SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile Polska z Abaro dla Geotermii Podhalańskiej. Automatyczny odczyt ciepłomierzy oparty na NB-IoT

T-Mobile Polska we współpracy z firmą Abaro wdraża dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska system automatycznego odczytu ciepłomierzy oparty na technologii transmisji NB-IoT.

Article

W ramach kontraktu T-Mobile wspólnie z Abaro dostarczy ponad 1500 urządzeń telemetrycznych oraz zapewni pełną infrastrukturę telemetryczną (transmisje danych NB-IoT, serwery, oprogramowanie, wsparcie technicznie i usługi serwisowe).

Umowa została zawarta na 5 lat, a wartość całego kontraktu wyniesie w sumie ponad 1,4 mln zł brutto.

Geotermia Podhalańska to firma wytwarzająca ciepło z energii geotermalnej. Powstała w 1993 r., aby ogrzać domy w jednej wsi – Bańskiej Niżnej. Obecnie z energii cieplnej korzystają mieszkańcy czterech gmin: Białego Dunajca, Poronina, Szaflara i Zakopanego. Ta ostatnia miejscowość jest oddalona o 14 km od odwiertów geotermalnych i położona 300 metrów wyżej.

NB-IoT to technologia komunikacji radiowej typu LPWAN (ang. Low Power Wide Area Network) stworzona specjalnie na potrzeby rozwiązań internetu rzeczy. Można ją zastosować w trudno dostępnych miejscach jak parkingi podziemne, czy piwnice (wysoka czułość urządzeń). Oferuje też bardzo niskie zużycie energii - terminale NB-IoT mogą pracować bez ładowania i dostępu do prądu do 10 lat. NB-IoT korzysta z ogólnokrajowej sieci LTE. Technologia NB-IoT oprócz zdalnego odczytu liczników znajduje inne zastosowania, np. w smart cities, w ramach inteligentnych parkingów, zarządzania oświetleniem ulicznym, czy oczyszczania miasta. Pozwala ponadto na monitoring funkcjonowania maszyn i urządzeń. W zasięgu nowej sieci NB-IoT T-Mobile jest kilkaset miast w Polsce.

Firma Abaro, partner T-Mobile w realizacji projektu dla Geotermii, współpracuje z operatorem przy realizacjach w technologii NB-IoT. Abaro jest producentem urządzeń i oprogramowania telemetrycznego oraz specjalizuje się w rozwiązaniach dedykowanych w obszarze M2M i IoT. Firma została wyłoniona w ramach otwartych testów w hub:raum, centrum innowacji należącym do Deutsche Telekom, które pracuje nad nowymi rozwiązaniami, m.in. bazującymi na technologii NB-IoT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T-Mobile Polska z Abaro dla Geotermii Podhalańskiej. Automatyczny odczyt ciepłomierzy oparty na NB-IoT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl