiązuje Telewizję Polską i Polskie Radio do rzetelnego ukazywania całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą; sprzyjania swobodnego kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej; a także do umożliwiania obywatelom i ich organizacjom uczestniczenia w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej. Prawidłowa realizacja tych powinności zadań ma szczególne znaczenie w okresie kampanii wyborczych – wymienił. Dokument kończył się stwierdzeniem: „Rada Mediów Narodowych zwraca w związku z tym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ze stanowczym wezwaniem, by niezwłocznie rozpoczęła monitoring programów radiowych i telewizyjnych w okresie rozpoczętej kampanii przed wyborami prezydenckimi”.

Członkowie Rady Mediów Narodowych z PiS odrzucili jednak zaproponowany przez Juliusza Brauna projekt.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała w poniedziałek oświadczenie, z którego wynika, że "pełny monitoring kampanii wyborczej wymagałby przede wszystkim wielotygodniowego monitoringu programów informacyjnych: TVN 24, Polsat News, TVP Info oraz informacji i publicystyki na pozostałych antenach. Obecnie KRRiT samodzielnie realizuje monitoringi wszystkich anten i zgodnie z planami, w 2020 roku dokona analizy ponad 11 tys. godzin programów".

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,48 mln osób w TVP1 i 706,5 tys. w TVP Info. Widownia programu w skali roku wzrosła o 2,3 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej złożył skargę na TVP do KRRiT. Żąda monitoringu programów

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gośc
TVP miało racje a pan adam Szłapka, rzecznik prasowy sztabu wyborczego kandydatki PO na prezydenta. kompletnie się nie popisał bo absolutnie TVP nie łamie prawa i Bedzie wygrana TVP z adamem Szłapka, 200 do 19 TVP jest faworytem i pewnie wygra panie Adamie nie ma pan racji TVP nie łamie prawdy ja to widziałem i ewidentny błąd popełnił pan poseł PO
odpowiedź
User
m
MKB niech sobie zobaczy monitoring swoich wypowiedzi.
odpowiedź
User
leon zawodowiec
TVP robi dobrą robotę, gdyby nie "Wiadomości" to nie wiem czy z innych mediów dowiedzielibyśmy się jak działają "bojówki KODZiarzy" Doskonale to zobrazowano materiałem z Pucka gdzie grupa KODziarzy przyjechała z Warszawy aby zakłócić wizytę prezydenta a potem podziękowania od pani Kidawy "było słychać" Szkoda że "bystrzaki" z TVN-u tego nie zauważyły.
odpowiedź