SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile Polska zwolni 300 pracowników, chce zmodernizować sieć w całym kraju

Do wiosny 2020 roku T-Mobile Polska rozstanie się z 294 spośród ok. 4,2 tys. zatrudnianych osób. Firma zbuduje w Warszawie nowe centrum przetwarzania danych, a w ciągu 2 lat zamierza zmodernizować swoją sieć w całym kraju.

O zamiarach redukcji zatrudnienia prezes T-Mobile Polska Andreas Maierhofer poinformował pracowników na początku sierpnia, krótko po publikacji wyników finansowych firmy w pierwszej połowie br. Zwrócił uwagę, że kluczowym wyzwaniem dla operatora w najbliższych latach będą rosnące koszty.

- Koszty związane z nadchodzącymi inwestycjami, obciążenia finansowe, rosnące ceny energii czy otoczenie rynkowe, które funduje nam coraz to nowe wyzwania - długodystansowy rozwój nie jest możliwy bez redukcji wydatków w innych obszarach - wyliczył. Zaznaczył, że szczegóły dotyczące zmniejszenia zatrudnienia zostaną podane w ciągu miesiąca.

W czwartek na konferencji prasowej Maierhofer poinformował, że zwolnienia zaczęły się w październiku, a ich drugi etap zaplanowano na początek 2020 roku. Obejmą 294 pracowników spośród ok. 4,2 tys. zatrudnionych obecnie w firmie.

- Staramy się zmniejszać zatrudnienie przede wszystkim nie tam, gdzie jest bezpośredni kontakt z klientami - stwierdził Andreas Maierhofer. Zaznaczył przy czym, że w niektórych punktach sprzedaży było za dużo pracowników w zestawieniu z generowanymi obrotami.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. T-Mobile Polska na świadczenia pracownicze przeznaczył 614 mln zł, wobec 564,6 mln zł rok wcześniej, z czego nakłady na wynagrodzenia wzrosły z 468,3 do 509,2 mln zł.

Znacznie więcej firma wydała na amortyzację (1,45 mld zł),i opłaty międzyoperatorskie (1,18 mld zł), natomiast wartość sprzedanych telefonów i akcesoriów wyniosła 1,58 mld zł. Zysk operacyjny operatora zmalał z 386,9 do 151,9 mln zł, a wynik netto z 37,2 mln zł zysku do 10,7 mln zł straty.

Będzie nowe centrum danych i modernizacja sieci

Andreas Maierhofer poinformował w czwartek, że T-Mobile zdecydował ostatecznie o uruchomieniu w Warszawie drugiego centrum przetwarzania danych i uzyskał już pozwolenie na budowę go przy ulicy Szlacheckiej w dzielnicy Białołęka.

Kompleks ma mieć powierzchnię ok. 3 tys. metrów kwadratowych. Nie podano, kiedy zostanie oddany do użytku. Będzie to piąte data center telekomu.

Szef T-Mobile Polska zaznaczył, że firma w swoich centrach chce zaoferować usługi także zewnętrznym klientom. Podkreślił, że to rozwojowy sektor.

Pod koniec stycznia br. w kompleksie operatora na warszawskim Annopolu, gdzie mieści się m.in. centrum danych, wybuchł pożar. W konsekwencji na krótko pojawiły się przerwy w świadczeniu niektórych usług i działaniu telefonicznego biura obsługi klientów.

W połowie września br. T-Mobile i Orange Polska zaczęły modernizację swojej sieci LTE w Warszawie. Operatorzy w ramach wspólnej spółki joint venture Networks dzielą się kosztami utrzymania stacji bazowych, w stolicy mają ich łącznie 800. W efekcie modernizacji, która ma potrwać do grudnia, będą obsługiwały agregację 3 lub 4 pasm częstotliwości, technologię QAM256 oraz MIMO 4x4 dla częstotliwości 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.

Prezes T-Mobile Polska zapowiedział, że na początku 2020 roku podobna modernizacja ma ruszyć w innych regionach. Firma w ciągu dwóch lat zamierza zmodernizować swoje stacje bazowe w całym kraju.

W trzecim kwartale br. T-Mobile Polska zanotował spadek przychodów o 4,5 proc. do 1,612 mld zł oraz wzrost zysku EBITDA AL o 3,4 proc. do 423 mln zł. Liczba klientów operatora zwiększyła się o 215 tys. do 10,908 mln.

Dołącz do dyskusji: T-Mobile Polska zwolni 300 pracowników, chce zmodernizować sieć w całym kraju

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz
A takie peany były tutaj na cześć niemieckiego pracodawcy. Oj, ach, w ogóle. Teraz Was wywala? Niemiec? Niemożliwe, Niemcy tacy uczciwi. Dalej bierzcie abonamenty u nich i przepłacajcie, a on będzie traktował ludzi z PL, jak drugiej kategorii.
odpowiedź
User
paff
I lepiej nie będzie Panie Ładny, bo od kilku lat nie macie nic do zaoferowania oprócz śmiesznych sporów o to kto może używać koloru takiego w jakim jest wasze logo. Dziecko moje boi się kredek w przedszkolu używać bo co będzie jak namaluje kota w waszym kolorze?
odpowiedź
User
sparta
Tylko 300? Powinni wywalić 3000, na pewno jakość by wzrosła.
odpowiedź