SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sztuczna inteligencja w telewizorach LG (wideo)

Najnowsze telewizory OLED i Super UHD firmy LG Electronics na 2018 rok zostały wyposażone w funkcje ThinQ AI, które przetwarzają ludzką mowę i uczą się zachowań użytkownika. Technologia sztucznej inteligencji działa również w języku polskim.

Article

Technologia DeepThinQ to platforma głębokiego uczenia opracowana przez LG, która posiada główne obszary umiejętności takie jak głos (indywidualny sposób mówienia użytkownika, wymowa, tembr), język oraz ruch. DeepThinQ wykorzystuje algorytmy głębokiego uczenia, aby rozpoznawać wzorce i pozyskiwać informacje poprzez analizę danych. W przypadku LG TV AI, DeepThinQ analizuje jednocześnie głos (sposób wymowy) oraz język.

Platforma stworzona przez LG, dzięki mechanizmom głębokiego uczenia, stale ewoluuje. Dzięki temu telewizory uczą się jak właściwie reagować na potrzeby użytkowników na podstawie wydawanych przez nich poleceń głosowych. Podłączony do internetu telewizor przesyła zebrane dane do serwera – dzięki temu platforma DeepThinQ (nie urządzenie) uczy się i poprawia swoją wydajność.

Funkcje ThinQ AI rozpoznają naturalny język polski i podnoszą poziom rozumienia nowych zwrotów. W ten sposób użytkownicy mogą dawać polecenia głosowe bezpośrednio do mikrofonu pilota i korzystać z udogodnień jakie oferuje system oparty o głębokie uczenie maszynowe.

LG zapowiada, że telewizory wyposażone w technologię ThinQ AI będą wkrótce pełnić również rolę centrum sterowania inteligentnym sprzętem domowym pozwalającego na kontrolowanie pracy innych urządzeń, takich jak automatyczne odkurzacze, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, lampy, głośniki, itp., które są podłączone do telewizora poprzez sieć Wi-Fi lub interfejs Bluetooth (IoT).

Funkcje inteligentnego sterowania mową, które wykorzystują modele LG OLED TV oraz LG Super UHD TV, bazują na przetwarzaniu języka naturalnego (natural language processing, NLP) - dziedzinie, która łączy sztuczną inteligencję oraz językoznawstwo.

Czym dokładnie jest przetwarzanie języka naturalnego i w jakim stopniu różni się od funkcji rozpoznawania mowy stosowanej w poprzednich generacjach telewizorów? Mówiąc w naturalny sposób do telewizora, urządzenie z czasem nauczy się rozpoznawać intencje użytkownika oraz kontekst. Poprzednie generacje telewizorów wymagały wydawania jasnych komend (np. "zwiększ głośność"), podczas gdy LG TV AI ThinQ pozwala urządzeniu zrozumieć szerszą gamę określeń (np. "głośniej", "jest zbyt cicho", "ścisz", "zamilcz"). LG TV AI ThinQ słuchając głosu użytkownika i naturalnego języka stale uczy się nowych określeń i zwiększa liczbę rozumianych zwrotów.

Obecnie przetwarzanie języka naturalnego (NLP) w telewizorach LG TV AI ThinQ rozpoznaje 10 języków, w tym polski. Technologia dostępna jest w 14 krajach, w tym w Polsce. Do poprawnego funkcjonowania LG TV AI ThinQ niezbędne jest stałe połączenie z internetem.

Jak zapewnia LG, telewizory OLED i Super UHD wyposażone w funkcje ThinQ AI stanowią początek drogi obranej przez firmę w rozwoju sztucznej inteligencji w urządzeniach elektroniki użytkowej. Telewizory LG mają dążyć do zapewnienia spersonalizowanych usług w odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytania w oparciu o profil użytkownika. Finalnie dzięki poznaniu i uczeniu się nawyków użytkownika, elektronika ma być jeszcze lepiej dostosowana do swojego właściciela.

Globalnie LG współpracuje nad rozwojem technologii DeepThinQ z firmami Google i Amazon, czego efektem jest integracja LG AI TV z asystentami Google Assistant i Amazon Alexa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sztuczna inteligencja w telewizorach LG (wideo)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Wszystkie te dane najprawdopodobniej są przetwarzane przez serwery producenta (podobnie jak w innych tego typu usługach), więc będzie to totalna inwigilacja.
odpowiedź
User
Tomek z Torunia.
Wolałbym mieć możliwość pomijania prawie 10 - minutowego bloku reklamowego ogłupiającego widzów w trakcie filmów czy seriali, niż "Googlowania" w telewizorach LG za pomocą głosu.
odpowiedź
User
puzik
To ja sobie kupiłem za 4000 oleda od LE z media expertu i jestem zadowolony mimo że nie wydałem 12 tysięcy.a
odpowiedź
User
bolko
To ja sobie kupiłem za 4000 oleda od LE z media expertu i jestem zadowolony mimo że nie wydałem 12 tysięcy.a
Oni tera zmają promo ze płacisz połowę od razu a resztę za pół roku. Ja biorę philipsa za 7 tysi.
odpowiedź