SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tadeuesz Różewicz nagrodzony Paszportem “Polityki”

Monika Strzępka i Paweł Demirski, Ignacy Karpowicz, Paweł Sala, Wojciech Bąkowski, Wioletta Chodowicz i Macio Moretti to laureaci Paszportów "Polityki". Nagrodą specjalną uhonorowano Tadeusza Różewicza. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Warszawie.

Tadeuesz Różewicz nagrodzony Paszportem “Polityki”

W uroczystości zorganizowanej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej udział wziął m.in. prezydent Bronisław Komorowski i jego małżonka Anna, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna i minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Kultura jest naszym zbiorowym paszportem" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Gratulując nagrodzonym artystom prezydent wyraził przekonanie, że kultura polska - nawet jeśli chwilowo przeżywa pewne trudności - "jest naszym zbiorowym paszportem wiodącym do uczucia, że jest się obywatelem ciekawej, pięknej, wspaniałej Europy".

Nagrodą specjalną "Polityki" Kreator Kultury otrzymał Tadeusz Różewicz. Poeta, dramatopisarz, został uhonorowany za m.in. "wierność poezji i sobie". "Za świadectwo dane kilku kolejnym epokom oraz pytania, które włączyły polską literaturę i teatr w europejską debatę o najważniejszych doświadczeniach współczesnego człowieka" - uzasadnił decyzję redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński. Różewicz nie pojawił się na gali, ale zebranym w Teatrze Wielkim zaprezentowano film, przedstawiający Różewicza, który odbiera nagrodę i dziękuje za nią.

W kategorii "teatr" Paszport otrzymali Monika Strzępka i Paweł Demirski - reżyserka i dramatopisarz, którzy tworzą tandem w życiu i na scenie. Pierwszy wspólny spektakl - "Dziady. Ekshumacja" - zrealizowali w 2007 r. we wrocławskim Teatrze Polskim. Najważniejsze przedstawienia stworzyli w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu: "Był sobie Polak Polak Polak i diabeł", "Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty", "Niech żyje wojna!!!" oraz "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej". Strzępka i Demirski zostali docenieni za m.in. "konsekwentnie rozwijany projekt teatru krytycznego, za odwagę mówienia więcej i ostrzej, niż chcielibyśmy usłyszeć, oraz za żywiołową teatralność łamiącą bariery +dobrego smaku+ na rzecz +dobrego myślenia+".

Prozaik, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego (urzędowy język Etiopii) Ignacy Karpowicz otrzymał Paszport w kategorii "literatura". Nagrodzono go za powieść "Balladyny i romanse". "Za rozmach, odwagę i poczucie humoru oraz zaufanie do czytelnika, który zostaje zaproszony do inteligentnej rozmowy o współczesności" - uzasadniono.

Paszport "Polityki" w kategorii "film" otrzymał Paweł Sala za film "Matka Teresa od kotów". Sala jest autorem filmów dokumentalnych, w tym "Statystów" zrealizowanych na planie "Pianisty" Romana Polańskiego. "Matka Teresa od kotów" jest jego debiutem fabularnym.

Wojciech Bąkowski - pseud. WuEsBe - otrzymał Paszport w kategorii "sztuki wizualne". Artystę doceniono m.in. za "za nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu +artysta multimedialny+." Bąkowski to poeta, autor słuchowisk, twórca filmów animowanych, założyciel i lider kilku zespołów muzyki alternatywnej (Kot, Czykita, Niwea); uprawia grafikę i rysunek, tworzy instalacje wideo i performance.

Wioletta Chodowicz została nagrodzona w kategorii "muzyka poważna" - za dwie wybitne tytułowe role, w "Rusałce" Antonina Dworzaka w Teatrze Wielkim w Łodzi i w "Katii Kabanowej" Leosza Janaczka w warszawskiej Operze Narodowej. Artystkę doceniono za "piękny głos i osobowość sceniczną, za wyraziste i wzruszające kreacje kobiet namiętnych i doświadczonych przez życie".

Perkusista, basista, multiinstrumentalista Macio Moretti (Maciej Moruś) został uhonorowany Paszportem w kategorii "muzyka popularna". Jest uważany za jedną z najważniejszych postaci stołecznej alternatywy muzycznej. To założyciel i muzyk wielu zespołów, m.in. Starzy Singers, Baaba, Shofar i Paris Tetris. Ostatnio najbardziej związany z formacją Mitch&Mitch, z którą w 2010 r. nagrał album "XXII Century Sound Pioneers". 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tadeuesz Różewicz nagrodzony Paszportem “Polityki”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl