SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile startuje z testami sieci 5G w Polsce. Pierwsze próby w Warszawie, Katowicach i Kazimierzu Dolnym

T-Mobile Polska uruchomił w naszym kraju pierwszą sieć mobilną pracującą w standardzie 5G. Operator otworzył też w Warszawie centrum w którym użytkownicy mogą sprawdzić niektóre zastosowania nowej technologii. - Pierwsze testy zaplanowaliśmy w Warszawie, wystąpiliśmy też o częstotliwości testowe w Katowicach i Kazimierzu Dolnym. Pojawienie się kolejnych stacji zależy od dostępności infrastruktury - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej T-Mobile Polska.

Oficjalne uruchomienie testowej sieci 5G przez T-Mobile Polska nastąpiło w Warszawie w piątek. Na początek operator włączył w stolicy 5 nadajników pracujących w nowej technologii które mają prezentować możliwości związane z nadchodzącą siecią.

W każdej ze stacji dedykowanych 5G T-Mobile wykorzystał pasmo 3,5 GHz o szerokości kanału 100 MHz. Na razie w testowanej sieci operator uzyskuje prędkości od 300 do 600 Mb/s, w ramach rozwiązania wykorzystywany jest sprzęt Huawei, m.in. routery tego producenta.

- 5G to nie tylko kolejna generacja sieci, jeszcze szybsza od poprzednich, ale zupełnie nowa jakość - technologia otwierająca nowe możliwości przed całym społeczeństwem i gospodarką - zapowiedział podczas uruchomienia testów Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska. - Sieć piątej generacji to zdalne operacje chirurgiczne o precyzji przekraczającej nasze wyobrażenie i precyzyjna diagnostyka w ochronie zdrowia. To nowoczesne rolnictwo, minimalizujące użycie środków chemicznych i maksymalizujące wydajność oraz innowacyjny przemysł 4.0, a w konsekwencji - nowoczesna i konkurencyjna gospodarka.

 

Tim Hoetgess, CEO koncernu Deutsche Telekom AG, do którego należy T-Mobile Polska przyznał w trakcie wydarzenia, że to pierwsze w jego karierze uruchomienie sieci 5G, a Polska jest w czołówce krajów na świecie w których prowadzone są tak zaawansowane prace nad tą nową technologią telekomunikacyjną.

Z kolei obecny podczas spotkania Marek Zagórski, minister cyfryzacji zaznaczył, że budowa sieci 5G jest jednym z priorytetów rządu. - Obecnie nasz kraj jest liderem w rozwoju sieci komórkowej i zamierzamy być w czołówce rynków wprowadzających rozwiązania oparte na 5G. Przygotowujemy odpowiednie regulacje prawne, które na to pozwolą. Dzięki nim oraz współpracy z operatorami sieć 5G do 2025 r. powinna działać w największych miastach w Polsce - zapowiedział Zagórski.

Pokazowe centrum

Wraz ze startem testowej sieci 5G T-Mobile uruchomił też w Warszawie centrum o nazwie #5G_LAB. Jak informuje operator dzięki multimedialnym stanowiskom edukacyjnym, korzystającym z rozwiązań z zakresu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, każdy chętny będzie mógł przekonać się, jak technologia ulepszy nasze życie.

Zwiedzający zobaczą między innymi gospodarstwo produkujące dzięki 5G zdrową, naturalną żywność, zautomatyzowaną fabrykę oraz salę operacyjną, w której najtrudniejsze operacje wykonuje robot sterowany przez chirurga znajdującego się na drugim końcu kontynentu. Każdy odwiedzający będzie miał okazję pokierować inteligentnym miastem i sterując systemami smart city w wirtualnej rzeczywistości będzie musiał poradzić sobie z sytuacjami kryzysowymi.

#5G_LAB usytuowany jest na Placu Defilad, od strony ul Marszałkowskiej. Otwarty jest 7 dni w tygodniu, od 7 do 31 grudnia br. w godzinach 10:00 – 20:00. Wstęp do centrum jest bezpłatny.

Testy w Warszawie, Katowicach i Kazimierzy Dolnym

Uruchomienie testowego łącza 5G w stolicy ma być według zapowiedzi T-Mobile początkiem szerzej zakrojonych prób nad wprowadzeniem nowej generacji połączeń.

- Oficjalnie uruchomienie sieci 5G miało miejsce w piątkowe popołudnie i ten moment można uznać za początek testów - wyjaśnia Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej T-Mobile Polska. - Wkrótce do pracowników T-Mobile dołączą startupy współpracujące z naszym centrum innowacji hub:raum, które już od miesięcy pracują nad produktami dedykowanymi sieci 5G. Do udziału w testach zapraszamy również klientów B2B, będą oni mieli możliwość testowania rozwiązań które mogą pomóc usprawnić prace firm. Pierwsze testy rozpoczynają się w Warszawie. Wystąpiliśmy również o częstotliwości testowe w Katowicach oraz w Kazimierzu Dolnym, co ma związek z projektem smart city realizowanym w tym mieście przez T-Mobile. To gdzie i jak szybko pojawią się kolejne stacje 5G zależy od dostępności na rynku odpowiedniej infrastruktury.

Szefowa komunikacji T-Mobile zaznacza, że podstawowy warunkiem komercyjnego udostępnienia usług 5G jest przekazanie operatorom odpowiednich częstotliwości.

- Bez tego komercyjna sieć 5G w Polsce nie będzie mogła działać - przyznaje Rybak-Dowżyk. - Jest też szereg innych nie mniej ważnych czynników, takich jak normy pól elektromagnetycznych, dostęp do infrastruktury takiej jak wiaty przystankowe czy oświetlenie uliczne, czy koszty inwestycji w pasie drogowym, które będą determinowały jak szybko i w jakiej jakości będzie funkcjonować ta sieć.

Nasz rozmówczyni przyznaje, że 5G będzie, a właściwie już jest rewolucją w komunikacji. Komercjalizacja tej sieci otworzy przed gospodarką i przed użytkownikami kompletnie nowe możliwości.

- Już teraz jest mnóstwo przykładów i opracowań wskazujących ogromny potencjał sieci 5G w zakresie automatyzacji i wzrostu efektowności rolnictwa przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i zdrowej produkcji - podkreśla Rybak-Dowżyk. - Dzięki możliwościom sieci 5G można się również spodziewać dynamicznego rozwoju nowych usług z dziedziny ochrony zdrowia, w tym przede wszystkim zdalnej diagnostyki i monitoringu zdrowia czy bardzo precyzyjnych zabiegów chirurgicznych wykonywanych zdalnie i na odległość. Dla gospodarki sieć 5G oznacza przede wszystkim wzrost efektywności, nowocześniejsze fabryki, lepiej nadzorowany transport, automatyzację i robotyzację wybranych obszarów, w szczególności tych, w których życie i zdrowie człowiek jest najbardziej narażone.

Zdaniem menedżerki T-Mobile sieć 5G może oznaczać rewolucję na skalę porównywalną z upowszechnieniem internetu. - Trudno już dzisiaj wyobrazić sobie wszystkie możliwe zastosowania dla możliwości jakie 5G ze sobą niesie i to jest wyzwanie, ale też i ogromna szansa dla nowych innowacyjnych przedsiębiorstw - przyznaje Rybak-Dowżyk. - Cały świat startuje w tym wyścigu na podobnym poziomie, a dzięki takim projektom jak ten - działająca w Warszawie sieć 5G - Polska jest jednym z wiodących krajów w tym obszarze, a Polscy przedsiębiorcy mogą uzyskać przewagę wiedzy i doświadczenia, która będzie bezcenna na globalnym rynku. Jednocześnie sieć 5G zmieni nasze codzienne życie przynosząc kolejne ułatwienia. Smart home i smart city to projekty, które uczynią nasze życie łatwiejszym, ale też zwiększą nasze bezpieczeństwo czy optymalizację wykorzystania zasobów, co oznacza m.in., niższe koszty. Rozwój pracy zdalnej, zarówno biurowej, ale również w wielu specjalizacjach, gdzie dotychczas było to niemożliwe, zmieni rytm życia miast, a przede wszystkim otworzy przed nami możliwości spędzania więcej czasu z rodziną zamiast w podróży do pracy przewiduje szefowa komunikacji T-Mobile.

Termin realny, potrzebne szybkie działania

Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku komunikacji elektronicznej odpowiadając na nasze pytania o szanse i uwarunkowania związane z wprowadzeniem 5G w Polsce przyznaje, że podawany przez resort cyfryzacji harmonogram jest realny, będzie jednak wymagał wspólnych działań operatorów i wielu instytucji.

- Ze ściśle technicznego punktu widzenia termin pierwszych pilotażowych wdrożeń 5G jest realny - zarówno urządzenia, jak i terminale powinny być do tego czasu szerzej dostępne - przewiduje Kulisiewicz. - Przede wszystkim  trzeba pilnie zmienić dopuszczalne poziomy natężenia pola elektromagnetycznego (PEM) - podnieść je do poziomów stosowanych w zdecydowanej większości krajów europejskich i uznawanych za bezpieczne i dopuszczalne przez KE, WHO, ICNIRP. Dopiero po takich zmianach możliwe będzie stosowanie w Polsce mikro-, piko- i femtokomórek, rozwiązań bardzo istotnych w sieciach 5G na terenach o gęstej zabudowie, a także umożliwiających zmniejszenie obciążenia środowiska polem elektromagnetycznym.

Według eksperta konieczne są też szybkie działania regulatora w kwestii refarmingu pasm 3,4-3,6 GHz i 3,6-3,8 GHz oraz szybszego niż wstępnie zakładane udostępnienia pasma 26 GHz.

- Potrzebne są też dodatkowe działania dotyczące optymalizacji wykorzystania pasm pozostających dziś w dyspozycji operatorów (zamiany między operatorami, poszerzanie bloków itp.) - ocenia Kulisiewicz. - Działania tylko przez Ministerstwo Cyfryzacji i UKE nie wystarczą do likwidacji licznych barier administracyjnych dotyczących wykorzystania terenów, dróg, nieruchomości itp - potrzebne są wspólne działania m.in. z Ministerstwem Infrastruktury oraz samorządami.

Nasz rozmówca nie ukrywa, że bardzo ważne będzie podejście resortu cyfryzacji oraz UKE (ale nie tylko - bo także m.in. Ministerstwa Finansów) do zasad rezerwacji częstotliwości: przy zakładanych potrzebach inwestycyjnych sieci 5G nie można kontynuować polityki maksymalizacji przychodów budżetowych ze „sprzedaży" częstotliwości. W ewentualnych konkursach powinny się liczyć tylko zobowiązania inwestycyjne, a nie cena, jaką można uzyskać w aukcji od operatorów.

- Należy też raz jeszcze przeanalizować wariant budowy jednej ogólnopolskiej sieci 5G jako sieci hurtowej, na której wszyscy operatorzy świadczyć będą usługi dla użytkowników końcowych - uważa Kulisiewicz. - Choć nie jest to rozwiązanie łatwe do realizacji z uwagi na dotychczasową politykę i posiadane przez operatorów rezerwacje (za które zapłacili ciężkie pieniądze - zgadnijmy, od kogo je wzięli), to jednak byłoby najlepsze z punktu efektywności inwestycyjnej oraz wykorzystania pasma radiowego.

Ekspert nie ma wątpliwości że szerokie wprowadzenie na rynek technologii 5G będzie wydarzeniem przełomowym. - Odpowiedź na pytanie o to, kto może odczuć największe korzyści z sieci 5G jest właściwie trywialna. To niemal tak, jakby zapytać 60-70 lat temu, kto odczuje największe korzyści z powszechnej elektryfikacji. Nie wyobrażam sobie, żeby np. w innych krajach uruchomiono sieci 5G (a potem ich kolejne warianty czy generacje), a my podjęlibyśmy decyzję, że tego nie zrobimy - ocenia Kulisiewicz.

Dołącz do dyskusji: T-Mobile startuje z testami sieci 5G w Polsce. Pierwsze próby w Warszawie, Katowicach i Kazimierzu Dolnym

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
manta
co z oddziaływaniem na żywe organizmy?
odpowiedź
User
Trybunał.
5 G powinna działać we wszystkich większych miastach Polski,to znaczy że reszta miejscowości to już nie Polska???
odpowiedź
User
wic
5 G powinna działać we wszystkich większych miastach Polski,to znaczy że reszta miejscowości to już nie Polska???
Raczej oznacza to, że 5G nie powinna tam działać... Chociaż, z drugiej strony, po co w większych miastach "nowoczesne rolnictwo, minimalizujące użycie środków chemicznych i maksymalizujące wydajność"?
odpowiedź