SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile Polska: więcej abonentów, o 1,8 mln mniej klientów na kartę, w dół wpływy i zysk EBITDA

Na koniec marca br. T-Mobile Polska miał 10,23 mln użytkowników. W skali roku liczba abonentów sieci wzrosła o 178 tys., a klientów ofert prepaidowych - zmalała aż o 1,77 mln. Wpływy firmy zmniejszyły się o 4,6 proc., a skorygowany wynik EBITDA - o 17,2 proc.

Article

Po pierwszym kwartale br. T-Mobile Polska miał 10,229 mln klientów, o 1,59 mln mniej niż rok wcześniej (to spadek o 13,5 proc.). Przyczynił się do tego duży spadek liczby użytkowników usług prepaidowych - z 5,3 do 3,53 mln, czyli o 33,4 proc.

Za to w segmencie abonamentowym T-Mobile Polska zyskał w skali roku 178 tys. klientów. Miniony kwartał był trzecim z rzędu, w którym wzrosła liczba abonentów sieci.

Spadek liczby użytkowników usług prepaidowych T-Mobile uzasadnia obowiązkiem rejestrowania takich numerów, który wprowadzono w lipcu ub.r. w tzw. ustawie antyterrorystycznej (w lutym br. niezarejestrowane numery przestały działać). Firma zwraca uwagę, że według danych GUS na koniec marca br. z telefonicznych usług przedpłaconych korzystało 19,2 mln osób, o 27,6 proc. mniej niż rok wcześniej.

- Na obecny kształt rynku wyraźny wpływ ma wprowadzony w 2016 roku obowiązek rejestracji nowych kart prepaid oraz różnorodne promocje, które w głównej mierze stoją za obniżeniem ARPU z usług abonamentowych. Te czynniki miały również wpływ na wyniki finansowe i operacyjne T-Mobile w pierwszym kwartale tego roku - komentuje Andreas Maierhofer, prezes firmy od kwietnia br. (zastąpił Adama Sawickiego).

Wpływy T-Mobile Polska w minionym kwartale wyniosły 1,572 mld zł, o 76 mln zł mniej niż rok wcześniej (to spadek o 4,6 proc.). Jeśli nie uwzględniać w wynikach za pierwszy kwartał ub.r. 58 mln zł wpływów z jednorazowego rozliczenia sprzedaży hurtowej międzynarodowych usług roamingowych, przychody zmalały w skali roku o 1,2 proc.

Firma w pierwszym kwartale br. osiągnęła 431 mln zł skorygowanej EBITDA (zysku przed opodatkowaniem). To spadek rok do roku o 17,2 proc. Bez uwzględnienia wpływów z rozliczenia przed rokiem hurtowych usług roamingowych ten spadek wynosi 7,1 proc. Natomiast marża EBITDA spółki zmalała z 31,7 do 24,7 proc.

- Przychody T-Mobile Polska utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie, na co wpływ ma m.in. wyższa sprzedaż urządzeń, która częściowo kompensuje spadające przychody z usług telekomunikacyjnych. Na wynik EBITDA spółki dodatkowo mają wpływ wyższe koszty bezpośrednie związane z obsługą połączeń międzysieciowych jak również roamingowych oraz koszty urządzeń związane z większą sprzedażą w porównaniu do ubiegłego roku. Dzięki naciskowi na efektywność oraz restrukturyzację w 2016 roku niższe koszty stałe skompensowały częściowo wzrost kosztów bezpośrednich - komentuje Szabolcs Gaborjani, członek zarządu T-Mobile Polska ds. finansowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T-Mobile Polska: więcej abonentów, o 1,8 mln mniej klientów na kartę, w dół wpływy i zysk EBITDA

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pedros
Prepaidem się nie ma co sugerować, dziś ktoś płaci a zaraz może zmienić zdanie, i tak najważniejsze źródło dochodów to stałe wpłaty klientów z abo.
odpowiedź
User
bawik
Coraz wiecej moich znajomych przenosi się do tych mniejszych operatorów. Sam teraz siedze w a2Mobile bo za 20 zł mam wszystko.
odpowiedź
User
szo
Coraz wiecej moich znajomych przenosi się do tych mniejszych operatorów. Sam teraz siedze w a2Mobile bo za 20 zł mam wszystko.
i pakiety społecznościowe, a tego chyba nigdzie nie ma żeby fb itp. były non stop aktywne.
odpowiedź