SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sztuczna inteligencja i badania Ipsos z Polski wśród tematów forum w Davos

W ramach jednego z tematów 54. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - sztuczna inteligencja jako wiodąca siła w gospodarce i społeczeństwie - Google prezentuje wyniki przeprowadzonego przez Ipsos badania AI. „Nasze życie z AI: rzeczywistość dzisiaj i obietnica jutra”, objęło również Polskę. 33 proc. ankietowanych twierdziło, że powinniśmy przestać korzystać z AI i całkowicie wstrzymać rozwój tej technologii

W szwajcarskim Davos od poniedziałku obradują przedstawiciele państw i rządów (jest tam ponad 40 ministrów spraw zagranicznych). Głównym tematem obrad przywódców podczas 54. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos są sposoby zakończenia wojen w Strefie Gazy i na Ukrainie. 
Forum otworzyły w poniedziałek wydarzenia kulturalne. Sesje i obrady rozpoczęły się od wtorku. Pogrupowano je wokół czterech głównych tematów: "bezpieczeństwa i współpracy w podzielonym świecie", "tworzenia wzrostu gospodarczego i miejsc pracy na rzecz nowej epoki", "sztucznej inteligencji jako wiodącej siły w gospodarce i społeczeństwie" oraz "długoterminowej strategii na rzecz klimatu, przyrody i energetyki". 

CZYTAJ TAKŻE: Polacy a sztuczna inteligencja. Tylko co siódmy badany jest przeciw tej technologii

W ramach tematu: inteligencja jako siła napędowa gospodarki i społeczeństwa Google prezentuje wyniki przeprowadzonego przez Ipsos badania AI – „Nasze życie z AI: rzeczywistość dzisiaj i obietnica jutra”, które objęło również Polskę.

W Polsce wzrosło zainteresowanie AI

Liczba związanych z AI wyszukiwań w wyszukiwarce Google wzrosła w naszym kraju o 300 proc. w minionym roku i o 1020 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat. Polacy pytali o podstawowe kwestie: „co to jest AI” oraz „jak działa AI”. Znacząco wzrosło zainteresowanie praktycznym wykorzystaniem sztucznej inteligencji - ponad 5000 proc. w kategorii zapytań dotyczących „jak korzystać z AI”, „jak zadać pytanie AI” oraz „jak generować obrazy z pomocą AI”.
Wśród respondentów i respondentek z Polski, aż 73 proc. osób stwierdziło, że dzięki sztucznej inteligencji nasze codzienne życie ulegnie zmianie i będzie wyglądało inaczej za pięć lat. Ankietowani przyznali również, że sztuczna inteligencja już wpływa na sposób, w jaki szukamy informacji - 70 proc., uczymy się 65 proc, czy pracujemy – 61 proc. Entuzjastycznie podchodzi do możliwości oferowanych przez AI 54 proc. osób.

CZYTAJ TAKŻE: Microsoft wprowadza Copilot. “Nowa era sztucznej inteligencji”

Pytani o to, na jakie obszary AI najprawdopodobniej wpłynie pozytywnie w ciągu najbliższych pięciu lat respondenci z Polski wskazują diagnozowanie i leczenie chorób – 67 proc. oraz dostęp do informacji – 70 proc. 53 proc. ankietowanych uważa, że AI będzie miało pozytywny wpływ na sposób, w jaki pracują, piszą i tworzą, oraz ogólnie na jakość życia, a 60 proc. twierdzi, że sztuczna inteligencja może pomóc im w zrozumieniu skomplikowanych tematów.
Uczestnicy badania – 84 proc. przewidują, że w okresie 5 lat sztuczna inteligencja będzie miała znaczący wpływ na większość miejsc pracy i różne branże. 70 proc. z nich prognozuje, że sztuczna inteligencja będzie miała istotny wpływ na gospodarkę.

W odpowiedzi na pytanie, jakim instytucjom ufamy w nadzorowaniu rozwoju AI z korzyścią dla społeczeństwa, badani częściej wskazywali instytucje akademickie – 71 proc. i firmy technologiczne – 70 proc. niż rząd – 43 proc. czy międzynarodowe organizacje rządowe – 55 proc. Większość ankietowanych przyznała, że preferuje podejście opierające się na współpracy: 78 proc. respondentów uważa, że rząd i firmy technologiczne powinny wspólnie zająć się edukacją studentów i pracowników w tematach związanych ze sztuczną inteligencją, a 77 proc. osób chciałoby tego typu współpracy przy nadzorowaniu rozwoju sztucznej inteligencji. 33 proc. ankietowanych twierdziło, że powinniśmy przestać korzystać z AI i całkowicie wstrzymać rozwój tej technologii.

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja w redakcjach pomaga, ale dziennikarzy (na razie?) nie zastąpi

Co w Davos robi Andrzej Duda?

Polskę reprezentuje na forum prezydent Andrzej Duda. W jego planie jest: spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, wystąpienie podczas dyskusji "Foreign Direct Investment in Central and Eastern Europe: Risks and Opportunities", udział w otwarciu wystawy dotyczącej rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, uczestnictwo w dyskusji "Defending Europe’s United Front", rozmowy m.in. z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą, prezydentami Chorwacji, Litwy i Łotwy: Andrejem Plenkoviciem, Gitanasem Nausedą i Edgarsem Rinkeviczsem oraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, sspotkania z prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Violą Amherd, premierem Mołdawii Dorinem Receanem i prezydentem Singapuru Tharmanem Shanmugaratnamem.
54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zakończy się 19 stycznia.
 

Dołącz do dyskusji: Sztuczna inteligencja i badania Ipsos z Polski wśród tematów forum w Davos

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl