SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

T.Lis: TVN 24 to jeden z największych sukcesów

Szefowie polskich mediów o TVN 24 m.in.: Tomasz Lis, Marcin Wolski, Marek Sowa, Bogusław Chrabota, Dorota Stanek, Izabella Wiley, Michał Lisiecki, Michał Figurski, Krzysztof Nepelski czy Dorota Zmarzlak.

9 sierpnia 2001 roku w samo południe wystartował pierwszy w Polsce całodobowy kanał informacyjny - TVN 24. Jak szefowie polskich mediów oceniają TVN 24?

Tomasz Lis, członek zarządu Telewizji Polsat

TVN 24 to w ostatnich latach jeden z największych sukcesów na polskim rynku mediów. Przyznaję, byłem sceptyczny, bo myślałem, że rynek nie ten, a przedsięwzięcie zbyt ambitne. Ale pomysł był świetny, a jego wykonanie jest doskonałe. Imponujący rozmach.

Dziś TVN 24 to jazda obowiązkowa w każdym polskim newsroomie. Czasem się śmieję, że kanał ten odniósł nawet zbyt duży sukces, bo korzystając z niego politycy niemal nie znikają z ekranu i mówią nawet, gdy nic do powiedzenia nie mają. TVN 24 razem z Internetem niezwykle skróciły cykl informacyjny. Wszystko – akcja, reakcja -  dzieje się w rytmie minut i godzin, a nie dni.

Świetna oprawa graficzna, piękne studio, świetni czołowi dziennikarze. Lubię magazyny Justyny Pochanke i Bogdana Rymanowskiego, który jest w nich nieskończenie lepszy niż w Faktach. Gigantyczną pracę wykonał przez lata Roman Młodkowski, który – jeśli idzie o telewizyjne dziennikarstwo ekonomiczne – reprezentuje poziom światowy. Świetni są w szkle kontaktowym Grzegorz Miecugow i Tomasz Sianecki.

TVN 24 może iść tylko w górę. Kanał informacyjny TVP może być pewnym zagrożeniem, ale przed publiczną telewizją naprawdę gigantyczna praca, bo pod względem merytorycznym i estetycznym pociąg z drużyną rywali odjechał bardzo, ale to bardzo daleko.   


Marcin Wolski, dyrektor Jedynki Polskiego Radia

Generalnie oceniam bardzo pozytywnie 5 lat istnienia TVN 24. Uważam natomiast, że ten kanał miał już swoje „złote czasy” w erze rządów SLD, kiedy wypracował sobie pewien rodzaj niezależności i był na tle TVP bardziej obiektywny. Z przykrością stwierdzam, że w ostatnim czasie trochę tę obiektywność zgubił.

Na taki kanał czekałem z utęsknieniem! I tak jak wszyscy uważam, że wydarzenia 11 września w 2001 roku potwierdziły potrzebę istnienia takiego programu. Pojawienie się TVN 24 skłoniło mnie do zakupienie pakietu płatnej telewizji, co było u dla mnie zdarzeniem precedensowym. Od tej pory oglądam ten kanał non stop.
 
Atutami telewizji TVN 24 są nadawane na bieżąco, zawsze aktualne serwisy – czyli szybka informacja. Jeśli chodzi o gwiazdy to oczywiście Justyna Pochanke. Akceptuję również panów Morozowskiego i Sekielskiego, pomimo tego, że często przesadzają z napastliwością. W programie tego typu stronniczość nie jest wadą. Generalnie nie podoba mi się „Szkło kontaktowe”. Trzeba przyznać, że okresie schyłku życia i śmierci papieża Jana Pawła II, audycja Grzegorza Miecugowa była bardzo dobra. Teraz jest zbyt jednostronna, a dobór prześmiewców o niskiej randze intelektualnej pozycjonuje ten program jako repertuar dla bardzo przeciętnego widza, w porównaniu z np. „Lożą”.
Przyszłość TVN 24 to walka z tematycznym kanałem informacyjnym TVP. Telewizja publiczna to ogromne zagrożenie, ponieważ TVN 24 jest jednoznacznie inteligencko-salonowe i w zderzeniu z kanałem tradycyjnym - jakim jest TVP – może mieć takie same problemy jak CNN z FOX News. Jak wiadomo oglądalność Fox News jest dwu i pół razy większa niż oglądalność CNN! Należy tu przypomnieć, że TVN a jakichś powodów zaniechał współpracy z FOX-em. Zagrożenie pojawia się również wraz z wejściem na polski rynek Ruperta Murdocha. Niewykluczone, że zechce on stworzyć polski FOX News, a wtedy zarówno TVN 24, jak i kanał informacyjny TVP mogą być w opałach. Na tej walce z pewnością skorzysta widz, który dzięki temu może mieć większy komfort polityczno-intelektualny.

Marek Sowa, wiceprezes UPC Polska, prezes Związku Mediów PKPP Lewiatan:

TVN 24 to rynkowy ewenement, niewątpliwy sukces pomysłodawcy, czyli Mariusza Waltera, udziałowców ITI oraz zespołu stacji. TVN 24 pozostaje w Polsce w ścisłej czołówce nachętniej oglądanych kanałów tematycznych. Na początku zabrakło realistycznej oceny rynku w zakresie dystrybucji stosunkowo drogiego kanału, ale korekta nastąpiła wystarczająco szybko i stacja rozwinęła skrzydła. Ważne wydarzenia - od 11 września poprzez tsunami, po śmierć Jana Pawła II – przemijają, tak naprawdę same w sobie niosą solidną dawkę poruszającej telewizji. Obraz jest wtedy wart tysiąc słów i nie sztuka przyciągnąć uwagę widzów. Prawdziwą klasę projektu można poznać po jego trwałości, po umiejętności z jaką zespół TVN 24 potrafi nie tylko wybrać właściwy materiał i zinterpretować momenty kluczowe dla zbiorowej świadomości widzów, ale zdobyć ich zaufanie jako naturalne źródło informacji, do którego sięga się wiele razy w ciągu dnia.

Dramatyczne wydarzenia pomagają stacjom informacyjnym, ale dobrze ustawiona kamera nie czyni informacyjnej stacji, zwłaszcza kiedy rzecz dzieje się na innym kontynencie i kamera tak naprawdę należy do innego nadawcy. Siłą stacji jest zespół ludzi identyfikujących się z projektem, którym udziałowcy TVN zapewnili techniczne możliwości niespotykane wcześniej w polskiej telewizji. Wyraźna zmiana jakościowa nastąpiła z chwilą uruchomienia nowego studia informacyjnego TVN. Do dzisiaj widać kontrast pomiędzy profesjonalną, telewizyjną oprawą TVN 24, a relacjonowaną rzeczywistością, zwłaszcza w siermiężnym wydaniu polskich polityków.
 
TVN 24 jest już stałym elementem telewizyjnego krajobrazu w Polsce, wszelkich relacji na żywo, w obszarze telewizyjnej informacji i publicystyki stała się wręcz punktem odniesienia, paradoksalnie również dla nadawcy publicznego. TVP o misji mówi, a prywatny nadawca ją realizuje, na dodatek bez wsparcia w postaci abonamentu rtv. TVN 24 dominuje w gabinetach politycznych decydentów, jest też uważnie monitorowana na Woronicza.

Największe atuty i gwiazdy TVN 24

Cała grupa TVN konsekwentnie promuje swoich dziennikarzy i prezenterów, w przypadku TVN 24 decyduje dość specyficzny profil widza tej stacji. Jestem jedną z wielu osób, do których trafia inteligentna przekora Grzegorza Miecugowa, „zaangażowany dystans” Anity Werner i Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, upór z którym krzewi ekonomiczną wiedzę Roman Młodkowski. Odkąd zaczynałem swoją telewizyjną przygodę w CBS News, cenię ludzi którzy potrafią  - na wizji - połączyć profesjonalizm ze szczyptą autoironii i luzu. To zapewnia kontakt z widzem bez nadmiernej poufałości. Największym atutem stacji jest „beznitowe” połączenie telewizyjnej technologii i niezależnego redakcyjnie zespołu ludzi. Między innymi dlatego wielu polskich polityków wydaje się postrzegać stację jako codzienny, pożądany dowód swojego istnienia, a w rzeczywistości to dość bezlitosne zwierciadło.

Przyszłość TVN 24

TVN 24 była pierwszą stacją informacyjną z prawdziwego zdarzenia, po początkowych problemach z dystrybucją zajęła oczywistą niszę na polskim rynku telewizyjnym. Teraz to wartościowa marka o ustalonej renomie i opiniotwórczej grupie docelowej. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że wkrótce pojawi się konkurencja. TVP musi udowadniać swoją misyjność i potrzebę opłacania abonamentu rtv, a więc ewolucja TVP 3 w stronę mocno zlokalizowanej telewizji informacyjno-publicystycznej wydaje się przesądzona. Prędzej czy później pojawią się też w Polsce telewizyjne kanały tabloidowe. Jeden z przygotowywanych projektów, Superstacja, już od dłuższego czasu jest gotowy do wejścia na antenę. Jednak w obydwu przypadkach raczej nie dojdzie do bezpośredniej konfrontacji z TVN 24, a do kolejnego poszerzenia rynku, podobnie jak to miało miejsce w sektorze prasy codziennej. 


Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Telewizji Polsat

TVN 24 to niewątpliwie sukces równy wysiłkowi jego utworzenia. Najważniejsze jest, że ludzie w Polsce uwierzyli, że TVN 24 to polska telewizja informacyjna. Każdej możliwej konkurencji ciężko będzie złamać to przekonanie. TVN 24 dochowała się dobrego i profesjonalnego staff-u, ciekawych osobowości, niezłych formatów. W kategorii polskiego newsa politycznego i ekonomicznego (w sensie bardziej skali, zakresu informowania niż jakości tej informacji) TVN 24 nie ma w Polsce konkurencji. Gorzej jest z newsem społecznym. Słabością jest zagranica (brak rzeczywiście globalnej sieci korespondentów) i niedostateczne pokrycie polskiej tematyki regionalnej. Wydaje mi się również, że TVN ciągle jest telewizją dość koturnową, nie wyciągając dostatecznych wniosków z tabloizacji mediów, także w Polsce…

Pojawienie TVN24 zmieniło wszystko w polskich mediach. Przede wszystkim podniosło o poziom konkurencję w programach informacyjnych i poszerzyło rynek profesjonalnego dziennikarstwa informacyjnego. Także zdemitologizowało tą profesję. Udowodniło, że robienie profesjonalnej informacji w telewizji to po prostu – lepiej lub gorzej – wykonywany zawód, a nie domena artyzmu kilku wtajemniczonych… Dziś TVN 24 jest punktem odbicia każdej organizacji newsowej w Polsce.  

Atuty? Po pierwsze sam fakt istnienia. Po wtóre, że pionierstwo w tej dziedzinie nie musi oznaczać porażki… Po trzecie, wysoki standard jakościowy zarówno w dziennikarstwie, jak i aspekcie czysto telewizyjnym. Po czwarte: efektywność struktury (to nie jest łatwe). Po piąte: zaplecze komercyjne, które prowadzi do rentowności. Po szóste: PR. Po siódme: pasjonaci! Po ósme, dziewiąte, dziesiąte… w sumie można w nieskończoność. O ludziach nie będę pisał, bo jest ich zbyt wielu. Ważne, że są w większości zawodowcami i są jacyś. A jak nie są, to przynajmniej część z nich będzie…

Jaka przyszłość czeka TVN 24? Nie jestem prorokiem. Nie boję się o TVN 24. W wypadku planów budowy newsowego odpowiednika TVN 24 przez TVP, myślę, że góra zrodzi mysz. TVP ma tu zbyt dużo atutów, by ich nie zmarnować. Nie życzę TVP źle, ale wydaje mi się, że aktualna struktura, sposób zarządzania, sposób zorganizowania molocha nie sprzyja budowie szybkiej, oszczędnej, mobilnej i efektywnej organizacji jaką musi być kanał newsowy. Na dodatek zabierają się do tego ludzi kompletnie bez doświadczenia. Zatem – będą uczyć się na swoich błędach. Groźne może być tylko jedno. Ułożenie kanału informacyjnego TVP na częstotliwościach naziemnych. To da od razu zasięg nieporównywalnie większy od możliwości TVN 24. Prócz zasięgu trzeba będzie jeszcze coś nadawać, i z tym może być gorzej. Chyba że... TVP wykorzysta jeszcze jedną swoją przewagę. Możliwość wydawania pieniędzy bez ograniczeń i patrzenia na rentowność. Wszak informacja to misja… Misja to nie komercja… Więc może tym razem właśnie misją będzie można usprawiedliwić wydawanie kosmicznych pieniędzy?

Dorota Stanek, Prezes Polskapresse

5 lat TVN24 na rynku oceniam bardzo dobrze. Pojawienie się TVN24 moim zdaniem zrewolucjonizowało podejście do informacji w polskich mediach elektronicznych. Cały rynek przyspieszył.
Stacja jest bardzo profesjonalnie robiona. Jestem zdania, że sukces ten stacji to sukces wszystkich ludzi ją tworzących. Nie tylko gwiazd z wizji.
Jeżeli chodzi o jej przyszłość, to wydaje mi się , że teraz TVN24 powinno inwestować w media internetowe, aby uzyskać pełną synergię. I nie wydaje mi się, żeby przy takim tempie rozwoju TVN24 nowy kanał TVP był zagrożeniem dla stacji Waltera. Życzę dalszych sukcesów.

 
Izabella Wiley - Dyrektor Generalna MTV Networks Polska

TVN24 to ważny wycinek współczesnej historii polskich mediów. Polska stacja informacyjna, która przygotowana została na wzór i podobieństwo CNN, odniosła wielki sukces i należą się za to twórcom TVN24 szacunek oraz wyrazy uznania. Programy newsowe na antenie każdej telewizji są bardzo kosztowne, a stworzenie całego kanału o charakterze informacyjnym było i ciągle jest odważnym przedsięwzięciem koncernu ITI. Pamiętam, że przez pierwszy rok istnienia stacji cały rynek dyskutował czy ta ogromna inwestycja ma sens... Cierpliwość się jednak opłaciła.

TVN24 oczywiście zmieniał się w ciągu pięciu lat swojego istnienia. Przede wszystkim jest to coraz bardziej profesjonalna stacja. Wspomniałam wyżej, że pierwowzorem TVN24 był CNN, ale w ciągu pięciu lat istnienia kanału, staje się on coraz bardziej oryginalny i polski. Dalej widać inspirację CNN'em, ale własne osobowości, polityczna "zadziorność" i ciągłe poszukiwanie nowych interesujących tematów sprawiają, że wielu polityków pewnie życzyłoby sobie, żeby TVN24 nie było... Gdyby nie ta stacja, z pewnością wiele spraw uszłoby im na sucho.

Pojawienie się TVN24 zmieniło wiele na polskim rynku mediowym. Sukces TVN24 udowodnił, że polityką, ekonomią, mądrym felietonem czy wywiadem można wygenerować bardzo przyzwoitą oglądalność i odnieść sukces komercyjny. Do czasu pojawienia się TVN24 istniało przekonanie, że reklamodawcy najbardziej lubią w telewizji rozrywkę, a widzowie szukają w stacjach tematycznych przede wszystkim relaksu. TVN24 przewróciło te dogmaty do góry nogami. Drażni mnie czasami zbyt inwazyjna obecność sponsorów w programach, ale przystępnie wytłumaczone zagadnienia ekonomiczne i dobra publicystyka rekompensują mi ten dyskomfort.

W moich oczach największymi osobowościami TVN24 są Anita Werner, Justyna Pochanke, Grzegorz Miecugow, Andrzej Morozowski i Tomasz Sekielski. Ci właśnie dziennikarze swoją pracą najlepiej oddają ducha TVN24 - klasa, przewrotny humor, wnikliwa analiza wydarzeń, szybka i celna riposta oraz ponadprzeciętna inteligencja.

Jaka przyszłość czeka TVN 24? Myślę, że TVN24 będzie nadal silną stacją, ale rzeczywiście, konkurencja ze strony kanału informacyjnego TVP może okazać się stymulująca. TVP ma bardzo silne lokalne ośrodki telewizyjne, które z pewnością będą wielkim atutem publicznego kanału info. Myślę też, że kanał TVP ma szansę lepiej niż TVN trafić do starszej widowni oraz tej mieszkającej w mniejszych miastach. TVN24 jest kanałem bardzo aspiracyjnym, z ambicjami do bycia specjalistą w tematach ekonomicznych, doradcą w sprawach inwestycyjnych, etc. TVP przyzwyczaiło starszych widzów do zupełnie innej "poetyki" przekazywania informacji, trochę mniej przewrotnej i skomplikowanej; myślę, że kanał informacyjny TVP ma szansę stać się bardziej niż TVN24 masowy (w dobrym tego słowa znaczeniu).


Michał Lisiecki, prezes zarządu Point Group
 
5 lat x 24h to spora dawka informacji, jaką stacja TVN 24 zdołała nam dostarczyć. Kibicuję jej mocno od samego początku i kiedyś, często przełączałem się na CNN czy EuroNews. Dziś, na konkurencyjne kanały przeskakuję się niewątpliwie rzadziej,  za sprawą profesjonalizmu TVN 24.

Pojawienie TVN24 niewątpliwie podniosło jakość wielu programów informacyjnych, co cieszy, i wysoko zawiesiło poprzeczkę konkurencji. Zarówno tej polskiej, jak i tej zagranicznej  CNN, Euronews, Bloomberg, CNBC.

Jak w każdej stacji o tym formacie – profesjonalizm i tempo dostarczenia informacji są niewątpliwie największymi atutami. Ale nie mniej istotna jest umiejętność zatrzymania telewidza, kiedy nie ma Hot newsów – i na to mają niewątpliwie wpływ gwiazdy TVN 24. Mam swoich faworytów/ faworytki – jednak myślę, że gratulacje należą się całemu zespołowi (również temu poza wizją), gdyż niewątpliwie Jest to 24h team-work.

Jaka przyszłość czeka TVN 24? Przy liczbie wydarzeń zachodzących w naszej gospodarce I polityce, oraz szybkim dostępie do gorących wydarzeń na świecie, nie widzę innej drogi jak autostrady rozwoju TVN 24. Na inne TV informacyjne, o innym „obiektywizmie” zapewne również znajdzie się miejsce, Choć ugruntowanie sobie pozycji, nie będzie dla nich łatwe. A z pewnością czasochłonne – jak w przypadku 5 lat TVN 24.


Michał Figurski -  dyrektor programowy stacji Antyradio

Jestem pewien, że start tego kanału był celowo opóźniony w oczekiwaniu na jakieś wielkie wydarzenie. Zamach na WTC z 11.09.2001 był makabrycznie wymarzonym pretekstem, bo to tak, jakby MTV miała ruszyć w dniu śmierci Johna Lennona /zresztą prawie tak się stało/- pomysł na treść, sukces i oglądalność gwarantowane były na starcie.
Negatywnie oceniam liczne eksperymenty poradnikowych programów kobiecych, towarzyskich, czy meteo, ale wprowadzenie odrębnych kanałów tematycznych skutecznie rozwiązało problem.

Dziś nie jestem na bieżąco z ramówką, ale kiedykolwiek włącze TVN24 zawsze dostaje to, czego potrzebuje.

Jak każda profesjonalna manufaktura TVN24 wypuszcza  produkty /gwiazdy/ o jednolicie wysokiej jakości,  bliźniaczo podobne do siebie w sensie wygładu, maniery, zachowania i sposobu prezentowania wiadomości. Są jednak osobowości, które ewidentnie wyróżniają się na tle  pozostałych. Typuje trzech: przesympatycznie nonszalancki, zawsze pewny tego co mówi, przez co wiarygodny Maciek Knapik, opanowany, dobrze przygotowany i elegancki  merytorycznie Łukasz Grass, oraz superliga polskiego dziennikarstwa Grzegorz  Miecugow.
Pozostali w większości – niestety - zdają się naśladować Tomka Lisa czy Mikołaja Kunicę, którzy impertynencje ekranową mają po prostu wrodzoną i podpartą ogromnym warsztatem i wiedzą. Wszelkie próby ich podrobienia jak dla mnie wypadają niewiarygodnie, chociaż na wielu na pewno wciąż robią wrażenie.

Jaka przyszłość czeka TVN 24? Nie sadze, aby ktokolwiek na naszym rynku jeszcze przez bardzo długi czas był w stanie zagrozić tej stacji. Decydują o tym na pewno względy finansowe, doświadczenie na rynku i dość specyficznie kultowe podejście do funkcjonowania we wspólnocie rodziny TVN, które choć dla kogoś z zewnątrz wydaje się nieuzasadnione, determinuje swoich pracowników do pracy o wiele skuteczniej niż na przykład taki Polsat. Jest jeszcze fenomen ograniczonej na rynku liczbie dobrych dziennikarzy. Większość tych najlepszych i tak już pracuje w TVNie. Z kolei nie najlepsze doświadczenia publicznej tv pokazują, że nie z każdego młodzika można zrobić gwiazdę i profesjonalistę, przynajmniej nie z kopyta.


Krzysztof Nepelski - dyrektor marketingu radia RMF FM

Nad TVN24 czuwała jakaś "medialna" opatrzność. Wystartować tuż przed 11 września 2001, kiedy miało miejsce największe medialne wydarzenie początku wieku, to trzeba było mieć dużo szczęścia. Poza tym, młody, ambitny, profesjonalny zespół dziennikarski w dużej części "wychowany" w RMF FM, to wystarczyło, żeby dziś po 5 latach mówić o sukcesie stacji. Atutem TVN24 jest to, że przez te 5 lat właściwie niewiele musiał zmieniać. Od samego początku poprzeczka ustawiona była tak wysoko, że nie było co zmieniać. Nawet trzon oprawy anteny został ten sam. To bardzo cenne mieć od początku dobry, wyrazisty klimat. RMF FM ma ten samą linię melodyczną  jingla od 16 lat.
 
Pojawienie się i sukces TVN24 przekonało wielu, że w mediach warto zaryzykować i wykorzystywać luki rynkowe. Premia za bycie "pierwszym" jest wielka. Każdy następny będzie miał juz "pod górkę". Co również ważne, TVN24 sprawił, że telewizja w odbiorze zaczęła konkurować z radiem. Stała się medium towarzyszącym, włączanym rano i wyłączanym wieczorem. Co gorsze, wersja audio TVN24 wystarcza jako źródło bieżącej informacji. Stacje radiowe!! Drżyjcie!!
 
Jakie są największe atuty i gwiazdy TVN 24?Bez dobrych dziennikarzy i prezenterów oraz profesjonalnej realizacji nic by się nie udało. Z satysfakcją mogę odnotować, że większość gwiazd TVN24 miało swoją "szkołę" radiową. Jeśli miałbym wymienić ikony to oczywiście Justyna Pohanke i Bogdan Rymanowski.
 
Jaka przyszłość czeka TVN 24?Małą mam wiarę w to, że jakaś nowa inicjatywa stacji informacjnej non-stop może zagrozić TVN24. O 5 lat za późno! A co do przyszłości to i tak wszystkie media  bedą w ineternecie i w epoce mediów IP wierzę, że konkurencja dla TVN24 będzie możliwa. Ale czy kiedykolwiek komuś zaszkodziła silna konkurencja?!!:)
Ekipe TVN24 życzę zdrowia i ... silnej konkurencji.
 

Dorota Zmarzlak, prezes Twenty Four Seven PR

Od początku TVN24 wyznaczała nowe standardy w polskim dziennikarstwie informacyjnym. Szybko uporała się z pierwszymi problemami technicznymi, początkowo ubogą ofertę programów autorskich zapełniały coraz ciekawsze pozycje. Niektóre z nich, takie jak „Szkło kontaktowe” czy magazyny biznesowe stały się wizytówką i znakiem rozpoznawczym stacji.  Po stale rosnącej oglądalności widać, że  kanał informacyjny był i jest w Polsce bardzo potrzebny – istnieje spory procent wykształconych, żądnych wiedzy, dynamicznie żyjących ludzi, którym TVN24 przydaje się w pracy i w życiu codziennym - takich którzy lubią się przy tej stacji budzić i zasypiać.
 
Wraz z pojawieniem się TVN24 jeszcze bardziej zaostrzyła się walka o widza między kanałami telewizji publicznej i komercyjnej. Szczególnie TVP musi się dużo bardziej starać, aby zatrzymać przy sobie widzów programów informacyjnych, gospodarczych i publicystycznych. 

Atutami TVN24 są szybkość i dynamika, a także możliwość, dzięki wystarczająco dużej ilości czasu antenowego, dogłębnego przeanalizowania poruszanej tematyki, problemów, komentowania wydarzeń codziennego życia. Nikt tak dużo i tak obszernie nie mówi o polityce i gospodarce. TVN24 jest jednym z najbardziej rzetelnych źródeł informacyjnych, często cytowanym przez inne media.
Telewizja ta wykreowała całą plejadę gwiazd: od duetu Tomasz Siekielski i Andrzej Morozowski, przez Romana Młodkowskiego, Justynę Pochanke czy korespondenta zagranicznego Wiktora Batera.

 TVN24 jako kanał opiniotwórczy tworzony przez prywatny koncern czeka stabilna przyszłość. Oglądalność oraz dochody z reklam będą nadal rosnąć – oczywiście przy zachowaniu wysokiego poziomu oferowanych programów. TVP musi włożyć wiele wysiłku oraz środków finansowych, żeby dorównać TVN 24. Jedyną przewagą może być ewentualna łatwiejsza dostępność kanału informacyjnego TVP jako telewizji publicznej.
Całej ekipie TVN24 życzę wielu sukcesów i rosnącej oglądalności.


Jacek Olechowicz, agencja reklamowa DougFaberFamily

Wbrew sceptykom, TVN24 udowodniło, że można w Polsce stworzyć kanał informacyjny z prawdziwego zdarzenia. I w dodatku rentowny.
 
Powstanie i rozwój TVN24 zbiegł się z coraz większą "mediatyzacją" polityki. W efekcie działania polityków opinia publiczna śledzie często live (w TVN24, w internecie, w TVP3) a nie tylko w cyklach ("wiadomości/fakty/wydarzenia, etc.).
 
Jaka przyszłość czeka TVN 24? Nie wydaje mi się aby w chwili obecnej było miejsce na dwie stację stricte informacyjne w Polsce. nie wierzę również aby tvp było gotowe zainwestować tyle energii i pieniędzy w ten projekt by zastąpić tvn24 w roli takiego medium.

Ewaryst Fedorowicz  - agencja Locomotiva

Jestem wychowany na najlepszym kanale informacyjnym, jaki zaistniał w tej części Europy w ciągu ostatnich 50 lat: mam na myśli Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa, z jej znakomitymi audycjami - Fakty-Wydarzenia-Opinie, czy Panorama Dnia. Z jej gwiazdami - Tadeuszem Nowakowskim, Tadeuszem Żenczykowskim, Jadwigą Mieczkowską. Dlatego jeśli chodzi o produkt o nazwie "informacja" - JESTEM WYBREDNY.

TVN 24 oglądam od samego początku, systematycznie, codziennie od 21 do 22, czasem też później. Szkoda tylko, że niedawno Fakty zniknęły z TVN 24 i można je zobaczyć wyłącznie w TVN - muszę przełączać kanał.

Ostatnio mam wrażenie, że stacja straciła impet, rozwija się wolniej - a może to, co stanowiło o jej atrakcyjności - świeżość, nieco przywiędło?.

Czy pojawienie TVN24 zmieniło coś w polskich mediach? Oczywiście, że zmieniło! Uświadomiło konkurencji, że jest zapotrzebowanie na produkt, jakim jest kanał informacyjny i odebrało monopol na SZYBKĄ I DOKŁADNĄ informację "zwykłym" telewizjom.

Największym atutem TVN 24 jest PUBLICZNOŚĆ - wykształcona, aspiracyjna i posiadająca stosunkowo dużą siłę nabywczą :) (to a propos reklam).
Jest jedna gwiazda - pan Bogdan Romanowski - jeden z bardzo niewielu polskich dziennikarzy, o których można powiedzieć, że są obiektywni do bólu i stając przed kamerą swoje osobiste sympatie i antypatie chowają do szuflady. Niestety (dla TVN 24) w gronie jej dziennikarzy nie widać godnych pana Rymanowskiego partnerów. Może jakiś transfer?

Jaka przyszłość? Bardzo chciałbym, by kanał informacyjny TVP stał się zagrożeniem dla TVN 24, bo nie ma nic lepszego dla konsumentów niż konkurencja, ale szczerze
mówiąc zupełnie w to nie wierzę.

Adam Tkaczyk, wiceprezes, dyrektor ds. sprzedaży Ströer Media

Bardzo cenię TVN24. Dla mnie jest ona podstawowym źródłem informacji z dziedziny polityki i ekonomii. To absolutnie najlepszy program informacyjny w Polsce. TVN24 ma międzynarodowy styl przekazywania informacji. Jej poziom można porównać do CNN.

Stacja TVN 24 wprowadziła nowe standardy w polskich mediach, podnosząc poprzeczkę dla innych programów informacyjnych. A uatrakcyjniana przez cały okres funkcjonowania na rynku formuła stacji powoduje, że jeśli chodzi o programy informacyjne - TVN24 jest absolutnym liderem.

Jakie są największe atuty i gwiazdy TVN 24?
Przede wszystkim jest to rzetelność informacji oraz  pogłębiona analiza wydarzeń ekonomicznych i politycznych. Odnoszę wrażenie, że stacja TVN24 zawsze jako pierwsza podaje najświeższe informacje. Poza tym TVN24 jest stacją apolityczną w porównaniu do TVP, która jest kojarzona z partiami politycznymi.
W TVN24 pracuje zespół profesjonalnych dziennikarzy. Największymi gwiazdami według mnie są Bogdan Rymanowski i Anita Werner Istotne również jest to, że każda nowa pojawiająca się osoba w TVN24 jest znakomicie przygotowana do prowadzenia serwisu.

Jeśli dalej TVN24 będzie rozwijać się na tak wysokim poziomie - myślę, że jej pozycja pozostanie niezagrożona, czego stacji TVN24 serdecznie życzę.


Mateusz Galica, Head of Marketing TNS OBOP

TVN 24 to pierwsza polska stacja informacyjna. Wystartowała w momencie, kiedy mówiło się, że na rynku telewizyjnym nie ma juz miejsca na nowe propozycje, a zamiast pojawiania sie nowych kanałów obserwowaliśmy raczej wchłanianie małych stacji przez duzi koncerny. Tuż po starcie - być może także wskutek tragicznych wydarzeń w Nowym Jorku - wyniki okazały się zaskakujące, sceptyczne komentarze zanikły i rynek zaczął patrzeć na nowego gracza z zainteresowaniem. Potem było juz tylko lepiej. Ważne wydarzenia społeczne, konsekwentna strategia walki o każdy promil udziału (np. modyfikacja pasma porannego) oraz profesjonalizm twórców - te trzy czynniki budowały i budują coraz silniejszą pozycję stacji.

Pojawienie sie TVN 24 to przede wszystkim profesjonalny kanał informacyjny w polskiej ofercie telewizyjnej. To podstawowa zmiana. Mam jednak wrażenie, że pojawienie się tej stacji przełamało także pewną psychologiczną barierę nieufności wobec wąsko targetowanych stacji niszowych. Dzięki sukcesowi TVN 24 opadł trochę sceptycyzm przed wysypem kanałów tematycznych w 2002 i 2003 roku.
 
Konsekwencja i konsekwencja... W strategii budowy wizerunku, w profesjonalizmie dostarczanej usługi, w strategii dystrybucji.
 
Z pewnością TVN 24 będzie umacniać swoja pozycje, choć nie stanie się oczywiście kanałem masowym. To stacja, której kapitałem jest nie tyle wysoki udział w rynku, ile dotarcie do konkretnego widza oraz duży prestiż stacji jako dostawcy informacji. Czy jest w Polsce miejsce na dwa kanały czysto informacyjne? Trudno osądzić... Wydaje się, że nie, choć przypominam, że w roku 2001 mówiło się, że nie ma miejsca nawet na TVN 24... .

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T.Lis: TVN 24 to jeden z największych sukcesów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl