SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szymon Hołownia zagłosuje przeciw Andrzejowi Dudzie, chce startować w wyborach parlamentarnych

Były dziennikarz Szymon Hołownia poinformował, że w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosuje przeciw Andrzejowi Dudzie, natomiast oficjalnie nie udzieli poparcia Rafałowi Trzaskowskiego. Zapowiedział start stowarzyszenia Polska 2050, jego ruch zamierza wystartować w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Szymon Hołownia, fot. youtubeArticle

W pierwszej turze wyborów prezydenckich Szymon Hołownia dostał 2,69 mln głosów, 13,87 proc. ogółu.

We wtorek po południu zapowiedział, że zagłosuje w drugiej turze, ponieważ od 18. roku życia uczestniczył we wszystkich wyborach. - Nie możemy i nie powinniśmy uchylać się od brania odpowiedzialności za losy wspólnoty, bo od naszych decyzji zależy nie tylko nasz los i komfort, ale los całej wspólnoty - uzasadnił.

- Nie mam w swojej turze swojego kandydata, ale na wybory pójdę i oddam głos. Ten głos oddam, jak już wielokrotnie miałem w polskich warunkach przywilej robić, nie za czymś, a przeciwko czemuś. Oddam ten głos przeciwko wizji Polski i prezydentury, którą prezentował przez ostatnich pięć lat Andrzej Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość - zapowiedział Hołownia.

Bez formalnego poparcia dla Trzaskowskiego

Zaznaczył, że jego ruch nie udzieli formalnego poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu. - Z jednej prostej przyczyny: jesteśmy ruchem ludzi wolnych, każdy z nas będzie podejmował decyzje w swoim sumieniu. I tak powinno pozostać. Nie jestem panem waszych sumień, to wy sami zdecydujecie w poczuciu własnej odpowiedzialności, a ja tę wolność zamierzam uszanować - uzasadnił.

Hołownia poinformował, że w ostatnich dniach skontaktowali się z nim przedstawiciele sztabu Rafała Trzaskowskiego, ale nie zdecydował się na spotkanie. Przedstawił natomiast 4-punktowe minimum bezpartyjnej prezydentury.

- Jego (Rafała Trzaskowkiego - przyp.) reakcja na te postulaty, punkty wierzę, że może być wskazówką dla niektórych z moich wyborców. To oni ostatecznie podejmą decyzję, nie będzie żadnej konkluzji z mojej strony, każdy nadal będzie podejmował decyzję sam - powiedział Szymon Hołownia.

Zaznaczył, że propozycja jest skierowana także dla Andrzeja Dudy, przy czym wątpił, że jest w stanie pozytywnie zareagować np. na wymóg kontroli NIK w zakresie upartyjnienia firm państwowych. Jest gotów na rozmowę z obecnym prezydentem, przy czym nie szczędził mu krytyki. - Mamy prezydenta, który tyle razy złamał konstytucję, z tylu obietnic wyborczych się nie wywiązał i który tyle razy pokazał niekompetencję w sprawowaniu urzędu - wyliczył.

Hołownia zakłada stowarzyszenie Polska 2050

Szymon Hołownia zapowiedział uruchomienie ruchu społecznego w formie stowarzyszenia Polska 2050. - Ta nazwa mówi wszystko o tym, co chcemy robić. Polska - bo to jest nasz dom i chcemy ją budować. 2050 - bo mniej więcej 30 lat to czas pokolenia. Chcemy, żebyśmy połowę XXI wielu osiągali jako ludzie mądrzejsi, głębsi, w Polsce, która jest zielona, solidarna, demokratyczna i bezpieczna - opisał.

Stowarzyszenie będzie oparte na 18 lokalnych biurach wyborczych Hołowni działających we wszystkich województwach. Będą w nim pracowali obecni działacze. - Nie umówiliśmy się tylko na wybory prezydenckie. Umówiliśmy się, że naprawdę będziemy pracować i służyć naszej ojczyźnie tak, jak potrafimy, nie tylko i wyłącznie dla pięknych słów i idei, ale dla naszych dzieciaków, naszych bliskich. Bo oni zasługują, żeby mieć do wyboru coś więcej niż jedną czy drugą kadrową partię polityczną, która zabetonowała się już w politycznych strukturach - powiedział.

- Przyjmiemy wszystkich, którzy chcą zmiany, tej naprawdę ludzkiej, obywatelskiej zmiany - zadeklarował.

W planach start do parlamentu

Szymon Hołownia zapowiedział, że jego ruch wystartuje w najbliższych wyborach do parlamentu. - Jakaś część tego ruchu, w sytuacji, kiedy będzie to niezbędne, być może stanie się partią polityczną. Natomiast ta część ekspercka, działalności społecznej nigdy nie będzie partią polityczną, bo mamy różnych Polaków - opisał

- Ta rzeczywistość jest tak dynamiczna, że wybory mogą być i na tej jesieni, i na wiosną, i za dwa lata, i za pięć, a może ich w ogóle nie będzie jak PiS zacementuje swoją władzę - zaznaczył Hołownia.

W kampanii przed wyborami prezydenckimi szefem sztabu wyborczego Hołowni był Jacek Cichocki, w latach 2011-2015 minister w rządzie PO-PSL, w zespole pracował też wieloletni dziennikarz Michał Kobosko, a komunikację nadzorowała Olga Adamkiewicz, przez ostatnie lata związana z agencją marketingowo-technologiczną Brand New Galaxy.

Minimum ponadpartyjnej prezydentury - briefing prasowy

Opublikowany przez Szymona Hołownię Wtorek, 30 czerwca 2020

Hołownia przez ponad 20 lat w mediach

Szymon Hołownia z mediami jest związany od ponad 20 lat. W latach 1997-2000 był dziennikarze działu kultury „Gazety Wyborczej”, w latach 2001–2004 pracował w dziale społecznym „Newsweek Polska”[6], w 2005 roku był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”, a w latach 2005-2006 był redaktorem dodatku „Plus Minus” w „Rzeczpospolitej”.

W latach 2006-2012 współpracował z „Newsweek Polska”, potem przez niecały rok był felietonistą „Wprost”, a w 2015 roku zaczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Prowadził audycje w kilku stacjach radiowych (m.in. Radiu Białystok i VOX FM), w 2006 był gospodarzem programu „Po prostu pytam” w TVP1. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym Religia.tv, prowadził w tej stacji programy „Między sklepami”, „Bóg w wielkim mieście” i „Ludzie na walizkach”.

Największą popularność zyskał od 2008 roku jako współprowadzący „Mam talent!” w TVN. W 2015 roku razem z Marcinem Prokopem prowadził też w TVN program „Mamy Cię!”.

Napisał ok. 20 książek, przede wszystkim o tematyce religijnej i duchowości. Otrzymał kilka nagród dziennikarskich, m.in. Ostre Pióro od Business Centre Club (w 2004 roku), Nagrodę „Ślad” im. bp. Jana Chrapka (w 2007 roku), Wiktora w kategorii Wiktor publiczności za 2010 rok, MediaTor w kategorii NawigaTOR w 2008 roku, a w 2010 roku był nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Hołownia od lat jest zaangażowany w działalność charytatywną, głównie na rzecz dzieci w Afryce. Założył fundacje Kasisi i Dobra Fabryka, w 2016 roku otrzymał od Rzecznika Praw Dziecka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szymon Hołownia zagłosuje przeciw Andrzejowi Dudzie, chce startować w wyborach parlamentarnych

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
No i dobrze że przeciwko ! ;) Trzy dwa jeden .... czekam na minusy ! :D Klikajcie PISowcy ;)
odpowiedź
User
Pytacz
Palikot, Petru, Hołownia... kto następnym luserem? 😂
odpowiedź
User
Jagodzianka
Dziwne żeby zagłosował inaczej skoro sztab tego "antypartyjnego" kandydata tworzyli ludzie PO, ehhh, że ludzie się na to nabrali
odpowiedź
User
Adam
Hołownia to był tylko przedskoczek PO. Te same osoby zbierały podpisy równocześnie dla Hołowni jak i Kidawy czy prowadziły kampanie w social mediach więc nic dziwnego
odpowiedź
User
antek
Ten pan niestety popełnia wszystkie błędy z gatunku Petru: on jest dla Warszawki. A Warszawka nie decyduje o wyborach, to samo pokazują wybory w USA - decyduje środek, nie za dobrze wykształcony, ale mający swoje poglądy i się ich trzymający. Co ten pan daje osobie spod Radomia, która ma problemy z kiepsko płatną pracą, nie dostanie przez najbliższe 10 lat kredytu na malutkie mieszkanie, a jednocześnie dzieciaki rosną i potrzeby są coraz większe? Ten pan nie daje NICZEGO takiej osobie, a takich wyborców jest masa i ta masa woli Dudę, jako prostego chłopa dającego te parę zł.
odpowiedź