SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

T-Mobile w USA pozwany za kradzież wrażliwych danych

T-Mobile w Stanach Zjednoczonych został zbiorowo pozwany w związku z szeroko nagłośnionym ostatnio naruszeniem ochrony danych. Hakerzy uzyskali bowiem numery ubezpieczenia społecznego i inne informacje umożliwiające identyfikację około 50 milionów osób, które są użytkownikami operatora.

Article

„Jako cel wielu naruszeń danych w przeszłości, T-Mobile wiedział, że jego systemy są podatne na ataki. Jednak firma nie wdrożyła i nie utrzymała rozsądnych procedur i praktyk bezpieczeństwa odpowiednich do charakteru informacji w celu ochrony danych osobowych swoich klientów, po raz kolejny narażając miliony klientów na wielkie ryzyko oszustw i kradzieży tożsamości” – napisano w pozwie zbiorowym przeciw T-Mobile. Wśród osób podpisanych pod nim są m.in. mieszkaniec Kalifornii Veer Daruwall, mieszkaniec Luizjany Michael March i mieszkaniec Illinois Laviciei Sturdivant.

Pozew miał zostać wniesiony w czwartek do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Seattle.

Zdaniem pozywających T-Mobile naruszyło kalifornijską ustawę o ochronie prywatności konsumentów, która pozwala konsumentom pozywać firmy, które nie podejmują odpowiednich środków bezpieczeństwa w celu ochrony danych osobowych.

Dane wrażliwe przedmiotem handlu

Kilka dni temu w sieci pojawiły się informacje, że hakerzy  próbują sprzedać dane dotyczące ok. 50 mln osób uzyskane podczas ataku na serwery T-Mobile.

Jeden z nich miał zażądać około 270 000 dolarów za 30 milionów numerów ubezpieczenia społecznego i praw jazdy rzekomo uzyskanych od T-Mobile.

Po ukazaniu się tych informacji, T-Mobile potwierdziło, że hakerzy uzyskali pełne nazwiska, daty urodzenia, numery ubezpieczenia społecznego i informacje o prawie jazdy od ponad 40 milionów byłych lub potencjalnych klientów, a także od 7,8 miliona obecnych klientów.

Telekom zbiera te dane podczas sprawdzania zdolności kredytowej osób ubiegających się o konto post-paid.

W piątek firma dodała, że 7,8 mln obecnych klientów, których dotyczyło naruszenie danych, miało również zagrożone numery telefonów, a także identyfikatory powiązane z ich urządzeniami.

T-Mobile poinformował również w piątek, że hakerzy uzyskali dostęp do nazwisk, adresów, dat urodzenia, numerów telefonów i identyfikatorów powiązanych z ich urządzeniami – ale nie do numerów PESEL czy informacji o prawie jazdy – dodatkowych 5,3 miliona obecnych abonentów.

Firma przekazała, że zaoferuje dwa lata bezpłatnej ochrony przed kradzieżą identyfikatorów McAfee wszystkim osobom, które uważają, że mogły zostać dotknięte naruszeniem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T-Mobile w USA pozwany za kradzież wrażliwych danych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
I bardzo dobrze, firmy powinny odpowiadać za to jak traktują ten dział - ochronę naszych danych. To dane często wrażliwe, to informacje, których wyciek może nas narazić na wiele problemów, nieprzyjemności. A kwestie bezpieczeństwa to często zło konieczne i wydatki na zasadzie - byle jak najmniej, a potem są skutki.
2 0
odpowiedź
User
MTracz
Wiem, że polski oddział T-Mobile oświadczył że przechowywane przez nich dane są bezpieczne, bo to inna infrastruktura itd. i że oczywiście nigdy nie da się zapewnić 100% bezpieczeństwa, ale osobiście uważam że wystąpienie takiej sytuacji powinno prowadzić do przeprowadzenia natychmiastowego, dogłębnego audytu bezpieczeństwa.
1 0
odpowiedź